آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
جهان
۴
سوژه روز

دونالد ترامپ می گوید از همه چیز بی خبر است

ولخرجی وزیر با پول دولت ایالات متحده

میثم سلیمانی

سناریوها در دولت ایالات متحده امریکا رفته رفته تکراری می شوند. یک مقام رسمی اخراج می شود، انواع بهانه ها برای توجیه این اخراج به صف می شوند و رسانه ها به گمانه زنی برای درک چرایی این مساله می پردازند. در پاره ای از موارد زمانی که دونالد ترامپ متوجه تشدید فشار بر خود می شود ناگهان از زیر بار مسوولیت تصمیم خود برای اخراج افراد شانه خالی می کند. اتفاقی که درباره سر استفان لینیک، بازرس کل وزارت امور خارجه رخ داده از این دست است. دونالد ترامپ در پاسخ به خبرنگاران درباره دلایل اخراج لینیک ادعا کرده که من او را نمی شناختم و حتی نمی دانستم مشغول چه کاری بوده و تنها به من گفته شد که او را اخراج کنم و من نیز این کار را انجام دادم. مجموعه شرایط نشان می دهد لینیک بر پرونده های حساسی تمرکز کرده بود. حالا که لینیک اخراج شده رفته رفته ابعاد اقداماتی که او طی ماه های گذشته و تحقیقاتی که علیه مایک پمپئو انجام داده بود، روشن تر می شود. تحقیقات لینیک طیف گسترده ای از اقدامات مایک پمپئو را در برگرفته بود از قراردادهای تسلیحاتی گرفته تا سوءاستفاده های شخصی از پست وزارتی.«ا ن بی سی» در گزارشی از مهمانی های پرزرق و برق مایک پمپئو پرده برداشته است. مهمانی هایی که مقام های بلند پایه از شرکت های بزرگ میلیاردی و سفرای کشورهای مختلف در آن حضور داشتند. منابع در این گزارش بیان می کنند که مایک پمپئو در این میهمانی ها نه در چارچوب پست وزارتی بلکه به لحاظ شخصی تلاش می کرد جایگاه خود را تقویت کند. مهمانی های شام پمپئو که به نام شام مدیسون معروف بود لیست بلندبالایی از مهمانان را تشکیل می داد. بخش عمده و مهم این برنامه به رسانه های محافظه کار نزدیک به دولت مربوط بوده است. 

این مراسم شام به نام «جیمز مدیسون»، چهارمین رییس جمهور امریکا و پنجمین وزیر امور خارجه امریکا نامگذاری شده است. گفته می شود او همواره عادت داشته از دیپلمات های خارجی برای تبادل نظر دعوت می کرد اما مورخان نتوانستند چنین اقدامی از سوی مایک پمپئو را معادل یک سابقه تاریخی قرار دهند، چرا که سابقه برگزاری نشست با تجار طبق رسوم وجود نداشته است. این اجتماعات مکرر توسط پمپئو با بودجه وزارت خارجه شامل رهبران سیاسی و تجاری نیز می شود. 

کوین گوتزمن، استاد دانشگاه ایالتی کانیتیکت غربی که زندگینامه مدیسون را نوشته ، می گوید: مطمئنا مدیسون هزینه های اقدامات شخصی را پرداخت کرده بود. برنامه های شام مدیسون حتی در برنامه های عمومی مایک پمپئو قرار ندارد. بسیاری بر این عقیده هستند با توجه به طیف گسترده مهمانان در این شام، مایک پمپئو از منابع دولتی در راستای تامین منافع شخصی استفاده کرده است. در این گزارش همچنین آمده است که بازرس کل مشغول بررسی این موضوع بوده که مایک پمپئو از کارمندان دولتی برای کارهای شخصی همچون گرداندن سگش استفاده می کرده است.روز سه شنبه یک مقام وزارت امورخارجه و دو نفر دیگری که با موضوع درگیر هستند، اعلام کردند که مایک پمپئو یک انتصاب غیرمعمول داشته است. او فردی به نام تونی پورتر را از سیا به وزارت خارجه منتقل کرده و در دفتر شخصی اش استخدام کرده است. پورتر کارهای شخصی پمپئو را انجام می دهد و مدیریت برگزاری شام مدیسون را برعهده داشت. مشخص نیست که بازرس کل مشغول تحقیق در مورد شام مدیسون بوده است یا نه. اما دو مقام آگاه می گویند که لینیک یک هفته قبل از اخراج تحقیقاتی در این بخش را انجام داده و سپس به دفتر پمپئو اطلاعات داده است. 

