آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۶
سیاست
۲

امسال در بسیاری از شهرها راهپیمایی روز قدس برگزار نمی شود اما مردم در شبکه های اجتماعی مظلومان فلسطین را حمایت می کنند

# قدس - تنها- نیست

از وقتی امام خمینی(ره) در سال 58 آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس نامگذاری کردند، هر ساله مردم با حضور پرشور در راهپیمایی حمایت خود را از آرمان های امام و انقلاب در راستای آزادی قدس شریف اعلام کردند؛ اما امسال کرونا باعث شد بسیاری از مراسم و مناسبک مذهبی و عبادی در کل کشور تعطیل شود. در ادامه این روند و برای رعایت نکات بهداشتی مراسم راهپیمایی روز قدس امسال برگزار نخواهد شد. اما قطعا این راهپیمایی که هر سال شاهد برگزاری آن در ایران و سایر کشورها بودیم، هدف نبوده بلکه فعالیتی برای رسیدن به هدف والاتری به نام حمایت از آرمان قدس شریف و برجسته کردن عمق مظلومیت مردم فلسطین بوده است. با این که برخی از فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و دینی در کشور به خاطر شیوع بیماری تعطیل شده، اما با این حال فضای مجازی دریچه های جدیدی را برای اجرای فعالیت ها به شکل های تازه ای فراهم کرده است که این موضوع را می توان درباره برگزاری مراسم روز قدس امسال نیز دید.

امسال فعالان فضای اجتماعی متناسب با شرایط و موضوعات روز و ارتباط دادن آن با مسائلی مثل استکبار، ظلم ستیزی،  حمایت از محور مقاومت و پشتیبانی از مردم فلسطین و آزاد سازی قدس شریف اقدام به انتشار هشتگ هایی  مثل «قدس برای ما»، «به امید برپایی #نماز_جماعت_قدس که مقصد #حاج_قاسم بوده و هست.»، «#قدس_برای_ما است و لحظه ای از آن دست نمی کشیم.» و «#نماز_جماعت_در_قدس» و «#راهپیمایی_مجازی» در این عرصه کردند. از سویی دیگر برخی دیگر از کاربران توییتر جملات و توضیحاتی درباره روز قدس  امسال در فضای مجازی باز نشر کردند، عباراتی مانند «دشمنی و مبارزه ما با صهیونیسم دشمنی سیاسی نیست، اعتقادی است.»،  «بچه های هیئتی در صف اول این مبارزه هستند.»و  «قدس برای همه مسلمانان است.» از سوی آنها باز نشر شد.

بسیاری از کاربران نیز نماز جماعت در قدس را که مقصد حاج قاسم سلیمانی بود یادآوری و تصاویر حاج قاسم را در کنار تصاویر قدس منتشر کردند. چند گروه نیز از مردم خواسته اند نقاشی های کودکان و جوانانشان را با هشتگ # قدس برای ما در شبکه های اجتماعی باز نشر دهند. مدیر یکی از این گروه ها زیر فراخوان برای انتشار این نقاشی ها گفت: هر سال تعداد زیادی از راهپیمایان روز قدس کودکان و نوجوانان بودند.  آنها در این راهپیمایی با مظلومیت فلسطین و جنایات صهیونیست ها و به خصوص کودک کشی اسرائیل بیشتر آشنا می شدند حالا که امسال از راهپیمایی خبری نیست، خواستیم این گونه فرصت حضور کودکان و نوجوانان مقابل صهیونیست ها را فراهم کنیم.  در گفت وگویی که با برخی از فعالان فضای مجازی داشتیم از آنها پرسیده ایم چگونه می توان با استفاده از ظرفیت های شبکه های اجتماعی، جای خالی راهپیمایی روز قدس را پر کرد.

 انتشار مطالب به زبان های غیرفارسی
عباس حسین نژاد

این روزها که به دلیل کرونا اغلب فعالیت ها به صورت مجازی صورت می گیرد می توان موضوعات مربوط به آزادی قدس را به صورت شعر یا متن تولید کرده و در فضای مجازی منتشر کرد تا به این ترتیب نگرانی خود را درباره قدس نشان دهیم چرا که با دیده شدن هشتگ ها می توان انسان های بیشتری را درگیر این موضوع کرد. همچنین باید در شبکه های اجتماعی به جز فارسی به زبان های دیگری نیز مطالب مربوطه و اظهار نگرانی ها منتشر شوند.

