آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اقتصادی
۴

بر اساس آمار وزارت صنعت خودروسازان 30 درصد تولید امسال را به مشتریان تحویل نداد ه اند

طبق آمار وزارت صمت از ابتدای سال تاکنون ایران خودرو و سایپا 112 هزار و 489 دستگاه خودرو تولید کردند اما 34 هزار و 785 دستگاه خودرو به مردم تحویل نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در شرایطی که برخی رسانه ها با استناد به نقشه های هوایی از دپوی خودرو در پارکینگ های شرکت های خودروساز خبر می دهند و مدیران این شرکت ها با تکذیب احتکار خودرو، دلیل دپوی خودرو در این شرکت ها را ناقص بودن آنها عنوان می کنند، جدیدترین آمار جمع آوری شده از سوی وزارت صنعت نشان دهنده عدم تحویل 30 درصد خودروهای تولیدی طی سال جاری به مشتریان است.

طبق آمار وزارت صنعت از ابتدای امسال تا کنون دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور بیش از 112 هزار و 489 دستگاه خودرو تولید و 77 هزار و 704 دستگاه خودرو را در قالب تعهدات جاری و معوق تحویل مشتریان خود داده اند. از ابتدای امسال کل تولید تجمعی شرکت ایران خودرو 62 هزار و 350 دستگاه بوده است و در قالب تعهدات معوق، جاری و فوری در مجموع 28 هزار و 215 دستگاه خودرو روانه بازار کرده است. یعنی ایران خودرو حدود 45 درصد تولیداتش را به مردم تحویل داده است. همچنین کل تولید تجمعی شرکت سایپا نیز از ابتدای سال امسال، 50 هزار و 139 دستگاه بوده است و در قالب تعهدات معوق، جاری و فوری در مجموع 49 هزار و 489 دستگاه خودرو تحویل مشتریان خود نموده است. یعنی سایپا نزدیک به 99 درصد خودروهای تولیدی را به مشتریان عرضه کرده است. در عین حال، تولید روزانه 29 اردیبهشت ماه در دو شرکت ایران خودرو و سایپا مجموعا سه هزار و 719 دستگاه خودرو و تحویل خودرو توسط این دو شرکت، دو هزار و 402 دستگاه بوده است. یعنی در این روز به اندازه 64/5 درصد خودروهای تولیدی، به مشتریان خودرو تحویل داده شده است.

شروط عرضه خودرو در بورس کالا

معاون بورس کالا گفت: عرضه خودرو در بورس کالا تنها به شرطی امکان دارد که عرضه به تعداد مناسب و نیز بدون دست کاری قیمت باشد. رضا محتشمی پور توضیح داد: خودرو را می توان در بورس کالا عرضه کرد، اما این عرضه در بورس مزیت ویژه ای ندارد، البته قیمت را شفاف می کند، اما اگر قرار باشد، عرضه خودرو در بورس همراه با کنترل قیمت باشد، فایده ای ندارد. وی افزود: اگر قرار بر کنترل قیمت خودرو باشد، بهتر است در خارج از بورس تعیین قیمت شود، چون قیمت دستوری در بورس رانت ایجاد می کند. مثلا قیمت خودرو در بورس 40 میلیون و در بیرون 100 میلیون می شود که این باعث ایجاد رانت خواهد شد.