آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
سیاست
۲
روایت

ماجرای گفت و گوی آیت الله جنتی و بهزاد نبوی در آستانه انتخابات مجلس ششم

امید «آشنا» به کنار رفتن حب و بغض سیاسی در قضاوت بزرگان

مجلس دهم به پایان رسید، اما اختلاف نظر میان نمایندگان و اعضای شورای نگهبان در ارتباط با نحوه بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات همچنان ادامه دارد. اختلاف نظری که دیروز علی لاریجانی، رکورددار ریاست قوه مقننه در جمهوری اسلامی را بر آن داشت در آخرین نطق خود در این مقام، صریح تر از همیشه به شورای نگهبان و نحوه عملکردش انتقاد کند.

 هرچند اعضای شورای نگهبان هم بیکار نمانده و از هر فرصت برای پاسخگویی به انتقادها استفاده کردند، یک روز با ابلاغ جوابیه به رسانه ها و در آخرین نمونه با انتشار جوابیه به مجلس و در واکنش به اظهارات رییس مجلس در برنامه تلویزیونی گفت وگوی وی‍ژه خبری. این اختلاف نظر اما تنها به دو طرف اصلی بحث محدود نماند و چنانکه انتظار می رفت کنشگران سیاسی از دو جناح و حتی برخی اعضای دولت بنا به اینکه نگاه شان به شورای نگهبان نزدیک بود یا مجلسی ها، وارد گود شدند. چنانکه در آخرین مورد، حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری با انتشار یک رشته توییت در حساب کاربری خود  ظاهرا به مناسبت «بازگشایی مجلس جدید» به بیان خاطره ای از نحوه تایید صلاحیت بهزاد نبوی، نایب رییس مجلس ششم در آستانه انتخابات آن دوره پرداخت و در پایان، دیدگاهش را در مورد ردصلاحیت غیرکارشناسی و سلیقه ای مبتنی بر «حب و بغض جناحی» از جانب شورای نگهبان بیان کرد. 

آشنا در این رابطه نوشته است: «سال 1379 مهندس بهزاد نبوی بعد از چند بار اعلام عدم احراز صلاحیت، برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد. در همان ایام به مناسبتی برای ارایه مشاوره به شورای نظارت بر انتخابات دعوت شده بودم و از من خواسته شد پرونده آقای نبوی را بررسی کنم.»

 مشاور فرهنگی رییس جمهوری و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری همچنین اضافه کرد: «‏در بررسی آن پرونده به 7 عنوان اتهامی -از تحکیم مبانی رژیم سابق گرفته تا جاسوسی برای امریکا- برخورد کردم. در برگ برگ گزارش ها تلاش برای برچسب زنی و پرونده سازی به چشم می خورد و من 6 مورد از اتهامات را با استناد به اطلاعات دیگر موجود در درون و بیرون پرونده بررسی و رد کردم. ‏اما در مورد یک اتهام شخصی و نه سیاسی، صریحا از آیت الله جنتی تقاضا کردم خودشان با دعوت از مهندس نبوی و از طریق صحبت رو در رو، موضوع را بررسی و نتیجه کلی را جمع بندی کنند. تقاضا پذیرفته شد، ملاقات انجام گرفت و چند روز بعد صلاحیت مهندس نبوی اعلام شد.»  اینکه «مورد هفتم» چه بوده و میان آیت الله جنتی و مهندس نبوی چه گذشته که در نهایت دبیر شورای نگهبان را قانع کرده حکم به تایید و احراز صلاحیت عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بدهد، بر کسی روشن نیست و شاید باید منتظر باشیم یکی از آن دو -احتمالا بهزاد نبوی- خاطره آشنا را تکمیل کند اما به هر تفسیر، آشنا پس از شرح این خاطره، این طور نتیجه گیری کرده است: «‏می دانم که بسیاری از اقدامات نظارتی شورای نگهبان رنجیده اند و چه بسا حق هم با آنان بوده است، اما آن تجربه به من نشان داد که اگر صلاحیت ها نه توسط مخالفان یک نامزد  بلکه از سوی کارشناسان بی طرف مورد بررسی قرار گیرد، می توان امید داشت که حب و بغض سیاسی یا شخصی در قضاوت بزرگان راه نیابد.»