آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اقتصادی
۴

با فعالیت جهادی بانوی شهر قدسی برای بیش از 100 نفر شغل ایجاد کرد

یک بانوی کارآفرین در شهر قدس با فعالیت جهادی در عرصه های کشاورزی و خیاطی موفق شده برای بیش از 100نفر شغل ایجاد کند.

خانم «منیر مهدور» کارآفرین شهر قدسی می گوید: بنده متولد سال 1363 و دارای کارشناسی رشته علوم تربیتی هستم که به مدت 13 سال است کارهای جهادی انجام می دهم و از سال 1386 به عنوان نیروی بسیج سازندگی حوزه خواهران فعالیت دارم و در سال 1390 در کنار جهاد سازندگی حوزه به عنوان مسئول گروه جهادی حضرت زکیه(س) معرفی شدم. در ابتدا به بخش کشاورزی ورود کردم و کشت کلم بروکلی، کشت فیسالیس، کشت کدو آیت بال و کشت کلم رومانسکو را در برنامه داشتیم. در سال 93 بود که به کمک بسیج سازندگی فعالیت خود را در زمینه بسته بندی و صنایع تبدیلی نیز افزایش دادیم که در این راستا اشتغال زیادی برای بانوان ایجاد شد. همان موقع تصمیم گرفتم از این ظرفیت به وجود آمده بهترین استفاده را کنم و از زنانی بهره گرفتم که یا آسیب دیده بودند و یا سرپرستی نداشتند.

این بانوی کارآفرین که در عرصه تولید گیاهان دارویی 97 فرصت شغلی ایجاد کرده است می افزاید: نزدیک به 3 سال کارهای مختلف را تجربه کردیم و گاهی شکست خوردیم تا سرانجام به نتیجه رسیدیم. وی رمز موفقیت در موضوع کارآفرینی را بازاریابی دانسته و اضافه می کند: ما روی این موضوع کار کردیم و بازاریابانی را در کل تهران به کار گرفتیم که در رستوران های مختلف می روند و محصولات ما را ارائه می دهند و از این طریق هم توانستیم با یک شرکت آلمانی قرارداد ببندیم و بخشی از محصولات را به آن کشور صادر کنیم.

مهدور می افزاید: در کنار کار کشاورزی کارگاه خیاطی هم تاسیس کردیم و با تهیه چر خ های خیاطی، سری دوزی را برای زنان شهر قدس که خانواده های نیازمند زیادی دارد، راه اندازی کردیم و به نوعی در این زمینه هم شغل ایجاد شد.

وی با بیان اینکه آرزو دارد داروهای گیاهی روزی جایگزین داروهای شیمیایی شود، می گوید: خاک خوب ایران استعداد کاشت گیاهان دارویی را دارد اما شرط آن شناخت گیاهان متناسب با خاک های مختلف است به طور مثال در یکی از روستاهای اصفهان ما موسیر کاشتیم، هرچند که سختی خاصی ندارد اما بسیار ارزشمند است و بسیار خوب رشد کرده است و پیشنهادم به کسانی که می خواهند وارد این کار شوند، این است که ابتدا در ابعاد یک هکتار کشت کنند.

 این بانوی موفق می گوید: زمانی که تصمیم گرفتم کار خود را گسترش دهم کل سرمایه ای که در اختیار داشتم حدود 10 میلیون تومان بود که در بخش خیاطی به کار گرفتم. در همان زمان به بانک و ارگان های مختلف برای دریافت تسهیلات مراجعه کردم اما با در بسته مواجه شدم ولی با تلاش و پشتکاری که در این زمینه داشتم بالاخره یک کارگاه کوچک راه اندازی کردم اما اکنون چندین کارگاه زیر نظر کارگاه ما فعالیت دارند.