با این حال برخی معتقدند که این رویداد شام کاملا در چارچوب مراسم های مربوط به وزارت خارجه و کاملا در حوزه سیاست خارجی است. البته گفته می شود که تحقیق در قضیه شام مدیسون در کنگره نیز جریان دارد. یک مقام ارشد دولت ترامپ که نگران درست کردن یک چالش جدید برای دولت است، عنوان کرده که اگر رییس جمهور از یکیفاز این موارد را اطلاع داشت قطعا پمپئو را اخراج می کرد. ولی به نظر می رسد حقیقت چیز دیگری است.  سناتور باب منندز سناتور ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی در نامه ای به وزارت امورخارجه در روز سه شنبه نوشته است، من نگران ادعاهای مربوط به اینکه وزیرخارجه از منابع مالیات دهندگان برای میزبانی یک مهمانی شخصی استفاده کرده، هستم. اجتماعات بزرگ سیاسی با محوریت مسائلی داخلی توجیه چندانی ندارد. منندز در این نامه خواسته که یک حسابرسی کامل در خصوص بودجه وزارت خارجه امریکا صورت گیرد و صورت حساب شام ها و لیست مهمانان نیز در نظر گرفته شود. سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، مورگان اورتاگوس اعلام کرده این شام ها فرصتی در کلاس جهانی در چارچوب ماموریت وزارت امور خارجه و مسائل پیچیده سیاست خارجی است که مردم ما با آن روبه رو هستند. اورتاگوس همچنین گفت: مدعوین معمولا دیپلمات های خارجی، رهبران اتاق فکرها، دانشگاهیان، رهبران تجاری، اعضای کنگره و رسانه ها بوده اند، زیرا هر کدام از این بخش ها در هدایت سیاست خارجی امریکا سهم دارند. وی افزود: از آنجایی که بخشی از دانش و تحلیل پمپئو در گوش دادن به مهمانان از طیف های سیاسی سراسر جهان به دست می آید از این اجتماعات سود فراوانی برده است. او همچنین تاکید کرد: اجتماعات بزرگی که با محوریت سیاست خارجی برگزار می شود از جمله سنت های مهمان نوازی دیپلماتیک امریکایی محسوب می شود. او همچنین تاکید کرد که وزیر خارجه منتظر ادامه برگزاری این شام است زیرا این مراسم ها جزو اصول کاری مایک پمپئو در وزارت خارجه محسوب می شود. اما این موضوع تنها چالش مایک پمپئو نیست، بلکه نیویورک تایمز در گزارشی عنوان کرده که مایک پمپئو با سوالاتی مکتوب از دفتر بازرسی در خصوص کمک به دولت برای دور زدن کنگره در راستای فروش تسلیحات به عربستان سعودی مواجه بوده است، زیرا سال گذشته دونالد ترامپ با اعلام وضعیت اضطرار ملی عملا کنگره را دور زد و تسلیحات بدون مجوز به عربستان سعودی فروخت. این افشاگری پس از آن صورت گرفت که الیوت انگل، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان مدعی شد استیو لینیک در حال انجام یک تحقیقات جنجالی در خصوص مایک پمپئو بوده است. سی ان ان نیز پیش تر طی گزارشی عنوان کرده بود که پمپئو از انجام مصاحبه حضوری با بازرس کل امتناع کرده بود. 

بازرس های اخراجی چه کسانی بودند؟

دولت ترامپ در شش ماه گذشته، چهار بازرس کل را از نهادهای فدرال اخراج کرده است. این اقدام از سوی قانونگذاران دموکرات و برخی جمهوریخواهان مورد انتقاد قرار گرفته است. هفته گذشته نیز این قانونگذاران امریکایی خواستار توضیح درباره علت اخراج این افراد شده اند. به نوشته وبگاه «ای بی سی نیوز»، رییس جمهور امریکا این اختیار را طبق قانون اساسی دارد که بازرسان کلی که از سوی خود او انتخاب می شوند را اخراج کند، اما او باید 30 روز قبل از انجام این کار، کنگره را با خبر کند. بر اساس ترجمه خبرگزاری فارس از گزارش وبگاه ای بی سی نیوز، این چهار بازرس کل که در شش ماه گذشته اخراج شده اند را در گزارشی معرفی و درباره آنان توضیح کوتاهی ارایه کرده است. 

  •     «استیو لینیک»، بازرس کل در وزارت خارجه امریکا / تاریخ اخراج: 15 مه 

جدیدترین کسی که از سوی ترامپ اخراج شد استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه امریکا بود. اخراج وی موجب عصبانیت دموکرات ها و جمهوریخواهان شده و آنان خواستار بررسی اخراج وی شده اند. گفته می شود اخراج استیو لینیک که در حال تحقیق درباره «مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا بود، به توصیه خود پمپئو انجام شده است. 

  •    «کریستی گریم»، بازرس کل وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا / تاریخ اخراج: 1 مه 

ترامپ بازرس کل وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا را در اول ماه مه اخراج کرد. بر اساس گزارش این نهاد، گریم از سال 1999 برای این وزارتخانه کار کرده بود. اخراج وی بعد از اینکه وی گزارشی را برای کمبود شدید لوازم پزشکی و دارویی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا منتشر کرد، انجام شد.

  •    «گلن فاین»، بازرس موقت وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) / تاریخ اخراج: 7 آوریل 

فاین قبل از اینکه در سال 2016 در وزارت دفاع امریکا بازرس موقت کل شود، 11 سال بازرس کل وزارت دادگستری امریکا بود. وی برای هدایت کمیته ای که وظیفه نظارت بر استفاده از 2 تریلیون دلار بسته حمایتی کرونا را داشت، گماشته شده بود که توسط ترامپ اخراج شد. 

  •     «مایکل آتکینسون»، بازرس کل جامعه اطلاعاتی ایالات متحده امریکا / تاریخ اخراج: 3 آوریل 

آتکینسون، در تاریخ سوم آوریل از سمت خود به عنوان بازرس کل جامعه اطلاعاتی امریکا اخراج شد. ترامپ که وی را در سال 2017 به این سمت گماشته بود، در نامه عزل او، عنوان کرد که به آتکینسون، اعتماد ندارد. ارتباط آتکینسون با کنگره در مورد شکایتی که از یک افشاگری شده بود، به آغاز تحقیقات استیضاح ترامپ درباره مساله اوکراین کمک کرد.