آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
اقتصادی
۱۰
انرژی

شاخص نفتی WTI در سررسید معاملاتی خود به سطح مقاومت رسید

بازگشت ثبات به بازار نفت

عطیه لباف

بعد از 5 ماه کاهش پی در پی قیمت ها در بازار جهانی نفت خام، علائم اولیه ای از تثبیت ساختارهای بازار به چشم می خورد. این یک خبر خوب برای اقتصاد جهانی است که فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی نیز در توئیتی به آن اشاره کرده و گفته است: «با بارکیندو، دبیرکل اوپک درباره مشاهده علائم اولیه از به ثبات رسیدن بازار نفت صحبت کردم؛ این خبر خوبی برای اقتصاد جهانی است؛ از جمله برای تولیدکنندگان آسیب پذیر در آفریقا که در اثر خسارات شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمد (که بخش عمده ای از بودجه آنها را به خود اختصاص داده است) دچار مشکل شده اند.»

روز گذشته و در زمان تنظیم این گزارش، قیمت معاملات آتی نفت خام شاخص برنت با اندکی افزایش به 34.99 دلار در بشکه و شاخص WTI نیز به 32.10 دلار در بشکه رسید. علت این رشد اندک قیمت ها در بازار جهانی نفت خام، بهبود نسبی تقاضا و کاهش ذخیره سازی امریکا بود.

طبق گزارش گروه صنعتی موسسه نفت امریکا (API)، ذخیره سازی نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته 4 میلیون و 800 هزار بشکه کاهش یافته است. رویترز در این باره نوشت: ذخیره سازی نفت خام امریکا در هفته منتهی به 15 ماه مه (26 اردیبهشت ماه)، با 4 میلیون و 800 هزار بشکه کاهش، به مجموع 521 میلیون و 300 هزار بشکه رسید. در حالی که پیش از این تحلیلگران پیش بینی کرده بودند ذخیره سازی نفت، یک میلیون و 200 هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

کاهش تولید نفت در امریکا

طبق گزارش موسسه نفت امریکا، ذخیره سازی نفت خام در کوشینگ ایالت اوکلاهما، قلب شبکه خط لوله انتقال امریکا، 5 میلیون بشکه کاهش یافته است. از سوی دیگر، ذخیره سازی بنزین نیز 651 هزار بشکه کاهشی بوده و این موضوع برخلاف تخمین های تحلیلگران بود. البته داده های این موسسه نشان داد ظرفیت بهره گیری از پالایشگاه های ایالات متحده امریکا 229 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

در همین حال، واردات نفت خام امریکا نیز در هفته گذشته، 941 هزار بشکه در روز کاهشی بوده است. مجموع این اعداد نشان دهنده کاهش تولید نفت غیر متعارف امریکاست. داده ها نشان می دهد که تعداد دکل های حفاری فعال در ایالات متحده نیز بمدت 9 هفته کاهشی بوده و اکنون 60 درصد کمتر از اواخر ماه مارس است. به احتمال قوی تا پایان 2020 باید منتظر کاهش سرمایه گذاری ها در بخش انرژی امریکا باشیم.

این موارد، در کنار رویکرد صندوق های سرمایه گذاری فعال در حوزه اوراق معاملات آتی نفت در امریکا کمک کرد که در روز های اخیر شاهد منفی شدن مجدد قیمت شاخص WTI نباشیم. اتفاقی که یک ماه قبل (ماه آوریل) برای سررسید قراردادهای ماه مه افتاد.

به این ترتیب که صندوق نفت ایالات متحده، پس از منفی شدن قیمت ها در 20 آوریل 2020، استراتژی سرمایه گذاری در اوراق آتی نفت را تغییر داد و سرمایه خود را از قراردادهای نزدیک به سررسیدهای دورتر و حتی تا ژوئن 2021 انتقال داد. این محدودیت های جدید که توسط تنظیم کننده ها و کارگزار آن اعمال شده است، از بروز یک بحران جلوگیری کرد. به طوری که شاید بتوان گفت؛ تولیدکنندگان بدترین اتفاق بازار نفت را در ماه آوریل پشت سر گذاشتند.

WTI در مرز مقاومتی

تحلیلگران بر این باورند که قیمت معاملات آتی شاخص WTI به مرز مقاومتی خود رسیده است؛ رقمی در حدود 31 تا 33 دلار در بشکه.

جان کمپ، یک تحلیلگر بازار نفت می گوید که قراردادهای آتی ماه ژوئن با انقضای 20 مه 2020 معادل 1.1 میلیون بشکه بوده که کمتر از میانگین پنج ساله خود یعنی حدود 2.2 میلیون بشکه در ماه بود. این موضوع مانع از سقوط قیمت ها در پایان ساعت معاملات تحویل در ژوئن شد.

با این حال برخی تحلیلگران افزایش نرخ انحلال را برای جلوگیری از تکرار نوسانات ناشی از انقضای قراردادها توصیه می کنند.

البته اتفاقی که اکنون درحال تهدید قیمت ها و افزایش نگرانی است، فعال شدن برخی از چاه ها با عبور قیمت معاملاتی WTI از مرز 30 دلار در بشکه است. پایگاه خبری اویل پرایس در این باره نوشته است که افزایش سریع قیمت ها، با توجه به فعال شدن برخی از چاه ها در منطقه پرمین تگزاس تهدید جدیدی برای قراردادهای آتی محسوب می شود. به طوری که یک چهارم چاه های بسته شده در پرمین از 10 مه دوباره شروع به کار کرده اند. باید دید که آیا تقاضا به اندازه کافی برای این تولید وجود خواهد داشت یا خیر؟

اما درباره شاخص اصلی نفت یعنی برنت دریای شمال، آنچه به صعودی شدن بردارها کمک کرده، کاهش تولید اوپک پلاس است. ضمن آنکه انتظار می رود تقاضا در ماه ژوئن دوباره رشد کند و در کنار کاهش تولید اوپک پلاس، شاهد یک بازار تقریبا متعادل باشیم. رشد تقاضا احتمالا در ماه ژوئن بیش از عرضه 1.8 میلیون بشکه در روز باشد. روند افزایشی اخیر قیمت ها نشانگر این تراز بهبود یافته بازار است.