آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اقتصادی
۴

مدیرعامل صندوق زنبورداری: سیاستگذاری دولت درباره عسل به نفع واردات است

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور با بیان اینکه صادرات عسل در سال جاری صفر شده است، گفت: سیاست گذاری ها و قیمت گذاری های فعلی وزارت صمت به نفع واردکننده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهزاد بانکی پور در نشست خبری درباره وضعیت صادرات عسل تصریح کرد: امسال صادرات عسل صفر شده است. پیش از این تا پنج هزار تن عسل به کشورهای دیگر که 75 درصد آن برای ترکیه بود صادر می شد و سال گذشته هم حدود 1500 تن عسل صادر شد، اما امسال این صادرات به صفر رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تعلیق قانون انتزاع و انتقال سیاست های صادراتی به وزارت صمت در این مسئله تاثیر داشته است، گفت: به اعتقاد من از زمانی که سیاست های صادراتی به وزارت صمت منتقل شده، سیاست های بخش تولید کشاورزی دوتکه شده است. ما بخش تولید را مدیریت می کنیم، اما به فرایندهای پس از آن دسترسی نداریم و در بسیاری از موارد به بخش کشاورزی آسیب می زند.

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور افزود: به عنوان مثال رویال چینی به قیمت 500 هزار تومان وارد کشور می شود، در حالی که ژل بسیار کیفی و موثر ایران هم در داخل وجود دارد. از سویی آنها تولیدکنندگان داخل را اجبار می کنند که حتما ژل رویال ایرانی را هم به همین قیمت 500 هزار تومان بفروشند، اما واقعیت این است که ژل رویال ایرانی کیفیت بسیار بالایی دارد و ماده موثره آن چندین برابر مشابه چینی است. تقاضای ما این است که قیمت گذاری درستی برای محصول ایرانی انجام بدهند و اجازه دهند خود مصرف کننده تصمیم بگیرد که آیا نوع چینی یا نوع ایرانی خریداری کند.

بانکی پور در توضیح ژل رویال گفت: این ماده بسیار ارزشمند و دارویی است و سیستم ایمنی بدن را بسیار تقویت می کند و در شرایط بحران کرونا می تواند به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست گذاری ها و قیمت گذاری های فعلی وزارت صمت به نفع واردکننده است، گفت: متاسفانه با معلق کردن قانون انتزاع، زنجیره تولید منقطع شده است؛ یعنی بخشی از این زنجیره که مربوط به تولید می شود، دراختیار وزارت جهاد کشاورزی است و زنجیره های بعدی دراختیار ما نیست.

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور افزود: مشکلات دیگری هم وجود دارد، مثلا محدودیت های بانکی در انتقال ارز، کمرنگ شدن مراودات اقتصادی و بسته بندی نامناسب از دیگر موارد محدودکننده صادرات بوده است. وزارت امور خارجه هم باید در مورد بازاریابی و ایجاد بازارهای جدید تلاش بیشتری کند.