آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
جهان
۴

8 رهبر محور مقاومت در سخنرانی هایی به مناسبت روز قدس بر آرمان های فلسطین تاکید کردند / «حاج قاسم»، نماد مبارزه با صهیونیسم بود

بر عهد خود در حمایت از قدس پایبندیم

زهره صفاری

فردا مسلمانان سراسر جهان، فارغ از تهدیدهای ویروس کرونا، در حالی برای مقابله با غده رژیم صهیونیستی روز قدس را در فضای مجازی برگزار می‎کنند که دیشب 8 نفر از رهبران مقاومت با هدف تاکید بر روز قدس امسال سخنرانی هایی مجزا در فضای مجازی ایراد کردند. آنها در سخنرانی های خود با اشاره به طمع سیری ناپذیر رژیم صهیونیستی در اشغال خاک فلسطین با طرح جدید الحاق، از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، به عنوان بزرگمردی که دغدغه آمال فلسطین را داشت، یاد کردند.

 رئیس دفتر سیاسی حماس: مقاومت راه مقابله با توطئه های صهیونیستی

سخنرانی های روز گذشته رهبران محور مقاومت با سخنرانی «اسماعیل هنیه»  رئیس دفتر سیاسی حماس (جنبش مقاومت فلسطین) آغاز شد. وی با تقدیر از حمایت های ایران از گروه های مقاومت فلسطینی، تنها راه مقابله با صهیونیست ها و طرح های یهودی سازی اماکن اسلامی را مقاومت مسلحانه گسترده خواند و گفت: «قدس بیش از سایر اماکن فلسطین در معرض خطر و توطئه یهودی سازی است.» وی با انتقاد از اقدام امریکا در انتقال سفارت خود به شهر «قدس» و  معرفی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خواستار اتحاد و همبستگی امت مسلمان در برابر توطئه های این رژیم شد و با تاکید بر مقاومت نظامی گسترده و فراگیر افزود: «از اقدامات محور مقاومت بویژه ایران در حمایت از گروه های فلسطینی تقدیر می کنیم. امام خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران با نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان، روحی دیگر در جسم مقاومت فلسطین دمید.» رئیس دفتر سیاسی حماس تصریح کرد: «امروز قدس در خطرناک ترین مراحل و تهدیدات با توجه به معامله قرن به سر می برد؛ معامله ای که هدفی جز نابودی آرمان فلسطین، قدس و آوارگان و  سرزمین فلسطین ندارد. ما به دنبال آزادسازی کل فلسطین هستیم و در این راه چالش های بزرگ و خطرناکی پیش رو داریم. اما به صهیونیست ها درباره ارتکاب هر گونه حماقتی هشدار می دهیم.»

اسقف اعظم روم ارتدوکس: بدون قدس امت کرامت ندارد

«عطاالله حنا» اسقف اعظم روم ارتدوکس نیز در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس گفت: «بیت المقدس مهم ترین پناهگاه ادیان اسلام و مسیحیت و مهم ترین عامل وحدت ملی در مقابل اشغال، استعمار و استبداد است.» وی با تاکید بر اینکه ما همیشه باید در دفاع از قدس متحد باشیم، گفت: «شهر بیت المقدس را تنها نگذارید، زیرا صهیونیست ها هر روز و هر ساعت به قدس حمله می کنند.» وی با تشکر و قدردانی از همه کسانی که در این مسیر گام برداشتند، گفت: «دراز دستی به قدس به مثابه دراز دستی به ایمان و تاریخ ما است. ما از قدس با وجود همه توطئه ها چشم پوشی نخواهیم کرد. قدرتی در دنیا نیست که توان خدشه وارد کردن به قدس را داشته باشد. ما به امت اسلامی، وظایف معنوی و انسانی و ملی خود را یادآور می شویم ومی گوییم که قدس را تنها نگذارید.» وی اعلام کرد: بدون قدس امت کرامت ندارد و بدون بازگشت قدس به صاحبانش امت اسلامی کرامتی ندارد تا شهر صلح و پایتخت فلسطین باشد. خطرناکتر از کرونا، اشغالگری است که حتما از بین خواهد رفت تا فلسطینی ها از آزادی کامل در کشور خودشان برخوردار باشند. وی همچنین خاطرنشان کرد: «ما در روز جهانی قدس، آوارگان فلسطین در همه جای دنیا را یاد می کنیم و به آنها می گوییم که کلید منازلتان را نگه دارید.»

