آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۶
سیاست
۲

روحانی با اشاره به پایان کار مجلس دهم: آرزو می کنم ارتباط دولت با مجلس یازدهم نزدیک تر باشد

رئیس جمهوری روز گذشته در جلسه هیئت دولت با اشاره به اتمام دوره مجلس دهم، گفت: «دولت و مجلس دهم در روزهایی کاملا در کنار هم بودند اما معتقدم بیش از این می توانستیم به هم کمک کنیم. لوایح مهم دولت و لوایح بودجه با کم و زیاد در مجلس تصویب شد».

حسن روحانی با تشکر از مجلس دهم به خاطر حمایت از دولت، تاکید کرد: «می توانستیم تفاهم بیشتری با مجلس داشته باشیم که این امیدواری را به مجلس بعدی می گذارم. ما با مجلس دهم می توانستیم همکاری بیشتری داشته باشیم. ما سه سال است یک لایحه دوفوریتی به مجلس داده ایم اما به جایی نرسیده ایم. به هر حال ما مجری قانون اساسی هستیم و دولت و مجلس در اجرای آن باید دقیق باشند. آرزوی من این است که ارتباط دولت با مجلس یازدهم نزدیک تر باشد زیرا این به نفع مردم است. امسال سال سختی است. هم به دلیل تحریم ها و هم کرونا و مردم دوست دارند منتخبان آنها در دولت و مجلس مشکلات آنها را حل کنند. دولت و مجلس منتخبان و وکیل مردم هستند و باید به دنبال حل مشکلات مردم باشند».او افزود: «اینکه مجلس از چه جناحی تشکیل شده، از فرعیات بوده و مهم نیست. بار سنگین مسئولان، همه جناح بندی ها در مجلس را می زداید، در دولت هم همین طور است. ما کار و فعالیت مجلس یازدهم را به فال نیک می گیریم و اعلام می کنیم در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود. ما معتقدیم باید برای حل مشکلات مردم دست به دست هم دهیم زیرا مردم همین را از ما می خواهند».

هدف اصلی روز قدس را در هیچ شرایطی از یاد نمی بریم

روحانی همچنین با گرامیداشت روز قدس، گفت: «مراسم امسال روز قدس با شرایط خودش در مناطق سفید برگزار می شود و مردم در نماز جمعه ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می رسانند. در مناطق غیرسفید هم مردم از طریق فضای مجازی یا حقیقی و در چارچوبی که امکان پذیر است یاد روز قدس را گرامی می دارند».او تاکید کرد: «ما هدف اصلی روز قدس را  در هیچ شرایطی از یاد نمی بریم ما همیشه با ستمگران در ستیز و حامی مظلومان عالم هستیم. ایستادگی در برابر مظلومان از ستون های اصلی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است. مردم فلسطین 72 سال است از خانه خود آواره شده و هر روز بر آنها ستم روا داشته می شود. قدرت های استکباری جهان و در راس آنها آمریکا همیشه حامی صهیونیست ها، نژادپرستی و آپارتاید بوده و علیه مظلومین تلاش کرده اما باور ما این است که حق در نهایت پیروز می شود و ایستادگی و مقاومت مردم فلسطین ادامه یافته و این راه به پیروزی نهایی می رسد. قدس هیچ گاه فراموش نمی شود و در اشغال ستمگران باقی نمی ماند. ما به هیچ عنوان این ظلم و ستم را برنمی تابیم».

تقریبا به مرز مهار کرونا رسیده ایم

روحانی همچنین با بیان اینکه ما در غم عزیزانی که در جریان شیوع ویروس کرونا تعدادی از عزیزان خود را از دست دادند شریک هستیم، بیان کرد: «در طی سه ماه گذشته قدم به قدم در راستای مبارزه با شیوع این ویروس در حال پیشرفت هستیم. ما تاکنون پیشرفت های خوبی در راستای مقابله با این ویروس خطرناک داشته ایم و تقریبا به مرز مهار رسیده ایم».او با اشاره به اهمیت همکاری مردم در راستای مقابله با این ویروس به وضعیت چند استان که اکنون در شرایط نامساعد قرار دارد، اشاره کرد و گفت: «اگر احتیاط های لازم انجام و دستورالعمل های بهداشتی دقیق اجرا می شد شاید در این چند استان نیز این مشکلات را نداشتیم».

راه ما قرنطینه آمرانه نبود

روحانی با بیان اینکه ما در ابتدا راهی را که انتخاب کردیم قرنطینه آمرانه نبود بلکه راه ما سیاست مشارکتی و داوطلبانه بود، افزود: «ما از مردم در مسیر مقابله با این ویروس درخواست کمک کردیم که مردم نیز انصافا به صحنه آمدند و کمک های خوبی ارائه کردند و پزشکان و کادر درمانی و متخصصان ما نیز در این زمینه فداکاری و زحمات زیادی کشیدند. ما باید همین راه را ادامه دهیم تا پایان راه هنوز مسیر زیادی داریم. نباید غافل شویم و به موفقیت هایمان دلخوش شویم. نباید احتیاط ها را از دست دهیم. راهی که در پیش داریم کمی طولانی تر از آن چیزی است که شاید در ذهن مردم در ابتدا بود یا الان باشد، از ابتدا مشخص بود راه کوتاه نیست، راه بلند است و همان طور که اشاره شد ان شاءالله با مراعات و همدلی این راه سخت را با خسارت و مشکلات کمتر طی خواهیم کرد».او همچنین به سیاست های حمایتی دولت در راستای جبران تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره و بیان کرد: «دولت به حمایت های خود از مردمی که در جریان شیوع این ویروس دچار مشکلات فراوانی از نظر زندگی و اقتصادی شده اند، ادامه می دهد».رئیس جمهور خطاب به مردم گفت: «دولت برای آموزش فرزندان شما به تلاش های خود ادامه می دهد و هر جا که لازم باشد کمک های لازم را ارائه می دهد حتی به صورت مجانی. ما آنجا که باید کمک کنیم در حد توان وارد خواهیم شد».روحانی ادامه داد: «مردم نگرانی بابت کالاهای اساسی نداشته باشند. ارز لازم برای تامین کالاهای اساسی را داریم و خرید کالاهای اساسی انجام شده و در حال انجام است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. وضعیت کشاورزی هم امسال مناسب است و کشاورزان گندم به اندازه نیاز تولید کرده اند و دولت آن را خریداری می کند. شرایط صادرات غیرنفتی هم مطلوب است؛ البته به خاطر کرونا، مشکلات مرزی با همسایگان داشته ایم اما مرزها در حال بازشدن و صادرات غیرنفتی در حال افزایش است».او با بیان اینکه به رئیس بانک مرکزی تاکید کرده ام  شرایط ارزی باید به تعادل برسد، گفت: «در جلسه سران قوا تصمیمات خوبی برای اجرای بودجه گرفته ایم که رهبری هم آنها را تایید کرده است و مشکلی برای اجرای بودجه نخواهیم داشت. به زودی هم اوراق خزانه منتشر می شود که بدون ریسک خواهد بود. در خصوص سهام عدالت هم تصمیمات قدم به قدم اجرا می شود. مردم می توانند 30 درصد سهام عدالت که برای فروش آزاد شده است را از طریق شعب بانک ها عرضه کنند. بانک ها این سهام را در بورس به فروش رسانده و پول آن را به مردم بازمی گردانند. بانک ها حق ندارند این سهام را خودشان بخرند».