آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
پایداری
۱۲

ارزیابی طرح ترامپ برای برقراری صلح در منطقه با حضور دکتر محمد احمدی کارشناس مسائل فلسطین

صلح با اشغالگر بی معناست

گفتگو: عبدالله لطف اللهی

پس از جنگ شش روزه سال 1967 طرح های متعددی با هدف میانجیگری میان اسرائیل و فلسطینیان از سوی محافل سیاسی - بین المللی ارائه شد که هیچ یک نتوانست رضایت دوطرف را جلب کند. نخستین بار طرحی در چارچوب قطعنامه 242 سازمان ملل با عنوان «زمین در برابر صلح» تهیه شد اما اسرائیل آن را رد کرد ودر عمل نشان داد که تمایلی به برقراری صلح و ثبات در منطقه ندارد.در 1993 قرارداد صلح دیگری با عنوان «قرارداد اسلو» توسط عرفات و رابین در کاخ سفید امضا شد، با این وعده که مقدمه ای بر مذاکرات نهایی برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی باشد، اما با گذشت 27 سال از آن زمان، هیچ اتفاقی نیفتاده وطراحان آن نیزخود می گویند که آن قرارداد دیگر هیچ معنایی ندارد. عربستان هم در سال 2002 طرح صلحی را پیشنهاد داد که در آن، شناسایی اسرائیل از سوی همه اعراب در مقابل عقب نشینی اسرائیل به مرزهای قبل از 1967 مطرح شد. تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس نیز، پیشنهاد سرمایه گذاری ده ها میلیارد دلاری برای توسعه اقتصادی و استخدام صدها هزار نیروی کار را به فلسطینی ها داد تا جایگزین خواسته های ملی آنها شود، اما نه طرح عربستان به جایی رسید و نه از وعده انگلیس خبری شد. طرح های دیگری هم ارائه شد که نتیجه ای در برنداشت. در زمان اوباما، هدف اعلام شده امریکا تشکیل کشور جداگانه فلسطین با مرزهای قبل از 1967 به شرط مبادله زمین هایی با اسرائیل بود، اما اوباما این شرط را هم گذاشت که اولا روابط همه اعراب با اسرائیل عادی شود، ثانیا از آوارگان فلسطینی برای تغییر هویت و توازن جمعیتی علیه اسرائیل استفاده نشود. البته معلوم نبود این شرط چگونه قرار است محقق شود.بدین ترتیب آخرین دور مذاکرات صلح، در سال 2014 متوقف شد؛ زیرا گسترش شهرک سازی در اراضی فلسطینی ها و خودداری اسرائیل از اجرای قولش برای آزادی گروهی از زندانیان فلسطینی، این مذاکرات را بی معنا کرد. همان طور که قرارداد اسلو بی معنا شده بود. در سال های اخیر نیز طرح صلح دیگری باعنوان «معامله قرن» مطرح شده که با نارضایتی فلسطینیان مواجه شده است. دکتر محمد احمدی کارشناس مسائل فلسطین در ارتباط با چند وچون این طرح به زوایایی نظر افکنده که ازدقتی کارشناسی برخوردار است.
طرح «معامله قرن» چیست و از چه مختصاتی برخوردار است؟

در زمان ترامپ، امریکا طرح جدیدی به نام «معامله قرن» را به چند دولت عربی پیشنهاد داد که برخی ازرئوس آن به قرار زیر است:

- پذیرش اسرائیل به عنوان کشور یهودی توسط اعراب و فلسطینی ها

- تشکیل کشور مشترک اردنی - فلسطینی بدون حق تجهیز نظامی

- پذیرش کل قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط جامعه بین المللی و فلسطینی ها

- تعیین شهرک ابودیس AbuDis در نزدیکی قدس و آن سوی دیوار حائل به عنوان پایتخت کشور فلسطین و...