 پویش بین المللی با محوریت آیات قرآن
مجید رفیعی

شیوع بیماری کرونا باعث شده بسیاری از مناسک جمعی، مذهبی و ملی ایرانیان تحت تاثیر قرار بگیرید. از دید و بازدیدهای عید نوروز تا مراسم دعا و توسل در مناسبت های مختلف مذهبی همگی تعطیل شده اند.

 به جهت اهمیت روز قدس و با توجه به برگزار نشدن راهپیمایی بر آن شدیم تا با طراحی پویشی بین المللی ضمن توجه به تعظیم و تکریم کلام الله مجید، به گرامی داشت روز قدس شریف بپردازیم.  برای این منظور یکی از آیات قرآن که مرتبط با مسجدالاقصی است موضوع پویش قرار می گیرد: پیشنهاد ما آیه یکم سوره اسرا است که مربوط به مسجدالاقصی می شود. یعنی علاقه مندان فیلم هایی از تلاوت شان از این آیه، تصویرسازی های ساده از آن و هر محتوایی که براساس این آیه انجام شده را در فضای مجازی بازنشر کنند.

 تولید محتوای تصویری
عباس اصلانی

انعکاس واقعیت های موجود در فلسطین و کیفیت رفتار و سیاست اسرائیلی ها می تواند در آگاه سازی افکار عمومی موثر باشد. نکته مهم آن است که بخش عمده اطلاع رسانی و روشنگری به زبان های خارجی صورت گیرد، چرا که موضوع فلسطین موضوع جهانی به ویژه جهان اسلام است، با توجه به افزایش قابل توجه اقبال مخاطبان به محصولات سمعی و بصری به ویژه در شبکه های اجتماعی محتوای تصویری در قالب های مختلف می تواند در جلب توجه بین المللی به موضوع فلسطینیان نقش بسزایی ایفا کند.

 مانور تخصصی در حوزه استکبارستیزی
مهدی شکیبایی

از جمله اقداماتی که می توان در این حوزه انجام داد تشکیل صفحه مجازی برای مانور تخصصی در حوزه استکبارستیزی و فلسطین به همراه جنگی متفاوت به صورت live، همچنین مانور روی هشتگ در توییتر،  تغییر عکس پروفایل ها به یک طرح واحد، راه اندازی کمپین و مسابقات غیر حضوری در این حوزه، ساخت کلیپ تاثیرگذار و گرامیداشت سردار شهید سلیمانی، مصاحبه با فلسطینیان به زبان عربی با زیرنویس فارسی و انگلیسی و بازتاب آن به صورت کلیپ و live، امضای طومار در فضای مجازی، ارسال پیامک های سه زبانه با متن های تاثیرگذار. ارسال عکس ها و تصاویر و ویدئوهای مردمی با موضوع (قدس یا اسرائیل) توسط مردم از داخل منزل (و ترجیحا حتی همراه با مضامین آلوده شدن دنیا توسط استکبار جهانی به ویروس کرونا) و پخش همان تصاویر یا ویدئوها از رسانه و ضریب رسانه ای در فضای مجازی توسط امت انقلابی و رسانه های جمعی، اختصاص یک صفحه یا بخشی از یک صفحه از رسانه های مکتوب به تصاویر ارسالی و...

 استفاده  حداکثری از فضای مجازی
 محمد قادری

فلسطین، نه فقط یک کشور، یک تمدن، یک جغرافیا یا یک نژاد، که حقیقتی مجسم از تقابل مظلومیت و خباثت فرزندان آدم است که گویی از همان دعوای هابیل و قابیل تاکنون بنای سازگاری با هم را ندارند. این همان تقابل تاریخی خط انبیاء الهی با خط شیطان است که تکلیف همه آزادگان جهان را در حمایت از حقیقت روشن کرده است. روز قدس یکی از روزهایی است که باید این تبری از ظلم و جنایت در دفاع از مظلوم به فریادی بلند تبدیل شود. امسال که شیوع کرونا امکان اجتماعات بزرگ را سلب کرده، طبعا استفاده حداکثری از فضای مجازی بستری مناسب برای تجلی این فریاد بلند و اعلام انزجار از جنایت و کودک کشی صهیونیست ها و حامیان آنهاست.