آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
اصناف و تشکل ها
۱۵

خبر

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران : واردات چادر مشکی دست مافیاست

دنیای اقتصاد : رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درباره میزان کالای قاچاق پوشاک و تاثیر آن بر بازار گفت: به جای آنکه واردات پوشاک به کشور آزاد شود تا جلوی قاچاق گرفته شود بهتر است اجازه واردات مواد اولیه به تولیدکنندگان پوشاک داده شود زیرا یکی از دلایل اصلی که تولیدکنندگان پوشاک اقدام به تعطیلی کارگاه های خود می کنند، نبود مواد اولیه است.

ابوالقاسم شیرازی بیان کرد: دولت اگر از بخش خصوصی در تولید چادر مشکی به صورت کامل حمایت کند تا پایان سال می توان بیش از 50 درصد نیاز بازار را از تولیدات داخلی برآورده کرد. وی ادامه داد: قیمت مواد اولیه و به خصوص پارچه نسبت به سال قبل افزایش یافته است به همین دلیل می توان برای حداقل مدت محدودی واردات پارچه را آزاد کرد. هم اکنون حدود 20 هزار واحد صنفی در اتحادیه عضو هستند که به صورت میانگین هر کارگاه تولیدی و فروشندگی اگر چهار کارگر داشته باشد قطعا تعطیلی این کارگاه ها باعث بیکاری صدها هزار نفر می شود. شیرازی افزود: هرچند ما در تولید برخی از انواع لباس زنانه دچار مشکلاتی هستیم با پیگیری هایی که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نهادهای دیگر شده، یک فرصت سه ماهه تعیین شده تا با واردات لباس دست دوم برخورد جدی شود. البته لباس دست دوم که به تاناکورایی معروف است فقط حدود کمتر از 2 درصد بازار را تشکیل می دهد و مشتری عمومی ندارد و مشتریان آنها افراد ثابت و خاصی هستند. وی در پاسخ به سوالی پیرامون تولید چادر مشکی در کشور گفت: برای واردات، تولید و عرضه چادر مشکی از سال های قبل یک مافیایی تشکیل شده است که اجازه نمی داد کشور در تولید چادر مشکی خودکفا شود و سود آن مافیا در واردات بود.  شیرازی ادامه داد: هرچند دولت درحال برخورد با مافیای چادر مشکی است اما تا زمانی که نیاز در کشور تامین نشود نمی توانیم جلوی واردات را بگیریم و هم اکنون تولیدات داخلی حدود 20درصد نیاز مشتریان به چادر مشکی را تامین می کند.

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران : افزایش ها قیمت ها گریزناپذیر است

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: موادی مانند روغن در این صنعت نقش مهمی را ایفا می کند و اگر ذخایر شرکت های تولیدی به اتمام برسد، معلوم نیست که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

محمد میررضوی در گفت وگو با «ایلنا» ضمن بیان این مطلب افزود: ممکن است بتوان مصرف روغن مورد نیاز خانوار را کنترل و تامین کرد؛ اما این مساله در مورد صنعت امکان پذیر نیست؛ زیرا برخی از واحدهای صنعتی ماهانه نزدیک به 500 تن مصرف روغن دارند که این میزان در سال بیش از 6هزار تن خواهد بود. تاکنون برای واردات روغن، ارز در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گرفت؛ در صورتی که درحال حاضر این مساله نیز مورد ابهام است. میررضوی تاکید کرد: ماهی کنسروی با ارز آزاد وارد کشور می شود که با توجه به روند صعودی ارز، درحال حاضر امکان واردات ماهی را نداریم. وی با بیان اینکه درحال حاضر مشکلی در تولید نداریم، گفت: توجه شود که این مشکل در زمان فعلی وجود ندارد؛ اما اگر به آن توجهی نشود بسیاری از واحدهای تولیدی آینده روشنی نخواهند داشت. میررضوی با اشاره به قیمت ماهی در بازار گفت: توجه شود که از هر ماهی فقط سه کنسرو می توان تهیه کرد و زمانی که قیمت آن در بازار کیلویی 30 تا 35 هزار تومان باشد، با محاسبه های سایر موارد دخیل در تولید کنسرو، قیمت آن بسیار افزایش خواهد یافت. این درحالی است که عمده مصرف کنندگان تن ماهی قشر ضعیف، دانشجویان و کارگران هستند که به دنبال افزایش قیمت، قدرت خرید آنها کاهش یافته است در نتیجه توان خرید را نخواهند داشت که به دنبال آن فروش واحدهای تولیدی با کاهش جدی روبه رو می شود. دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران درخصوص پیش بینی میزان افزایش قیمت نیز گفت: با توجه به شرایط حاکم، از جمله افزایش دستمزد مواد اولیه و بسته بندی، قیمت کنسروها حداقل 20 درصد افزایش خواهد یافت.

کارگروه تولید و صادرات اتاق اصناف تشکیل شد

کارگروه تولید و صادرات اتاق اصناف تهران به ریاست علی فاضلی عضو هیات رئیسه این اتاق تشکیل شد. به گزارش اتاق اصناف تهران این کارگروه با هدف بررسی و پیگیری برای رفع موانع و مشکلات فراروی صنوف تولیدی و ایجاد انگیزه، امید و تحرک بیشتر جهت صادرات و همچنین رسیدگی به مشکلات واحدهای صنفی تولیدی و ارائه راهکارهای تخصصی مناسب برای پیشگیری از تعطیلی واحدها تشکیل شده است. اعضای این کارگروه روسای منتخب از صنوف تولیدی هستند که طی هفته آینده در نخستین جلسه این کارگروه معارفه و احکام ایشان صادر خواهد شد.