 رئیس سابق دیوان اهل تسنن عراق: عادی سازی روابط با اسرائیل حرام است

رئیس سابق دیوان اهل تسنن عراق نیز در سخنرانی خود قدس را کلید آزادی خواند و گفت جز با مبارزه بازپس گرفته نخواهد شد. «عبداللطیف الهمیم» گفت: روز قدس روزی تاریخی و جاودانه است. هیچ کس گمان نکند قدس فروشی است و راه آزادسازی آن بسته است. قدس کلید آزادی است و جز با مبارزه پس گرفته نمی شود. وی افزود: جای تاسف است که برخی رژیم های عربی حاکم، هرگونه مقاومت در برابر اشغالگران را محکوم می کنند. اما بدانند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حرام و ممنوع است چراکه این اقدام خیانت به آرمان های امت است.

رهبر شیعیان بحرین: وجب به وجب خاک فلسطین را پس می‎گیریم

«آیت الله شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین سخنران بعدی بود که به صورت آنلاین بیانات خود را ایراد کرد. رهبر شیعیان بحرین با اشاره به اینکه تلاش [برخی کشورها] برای ائتلاف با صهیونیست ها خدمت به دشمنان امت عربی و اسلامی است، گفت: روز قدس  برای حفظ امت اسلامی و وحدت آن بسیار ضروری است. اما در حال حاضر شاهد فعالیت رسانه ای فزاینده ای در راستای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تن دادن به خواسته های امریکا و رژیم صهیونیستی هستیم. رهبر شیعیان بحرین تاکید کرد: ملت بحرین در تاریخ خود و تاریخ انقلابش موضع ثابتی در حمایت از مقاومت و وحدت امت اسلامی داشته است. ملت بحرین تاریخ ریشه داری در حمایت از مقاومت دارد و موضع آن قابل تغییر نیست. ما بحرینی ها برای پس گرفتن وجب به وجب خاک فلسطین تلاش می کنیم. این یک اندیشه اسلامی و سیاسی آگاهانه است. وی در پایان سخنرانی خود از حاج قاسم سلیمانی به عنوان کسی که محراب آرامش، امنیت، صلح و ایمان و نماد آزادی قدس شریف است، یاد کرد.

دبیرکل گردان عصائب اهل الحق عراق: رژیم صهیونیستی چشم طمع به همه جهان عرب و اسلام دارد

«قیس الخزعلی» دبیرکل گردان عصائب اهل الحق عراق نیز در سخنان خود به مناسبت روز جهانی قدس گفت: اعلام روز جهانی قدس توسط امام خمینی (ره) با هدف یادآوری اهمیت مساله فلسطین در هر سال صورت گرفت. دبیرکل عصائب اهل الحق عراق تاکید کرد: رژیم صهیونیستی چشم طمع به همه جهان عرب و اسلام دارد و این فقط به فلسطین و فلسطینی ها محدود نمی شود، چرا که این رژیم یک رژیم افراطی است که قصد تحقق بخشیدن به شعارهای افراطی خود را دارد. این رژیم دشمنی گسترده با عراق دارد، زیرا اولین کشوری که در برابر این دشمنان ایستاد علمای عراق بودند. از همین رو بود که با انداختن داعش به عنوان دست پرورده خود به جان عراق، خواستند این کشور را تجزیه کنند. اما با حامیان مقاومت از جمله ایران و فتوای مرجعیت، عراق داعش را شکست داد. حمله امریکا به نیروهای حشدالشعبی و به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و مهدی ابوالمهندس، با همین نیت صورت گرفت. بله کسی که این ترور را انجام داد، احمق های امریکایی بودند اما تصمیم، تصمیم اسرائیل بود. به نفع امریکا نبود این حمله را که منافع امریکا را در خطر قرار می دهد، انجام دهد. اما برای اسرائیل ضربه زدن به محور مقاومت اهمیت دارد.

 رهبر انصارالله یمن: حاج قاسم به خاطر مواضع ضداسرائیلی اش به شهادت رسید

رهبر جنبش انصارالله یمن نیز در سخنان خود به مناسبت روز جهانی قدس به اهمیت مبارزه های حاج قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: ما هر گونه عادی سازی با رژیم صهیونیستی را محکوم می کنیم و آن را حرام می دانیم. وی علت اصلی ترور شهید سلیمانی را نقش وی در مبارزه با دشمن صهیونیست دانست و گفت: شهید سلیمانی نقش مهمی در مقابله با دشمن صهیونیستی و هیمنه طلبی امریکا و ایستادن در کنار ملت های منطقه ایفا کرد. بدرالدین الحوثی با اشاره به طرحی که اخیرا انصارالله درباره مبادله با سعودی ها در  زمینه آزادی اسیران فلسطینی در بند آل سعود، داده است، گفت: ما آماده هستیم که یک خلبان دیگر و پنج افسر از اسیران سعودی که نزد ما قرار دارند را هم به فهرست بیفزاییم.