درباره بازگشت آوارگان هیچ بندی در طرح ترامپ نیست، ولی او قول وضعی عادلانه برای آوارگان ساکن داخل فلسطین را داده که معنای آن مبهم است و معلوم نیست چرا در خود طرح نیامده است؛ اما یک چیز مشخص است: آوارگان اخراج شده از فلسطین هیچ جایی در طرح او ندارند. ترامپ برای شروع پیاده سازی این طرح، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت امریکا به آنجا را اعلام کرد. او قرار است در ماه های آینده، رسمیت شهرک های کرانه باختری به عنوان ضمیمه اسرائیل را نیز اعلام کند.فلسطینی ها در مذاکرات بر سر این طرح حضور نداشتند؛  یک مقام ساف (سازمان آزادیبخش فلسطین) گفته، دولت ترامپ جزئیات طرح جدید را به ولیعهد سعودی هم داده تا از آن به عنوان اتحاد اعراب و اسرائیل علیه ایران بهره بگیرد.

نظر فلسطینی ها درباره طرح ترامپ چیست؟

محمود عباس در سخنرانی دوساعته خود، طرح «معامله قرن» را به عنوان «سیلی قرن» توصیف کرده و آن را نشانه عدم صلاحیت دولت ترامپ برای وساطت صلح دانسته است. در مقابل، او خواهان طرحی با وساطت جامعه بین المللی شده است.

درواقع، طرح ترامپ در صدمین سالگرد اعلامیه بالفور، یعنی وعده دولت انگلیس به لرد راتچیلد (از رهبران و سرمایه گذاران صهیونیسم) و برای تحکیم آن وعده ارائه شده است. طرح ترامپ را می توان در این چند اصل خلاصه کرد: قبول شهرک سازی ها و گسترش ارضی اسرائیل، یهودی کردن قدس، فراموش کردن مساله آوارگان، تشکیل کشور فلسطین به صورت وابسته و تحت قیمومیت اسرائیل و همسایگان عرب آن (نه به صورت مستقل و آزاد). پس همه خواسته های اسرائیل در آن آمده و مسائل اصلی فلسطینی ها در آن حل نشده باقی مانده است.

صائب عریقات، از مقامات ارشد ساف، این طرح را رد کرده و هدف آن را تشکیل کشوری غیرمستقل و غیرقابل دفاع برای فلسطینی ها دانسته؛ زیرا در صورت اجرای این طرح، شهرک های کرانه باختری ضمیمه اسرائیل شده و نیروهای نظامی اسرائیل حق ورود به کشور فلسطین را خواهند داشت. عریقات گفته مخالفان این طرح قرار است توسط امریکا به عنوان تروریست و افراطی معرفی شوند، زیرا امریکا میانه روی را به معنای پذیرش موضع اسرائیل می داند؛ یعنی تصرف اراضی، شهرک سازی، تخریب خانه های فلسطینی ها، آوارگی، پاکسازی نژادی، وضع کنونی زندانیان و بستن راه های تردد مردم.

کنفرانس بحرین در 25 و 26 ژوئن 2019 برای طرح موسوم به «معامله قرن» چه دستاوردی داشت؟

امریکا به نمایندگی جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ، طراح این کنفرانس بود. او در افتتاحیه این نشست تاکید داشت طرح های اقتصادی، پیش نیاز برای حل مشکل سیاسی لاینحل در این منطقه است. شبکه الجزیره و روزنامه انگلیسی گاردین تلاش های امریکا برای آشتی بین فلسطینی ها و اسرائیل از راه طرح های توسعه اقتصادی را بررسی کرده اند.

مبلغ پیشنهاد شده برای سرمایه گذاری در این طرح ها به منظور تشویق فلسطینی ها برای پذیرش طرح ترامپ 50 میلیارد دلار است که احتمالا بیشتر آن را عربستان و شیخ نشین های خلیج فارس تامین می کنند. بر اساس این طرح، پول ها باید در کرانه باختری، غزه و کشورهای همسایه که فلسطینی ها در آنها آواره اند، هزینه شود تا اقتصاد آنها رشد کند. سهم کرانه باختری و غزه 28 میلیارد دلار است که بیشتر آن در کنترل اسرائیل خواهد بود. سهم مصر 9 میلیارد دلار، سهم لبنان 6 میلیارد دلار و سهم اردن بیش از 7 میلیارد دلار است.

