آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
جهان
۴
خبر

بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده: از 100 متر به ما نزدیک تر نشوید دنبال درگیری نیستیم

نیروی دریایی امریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) در بیانیه ای از شناورهای خارجی خواسته فاصله 100 متری را با ناوهای این کشور رعایت کنند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروی دریایی امریکا در بیانیه ای گفته در برابر شناورهایی در خاورمیانه که به شعاع 100 متری از ناوهای جنگی امریکا نزدیک شوند «تدابیر دفاعی قانونی» اتخاذ خواهد کرد.

 به گزارش فارس این رسانه امریکایی نوشته نیروی دریایی امریکا این دستورالعمل را پس از رویارویی اخیر ناوهای امریکا با شناورهای ایرانی در خلیج فارس صادر کرده است. تدابیر دفاعی ناوهای امریکایی عموما دور کردن کشتی از شناور مورد نظر، شلیک منور و در نهایت شلیک اخطار برای منحرف کردن شناور را شامل می شوند، اما مشخص کردن فاصله اقدامی تازه از سوی نیروی دریایی امریکاست. 

«ربکا رباریش»، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر در بحرین گفت: «کشتی های ما در حال انجام ماموریت های عادی در مناطقی از آب های بین المللی هستند که در قوانین بین المللی مجاز شده اند و دنبال درگیری نیستند. با وجود این، فرماندهان ما حق دفاع از خود را در مواقعی که ضرورت وجود داشته باشد محفوظ می دانند.»

خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام امریکایی که اشاره ای به نامش نشده، گفته این دستورالعمل به معنای تغییر در قوانین قبلی ارتش امریکا در زمینه درگیری نیست. دولت امریکا بعد از خروج از توافق هسته ای برجام در اردیبهشت ماه سال 1397 به اقداماتی تحریک آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های اصطلاحا «تروریستی» یا ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه روی آورده است.

 با این وجود، دونالد ترامپ که وعده می داد با اجرای سیاست های سختگیرانه علیه ایران می تواند این کشور را برای عقد توافقی بهتر پای میز مذاکره بیاورد به دلیل ناکام ماندن برنامه هایش در قبال ایران به رغم تشدید تنش ها، در امریکا تحت فشار قرار گرفته است. ترامپ چند هفته پیش در توییتر نوشت به نیروی دریایی امریکا دستور داده قایق های ایرانی را که «قصد مزاحمت» برای کشتی های امریکا را دارند، هدف قرار دهند. توییت ترامپ چند روز بعد از آن منتشر می شد که نیروی دریایی امریکا مدعی شده بود قایق های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ناوهای امریکایی نزدیک شده اند. روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای ادعای ایجاد مزاحمت 11 قایق سپاه در 27 فروردین 99 (15 آوریل 2020) برای ناوهای امریکایی در شمال خلیج فارس و عبور نزدیک و بسیار سریع آنها از مقابل دماغه و انتهای ناوها که در حال عملیات مشترک بودند را «روایتی هالیوودی» خواند.