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین: معامله قرن را نابود می کنیم

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در سخنرانی خود با محکوم کردن دولت هایی که اجازه برگزاری روز قدس را به ملت هایشان نمی دهند، آنها را حامی اسرائیل خواند. «زیاد النخاله» گفت: «روز جهانی قدس روز خیزش مسلمانان در برابر اسرائیل برای تجدید عهد با قدس شریف است و نامگذاری این روز از سوی امام خمینی(ره) ثابت می کند موضوع فلسطین یک امر داخلی نیست بلکه موضوع همه امت اسلامی است. بنابراین دولت هایی که به بهانه ایرانی بودن این مناسبت، اجازه برگزاری آن به ملت هایشان را نمی دهند، به نفع اسرائیل عمل می کنند چون آنها قدس را نمی خواهند.»

وی افزود: «دولت ها از حقوق یهودی ها صحبت می کنند اما حرفی از حقوق فلسطینی ها نیست. اما ما معتقدیم مقاومت در مسیر درست حرکت می کند و این تنها راه برای آزادی و کرامت است. ما برای جهادی طولانی آماده ایم تا با اتحاد گروه های اسلامی و ملی به پیروزی قطعی برسیم و در این میان هرگونه اختلافات داخلی به نفع دشمن صهیونیستی تمام خواهد شد. ما باید در این مناسبت براساس قاعده مقاومت ملی با یکدیگر متحد شویم و درمقابل پروژه های امریکا بویژه معامله قرن که شکست آن ثابت شده است بایستیم. هرکس می گوید امریکا می تواند هر کاری کند، تسلیم دشمن شده است و ملت ما معامله قرن را نابود خواهد کرد.»

 دبیرکل حزب الله لبنان: انزوای فلسطین هرگز محقق نمی شود

دبیرکل حزب الله لبنان به عنوان آخرین سخنران شب گذشته، پایان بندی این سلسله سخنرانی ها را برعهده گرفت. او در سخنان خود، تاکید کرد هرگونه فتنه و توطئه ای علیه فلسطین محکوم به شکست است.

«سید حسن نصرالله» گفت: «جنبش مقاومت به عهد خود برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین پایبند است. ما با شعار «قدس راه شهدا است»، این روز را گرامی می داریم و اعلام می کنیم که تمام فتنه ها و توطئه ها برای تضعیف ما و ایجاد اختلاف میان ما براساس معیارهای طایفه ای و مذهبی، نژادی و سیاسی شکست خواهد خورد.» وی تصریح کرد: «اتحاد امروز ما ثابت می کند که همه تلاش ها و توطئه ها برای انزوای فلسطین ناموفق بوده است. امسال روز قدس با عید آزادسازی لبنان و بیستمین سالگرد آزادسازی این کشور در برابر دشمن صهیونیستی همزمان شده است و ما، در حزب الله لبنان بر عهد خود برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین پایبند می مانیم.» دبیرکل حزب الله لبنان افزود: «افزایش تهدیدها، جنگ ها، توطئه ها و فشارها ما را در مسیرمان ثابت قدم خواهد کرد و با خون مان در جبهه ها حاضر می شویم. ما لحظه ای برای مبارزه تردید نخواهیم کرد. عهد و پیمان ما با حاج قاسم سلیمانی، شهید قدس و تمام شهدایی است که در این مسیر جان خود را فدا کرده اند. ما با تمام مجاهدان در این مسیر عهد می بندیم که از هیچ تلاشی برای تحقق اهداف خود و در مسیر اتحاد فروگذار نخواهیم کرد تا روزی که همگان در قدس و مسجدالاقصی نماز بخوانیم.» وی در آستانه روز قدس درخواستی از امت های عربی و اسلامی کرد: «از تمام امت های عربی و اسلامی می خواهم تا روز قدس را به روش های مختلف و در سطوح سیاسی، فرهنگی، رسانه ای و... و با رعایت اصول کامل بهداشتی مربوط به کرونا برگزار کنند. امسال نیز روز قدس مانند گذشته در قلب های ما و برنامه های ما خواهد بود.»