محور این نشست، «توسعه اقتصادی به عنوان مقدمه ای برای راه حل پایدار مناقشه» بود، اما هیچ یک از طرفین، آن را تحویل نگرفتند. مقامات فلسطینی در کرانه غربی و غزه، علاقه ای به پیشنهادهای امریکا نشان ندادند و کنفرانس را تحریم کردند، حتی رسانه های اسرائیل هم این نشست را کم اهمیت توصیف کردند و شوقی برای آن نشان ندادند. کشورهای همسایه اسرائیل نیز که باید در جذب این مبلغ برای نگهداری از فلسطینی ها همکاری کنند، یعنی مصر، اردن و لبنان، اشتیاقی به آن نشان ندادند، حتی مقامات لبنانی گفتند پولی که قرار است طبق این طرح به آنها داده شود رشوه ای بی شرمانه است. به قول گاردین، قرار بود این کنفرانس، راهی نوین برای خروج از رنج های مناقشه فلسطین باشد، اما طرح های آن بیشتر مانند یک مزایده شکست خورده بود که حتی با وجود تسهیلات ارائه شده باز هم خریداری نداشت.

دورویی طراحان این نشست قابل توجه است. طرح اقتصادی امریکا هیچ اشاره ای به ریشه مشکلات اقتصادی فلسطینی ها یعنی اشغال زمین و منابع آنها و محاصره اقتصادی ندارد. پیشنهادهای آن نیز تکرار ده ها سال تعهدات انجام نشده یا نقض شده کشورهای ثروتمند و سازمان ملل در کمک به آوارگان فلسطینی است. امریکا و اسرائیل در همین سال های اخیر، توافق های مالی خود با تشکیلات خودگردان را زیر پا گذاشته و حتی نهادهای مالی مرتبط را تحریم کرده اند. از سوی دیگر، هیچ توافق سیاسی که این قول ها در چارچوب آن تحقق یابد، وجود ندارد. در نشست بحرین قرار بود هیچ کس درباره مسائل سیاسی صحبتی نکند، چون طراحان می دانستند بحث سیاسی باعث خراب شدن زرق و برق طرح های اقتصادی آنها خواهد شد. به جای توافق بر سر یک فرمول سیاسی برای حل مشکل، قرار بود شرکت کنندگان این کنفرانس به دولت ترامپ اعتماد کنند که بعدا پیشنهادهای عادلانه سیاسی ارائه خواهد کرد. در منطق وساطت از نوع سابقه ای که ترامپ در دلالی امور تجاری دارد، این یعنی اول با قیمتی چرب و نرم، فروشنده را راضی کن و بعد در بندها و جزئیات قرارداد، آنچه را می خواهی بنویس.

اما گاردین می گوید این خواسته را به زحمت می توان به کسی قبولاند، زیرا دولت فعلی امریکا به شدت طرفدار اهداف اسرائیل است و آشکارا فلسطینی ها را سرزنش می کند. بی جهت نیست که رهبران همه جناح های فلسطینی، این نشست را تحریم کردند. به قول گاردین همه ابتکارات کوشنر، در حمایت از منافع اسرائیل طراحی شده بود چون خودش به لحاظ ایدئولوژیک با آن همسوست. کوشنر که یک صهیونیست است، اشاره ای کوتاه هم به موضع سیاسی خود کرد. او گفت طرح صلح اعراب که ملک عبدالله پادشاه سعودی در 17 سال پیش ارائه کرد، قابل اجرا نیست و باید به طرح اسرائیل نزدیک شود. طرح عربستان در آن زمان، فرمولی با حمایت بین المللی برای رسیدن به راه حل با تشکیل دو کشور بود.