بازار خاش و تفتان تعطیل شد

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق اصناف خاش سیستان و بلوچستان گفت: در راستای اجرای مصوبات ستاد مبارزه با کرونا و پیشگیری از شیوع و همه گیری این بیماری ویروسی، بازار دو شهرستان خاش و تفتان به مدت سه روز تعطیل شده است. نوراحمد هاشمزهی بیان کرد: ساعت کاری واحدهای صنفی و خدماتی، تولیدی، توزیعی و فنی در این شهرستان ها نیز از 8 صبح تا 19 خواهد بود. وی افزود: رعایت ساعت کاری اعلام شده برای کلیه واحدهای صنفی به استثنای واحدهای عرضه کننده مایحتاج ضروری مردم مانند خبازی ها، سوپرمارکت و خواربارفروشی و مرغ فروشی ها الزامی بوده و در صورت عدم رعایت وفق ضوابط و مقررات با متخلفان برخورد می شود. هاشمزهی اظهار کرد: فعالیت در واحدهای صنفی نیز باید با رعایت بهداشت فردی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی همراه باشد. وی ادامه داد: طرح تشدید بازرسی، نظارت و پایش کنترل بازار نیز با هدف مقابله با معضلات گرانی، کم و گران فروشی، عدم درج قیمت و عدم رعایت بهداشت و عدم ارائه فاکتور، احتکار و فروش اجباری با قوت درحال اجرا بوده و به متخلفان اجازه ظلم بر مردم داده نمی شود.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون: اصناف نیاز به صدقه ندارند

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون و ملامین با بیان اینکه سخنان دولت با مطالباتش کاملا تناقض دارد، گفت: دولت می داند که اصناف با شرایط خوبی روبه رو نیستند؛ اما به جای حمایت از اصناف و ارائه تسهیلات، درخصوص بخشودگی های مالیاتی که مستقیما به اراده دولت انجام می شود، کوچک ترین حمایتی را لحاظ نمی کند، اصناف نیازی به صدقه ندارد، دولت واقعیت ها را ببیند.

به گزارش اتاق اصناف، اکبر مشهدی زاده تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی، با رکود 20 درصدی و تورم 40 درصدی روبه رو هستیم، این شرایط نشان دهنده رکود تولید و توزیع و چرخه اقتصادی است، کفه سنگین ترازوی مبادلات و گردش را اصناف و بنگاه های اقتصادی در اختیار دارند، آمار ارائه شده از سوی دولت، نشان از عدم گردش مالی و نقدینگی در کشور دارد.

وی با بیان اینکه ما حق را مطالبه می کنیم و زیاده خواه نیستیم، افزود: اصنافی که کسب و کار شان تعطیل بوده، چگونه مالیات بپردازند. سخنان دولت با مطالباتش کاملا تناقض دارد.

مشهدی زاده در ادامه تاکید کرد: متاسفانه دولت در بخش واردات ماشین آلات صنعتی که سلاح اصلی در تولید است نیز سنگ اندازی های خاص خود را دارد، به طور نمونه برخی از همکاران ما در حوزه تولید حدود سه ماه معطل ترخیص ماشین آلات وارداتی شده بودند؛ ضمن اینکه بیشتر از 50 میلیون دلار خسارت را به جان خریدند، این شرایط برای تولید خطرناک است، تولیدکننده در نهایت دست از کار می کشد.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون و ملامین تصریح کرد: تمام تولیدکنندگان طی سال هایی که کارگران خود را بیمه می کنند، 7درصد به سازمان تامین اجتماعی برای بیمه بیکاری بابت هر یک از کارگران واریز می کنند، به طور مثال اگر پس از 20 سال کارفرما با بحرانی نظیر شیوع ویروس کرونا مواجه شود، بیمه در مقابل کارفرمایانی که همواره با اشتغالزایی، بخشی از درآمد بیمه را تامین کرده اند، چه مسوولیتی دارد؟ حداقل کاری که می تواند انجام دهد، تعلق بیمه بیکاری، طی یک دوره سه ماهه است. اما این حداقل را نیز انجام نداده، دلخوشی افرادی که در کشور دائم به فکر تولید و اشتغالزایی و ارز آوری هستند، چیست؟

وی اضافه کرد: تمامی صنایع و کسبه به پلاستیک و بسته بندی وابسته هستند، از مغازه های کوچک زیر پله ای تا کارخانه هایی با 10 هزار کارگر، دوایر دولتی، بیمارستان ها و... تماما به این صنعت و محصولات وابسته اند، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان این عرصه، محصولات را تحویل این مراکز داده اند؛ اما متاسفانه همه چک های ارائه شده از سوی خریداران،برگشت خورده و تولیدکننده مانده با چک های بی محل، نه کالایی در بساط دارد و نه پولی که بتواند مواد اولیه تهیه کند تا تولید کند.