کرونا هم اسرائیل را از وحشت روز قدس نجات نداد

شیوع ویروس کرونا گرچه جهان را به حالت نیمه تعطیل درآورده اما نتوانسته صدای مظلوم را خاموش کند. در روزهایی که ساکنان کره زمین با کابوس مرگ دست و پنجه نرم می کنند، کمبود لوازم و امکانات بهداشتی و درمانی در نواحی اشغالی فلسطین، بر بحران اشغالگری و ظلم اسرائیل صحه گذاشته است. ظلمی که مردم جهان با وجود همه محدودیت های ناشی از خطر همه گیری «کووید19» سکوت در برابرش را جایز نمی دانند و پس از 41 سال راهپیمایی های وسیع و جهانی، این بار اعلام کرده اند، با راه اندازی کمپین های حمایتی و گردهمایی های مجازی، حمایت قاطع خود را از مظلومیت فلسطین به گوش جهانیان خواهند رساند.

آخرین جمعه ماه رمضان؛ 22 مه و دوم خرداد؛ همان روزی است که ایران و جهان یکصدا مظلومیت فلسطین را فریاد خواهد زد. این در حالی است که 100 سازمان بین المللی نیز این پویش مجازی و تظاهرات در خودروها را مورد حمایت قرار داده اند. سایت «کمیسیون حقوق بشر اسلامی»، 10 روز پیش از روز قدس، با هشتگ «پرچم را به اهتزار درآورید»(#FlyTheFlag) از مردم جهان خواست 22مه، تا می توانند در شبکه های مجازی و از پنجره های خانه یا در خودروهایشان پرچم فلسطین را به اهتزار درآورند و تصاویر و اشعار متعدد در راستای اهداف روز قدس را در توئیتر و فیس بوک بارگذاری کنند تا صدای اعتراض فلسطین به همه جهان برسد. سازمان حمایت از فلسطین در انگلیس نیز در بیانیه ای رسمی، مردم را به حضور در تظاهرات مجازی علیه اسرائیل دعوت کرده است. شبکه همبستگی زندانیان فلسطینی هم در فراخوانی از فعالان حقوق بشری، جنبش ها و سازمان ها خواسته است تا با حضور حداکثری در شبکه های مجازی توئیتر و فیس بوک، تظاهرات روز قدس را باشکوه و عظیم برگزار کنند.

اولتیماتوم به اسرائیل

سران اسرائیل 41 سال پس از آغاز راهپیمایی های روز قدس، همچنان صدای جهانیان را نادیده گرفته و در آستانه این سالروز، از الحاق کرانه باختری به مرزهای رژیم صهیونیستی آن هم طبق مفاد معامله قرن «دونالد ترامپ» پرده برداشته اند. به گزارش «الجزیره»، نتانیاهو که پس از سه دوره انتخابات بی نتیجه، در توافق با رقیب دیرینه اش، دولتی ائتلافی را تشکیل داد و روز یکشنبه برای آغاز 18 ماه نخست وزیری سوگند یاد کرد، قول داده فصل تازه ای به تاریخ حاکمیت مجعول اسرائیل بر اراضی اشغالی اضافه کند. در همین حال «محمود عباس»، رئیس سازمان آزادی بخش فلسطین در برابر دوربین های تلویزیونی در «رام الله» به اسرائیل هشدار داد که هر گونه تجاوزگری به سرزمین های اشغالی، معاهدات صلح را از بین خواهد برد: «اسرائیل بداند، سازمان آزادی بخش فلسطین و دولت این کشور به هیچ توافقی با امریکا و اسرائیل متعهد نخواهد ماند و اشغالگران از همین ساعت باید پاسخگوی جامعه بین المللی باشند.» او در عین حال بر منوال سیاست های سال های اخیر خود، راه مذاکره را نیز بازگذاشت و اعلام کرد: «ما آماده مذاکره با اسرائیل برای پایان این بحران نیز هستیم.» با این حال بسیاری از تحلیلگران در تهدیدهای محمود عباس تردید کرده اند. «ظاها حسن»، مدافع حقوق بشر و از کارشناسان اندیشکده صلح بین المللی معتقد است: «در برهه فعلی با توجه به عزم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، بعید به نظر می رسد محمود عباس بتواند مانع آن شود. در نتیجه حتی نمی توان تضمین عملی کردن تهدیدات از سوی او را پیش بینی کرد چون تجربیات گذشته نشان می دهد که او پیش تر نیز در این کار توفیقی نداشته است.» اقدامات اسرائیل اما در هفته های اخیر با واکنش های بین المللی نیز همراه بوده است که مهم ترین آنها ضرب الاجل پادشاه اردن برای تخطی اسرائیل در مرزهای سرزمین های اشغالی بود.