اعراب فورا دریافتند که منظور کوشنر، مخالفت با تاسیس کشور مستقل فلسطین است. خانم حنان عشراوی، استاد مسیحی فلسطینی و نماینده ساف در چند دوره پیشین مذاکرات صلح، درباره طرح کوشنر می گوید: «کاملا از واقعیت دور افتاده. فیل در اتاق، همان موضوع اشغال است.» اشاره او به اشغال فلسطین به عنوان مساله ای آشکار است که حاضران در تالار کنفرانس نمی خواهند درباره آن صحبت کنند. گاردین می گوید وقتی به موضوعی این چنین زیربنایی بی توجهی می شود مناقشه به جاهای پیش بینی نشده خواهد کشید. امریکا در دوران ترامپ تلاش کرده جایگاه فلسطینی ها را از همیشه ضعیف تر کند. مانع کمک های انسان دوستانه به آوارگان شده، دفترهای خود در کرانه باختری و غزه را تعطیل کرده، دیپلمات های فلسطینی را از واشنگتن اخراج کرده، اقتصاد آنها را تحت فشار گذاشته و ساختارهای سیاسی آنها را از بین برده است. اگر رئیس جمهوری امریکا همه اختیارات خود را به نتانیاهو می داد، آیا روندی غیر از این اتفاق می افتاد؟

 آیا می توان گفت همه این ها به نفع اسرائیل تمام می شود؟

فلسطینی ها حتی اگر بخواهند در مذاکرات صلح شرکت کنند، چیزی برای معامله ندارند. نتانیاهو از این وضع خوشحال است و تصور می کند فلسطینی ها مجبور به قبول همه شرایط او و ترامپ خواهند شد. او نمی تواند درک کند که سازمان های مخالف این نوع طرح ها، یعنی حماس و جهاد اسلامی از همین فشارها سود می برند. افکارعمومی فلسطینی ها بیش از هر زمان دیگری به این نتیجه رسیده، که صلح با اسرائیل معنایی ندارد.

گاردین می پرسد اگر فلسطینی ها باز هم طرح معامله قرن را نپذیرند، امریکا تا کجا پیش خواهد رفت؟ آیا ترامپ همان نوع فشار اقتصادی را که بر ایران وارد می کند بر فلسطینی ها نیز وارد خواهد کرد؟ آیا به روشی که در ایران دنبال می کند دنبال تغییر رژیم آنها خواهد بود؟ یا همین سکوت تاییدآمیز از اشغالگری اسرائیل توام با توسعه شهرک سازی ها را ادامه خواهد داد بدون آنکه از حقوق بشر برای فلسطینی ها یا وخیم شدن اوضاع معیشتی آنها سخنی بگوید؟

همه این ها ممکن است، اما این نشانه شومی برای اسرائیل و امریکا به عنوان شرکایی خواهد بود که هر راه صلح جویانه را به روی فلسطینی ها بسته اند. فلسطینی ها چیزی برای از دست دادن ندارند، اما اسرائیل در فضای پرتنش آینده، ضررهای زیادی خواهد کرد. اسرائیل با هل دادن فلسطینی ها به سوی مخالفان سرسخت خود، در حال تخریب هرگونه راه صلح آمیز برای آینده خود است.

ترامپ تلاش دارد ابعاد سیاسی طرح صلح خود را محرمانه نگه دارد، اما در موقعیت های دیگر، مخالفت خود با کشور مستقل فلسطینی را به تبعیت از اسرائیل ابراز داشته است. از نظر سازمان آزادیبخش فلسطین، دولت ترامپ می خواهد با «سراب وفور اقتصادی» به اسارت فلسطینی ها استمرار دهد. از نظر ساف، صلح بدون پایان اشغالگری و سلطه اقتصادی اسرائیل حاصل نمی شود.