آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
سیاست
۲

خبر

روحانی در افتتاحیه مجلس یازدهم

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت که در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم رییس جمهور حضور خواهد داشت. به گزارش ایسنا، اسدالله عباسی در توضیح جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم گفت: «این جلسه را هیات رییسه سنی به ریاست آقای تقوی اداره می کند. کار هیات رییسه سنی تا زمان هیات رییسه موقت ادامه خواهد داشت . به گفته او، در مراسم افتتاحیه رییس جمهوری حضور داشته، وزیر کشور درباره انتخابات گزارش می دهد و روسای مجالس قبلی هم دعوت شده اند.

مهلت یک ماهه ارایه پیشنهاد درباره اصلاح آیین نامه استقلال کانون وکلا

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از مهلت مجدد یک ماهه قوه قضاییه برای ارایه پیشنهادات درباره آیین نامه اجرایی قانون استقلال کانون وکلا خبر داد. حجت الاسلام محمد مصدق گفت: «در اجرای دستور ریاست قوه قضاییه، مکاتبه ای با کانون های وکلای سراسر کشور انجام و بار دیگر از آنها خواسته شد تا نظرات و پیشنهادهای خود را درخصوص اصلاح آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا به معاونت حقوقی و امور مجلس دستگاه قضا اعلام کنند.» به گزارش ایسنا، او ادامه داد: «همان گونه که ریاست قوه قضاییه در دستور اخیر خود تصریح کرده «ساماندهی نظام وکالت توسط وکلای متعهد و مسوولیت پذیر از اقتضائات تحول در قوه قضاییه است» و ما امیدواریم جامعه حقوقدانان و وکلای کشور با یاری کردن قوه قضاییه، گامی موثر در جهت تحقق تحول موردنظر بردارند.»

اعدام سلاطین اگر بازدارنده نباشد مشکل گشا نیست

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است اعدام سلاطین اگر بازدارنده نباشد مشکلی را حل نمی کند. احمد مازنی در حساب توییتری خود نوشت: «اعدام سلاطین اگر بازدارنده نباشد مشکلی را حل نمی کند، ‏ضمن اینکه باید پرسید کدام سیاست ها منجر به پدید آمدن چنین سلاطینی شده؟ ‏و چرا سیاست ها را اصلاح نمی کنیم؟»

نامه 21 نماینده به رییسی برای جلوگیری از تضییع حق صادقی

بیست و یک نماینده مجلس در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه خواستار ورود سیدابراهیم رییسی به حکم اخیر صادره برای محمود صادقی شدند و از او خواستند اجازه ندهد حق او ضایع شود و در آینده نیز حریت و آزادگی نمایندگان مخدوش شود. محمود صادقی اخیرا با رای شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران به 10 میلیون جزای نقدی و 21 ماه حبس محکوم شده است. به گزارش ایسنا، در بخشی از این نامه آمده : «ایشان بابت به کار بردن کلمه «مزخرفات» در ارتباط با نطق تند رییس سابق قوه قضاییه، به 7 ماه حبس محکوم شده است. این در حالی است که او در سخنرانی بعدی خود عذرخواهی کرده است و اخیرا جناب آقای صادق لاریجانی هم گفته اند من شکایتی ندارم. لذا این میزان مجازات، عادلانه به نظر نمی رسد.» همچنین در بخش دیگر این نامه آمده است: «آقای صادقی به خاطر همراهی نکردن مامورانی که برای اجرای حکم جلب او در شب 28 صفر به در منزل او آمده بودند، به 14 ماه حبس محکوم شده است. این درحالی است که اساسا آن حکم جلب غیرقانونی بوده، زیرا ابتدا باید نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام می شده که آیا سوال و سخنان آقای صادقی درباره حساب های قوه قضاییه خارج از حیطه وظایف نمایندگی بوده یا خیر و هنوز نظری از طرف هیات مذکور اعلام نشده بوده، لذا این میزان مجازات نیز عادلانه به نظر نمی رسد.»

وزارت کشور ساز و کار فعالیت احزاب را به روزرسانی کند

نمایندگان مجلس در جلسه علنی چهارشنبه مواد یک و 10 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی را جهت تامین نظر شورای نگهبان تصویب کردند. به گزارش ایرنا، بر این اساس و با رای نمایندگان، یک ماده به انتهای ماده 23 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی الحاق شد. طبق این ماده وزارت کشور مکلف است علاوه بر رسیدگی به امور تشکل های صنفی، کانون های بازنشستگی، خانه ها، انجمن های تخصصی غیرسیاسی و تشکل های صنفی که پیش از این قانون تاسیس شده اند نحوه و شرایط تاسیس و دریافت پروانه فعالیت و نیز سازوکار رسیدگی به استعلام از مرجع قانونی و شرایط موسسین و اعضای موثر را شامل شرایط عمومی و اختصاصی آنها و اعضای هیات مدیره، بازرسان، مسوولان شعب استانی و نحوه و شرایط ارکان از قبیل مجمع و هیات مدیره و بازرسین و شرایط و ساختار اساسنامه و نحوه و شرایط نظارت بر فعالیت تشکل هایی که قصد تاسیس دارند با رعایت همان قانون به روزرسانی کند.

نخستین دفاعیات متهمان سانحه هوایی تهران-یاسوج

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سانحه هواپیمای مسیر تهران-یاسوج مربوط به شرکت هواپیمایی آسمان دیروز به ریاست قاضی عالیشاه در شعبه 1057 مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار شد. در این جلسه دادگاه چند نفر از متهمان به بیان دفاعیات خود پرداختند. مدیر ایمنی وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران یکی از آنها بود که با حضور در جایگاه مدعی شد که ادعای کارشناسان در گزارش مبتنی بر هیچ استدلالی نیست. به گفته این فرد که براساس اظهارات قاضی دادگاه 15 درصد به عنوان مقصر شناخته شده اند، هواپیمای سانحه دیده به فرودگاه یاسوج نرسیده و هواپیما در مسیر اصفهان-یاسوج به کوه برخورد کرده است. او مدعی شد که متصدی هواشناسی یاسوج در روز سانحه اظهاراتی را به کارشناسان بیان کرده که با مستندات در تعارض است. این متهم همچنین گفت که یک صفحه و نیم اصلاحیه روی اظهاراتش را به بازپرس تحویل داده و تاکید دارد که کارشناسان پرونده دانش کافی برای اظهارنظر نداشته اند و فاقد تخصص فرودگاهی و برج مراقبت بوده اند. بعد از اظهارات برخی دیگر از متهمان، قاضی عالیشاه ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد.