آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
ورزشی
۹

پایان فصل جاری مسابقات در اواسط مرداد ماه

برنامه فشرده و کاهش تعطیلات فوتبالی : لیگ برتر بیستم از پائیز 99 آغاز می شود

سرویس ورزشی: تقویم احتمالی رقابت های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا نشان دهنده آن است که مسابقات فصل آینده از پائیز آغاز خواهد شد.

روز سه شنبه حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ نامه ای به مدیرکل اداره ورزش و جوانان تهران، ریاست هیئت فوتبال تهران و مدیران عامل باشگاه ها زمان آغاز تمرینات و مسابقات را مشخص کرد. در نامه رئیس سازمان لیگ آمده بود که زمان شروع تمرینات برای تیم های لیگ برتری از روز سوم خرداد (شنبه آینده) اعلام شده و اولین بازی نیز روز 29 خرداد بین تیم های استقلال و فولاد برگزار خواهد شد. اما هفته بیست و دوم از روز 2 تیر ماه آغاز می شود و 16 تیم لیگ برتری به مصاف حریفان می روند. در واقع 30 روز فرصت برای انجام تمرینات در اختیار باشگاه ها قرار داده شده است.  همین نامه بهاروند سبب شد که دیروز بسیاری از تیم های لیگ برتری پیش از شروع تمرینات خود تست کرونا دهند. پرسپولیس، سپاهان، استقلال و ذوب آهن از جمله تیم هایی بودند که دیروز بازیکنانشان تست کرونا دادند تا آماده شروع تمریناتشان از روز شنبه باشند.

البته در این میان بودند تیم هایی که هنوز برای شروع تمرینات مردد هستند. از جمله این تیم ها می توان به صنعت نفت آبادان اشاره کرد. روز گذشته اعلام شد نفتی ها برای آغاز تمرینات خود باید منتظر بهبود وضعیت شهر آبادان باشند. ضمن اینکه باشگاه نفت آبادان، به دلیل مشکلات مالی که همچنان با آن دست و پنجه نرم می کند، نمی تواند در استانی دیگر اردو بزند و با بهتر شدن وضعیت خوزستان و رفع ممنوعیت ها، تمرینات خود را در آبادان برگزار خواهد کرد. همچنین روز سه شنبه علی عیسی زاده، مدیرعامل باشگاه نفت آبادان در نامه ای به سرپرست فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ، نسبت به از سرگیری لیگ برتر واکنش نشان داد و اعلام کرد «ادامه پیدا کردن لیگ و به پایان رساندن آن، بدون تلفات انسانی یک شاهکار مدیریتی محسوب نخواهد شد اما ادامه لیگ و اتمام آن با حتی یک مورد فوتی، یک فاجعه تاریخی غیرقابل جبران خواهد شد که مسئولیت آن بی گمان فقط و فقط بر عهده فدراسیون فوتبال خواهد بود.»

زمان شروع لیگ آینده دغدغه تازه سازمان لیگ

علیرغم مخالفت برخی تیم ها از جمله نفت آبادان با شروع تمرینات و مسابقات، با صدور مجوز برگزاری تمرینات و مسابقات، سازمان لیگ می تواند فصل جاری فوتبال ایران را تا اواسط مرداد به پایان برساند و برای حضور نمایندگان ایران در رقابت های آسیایی و همین طور شروع فصل جدید فوتبال ایران برنامه ریزی کند. مسئولان سازمان لیگ تا قبل از صدور مجوز مذکور، نگران زمان پایان فصل جاری و تداخل این رقابت ها با لیگ قهرمانان آسیا بودند که ظاهرا قرار است از نیمه مرداد شروع شود اما درباره فرمت برگزاری این مسابقات هم چنان اختلافاتی میان کشورهای عضو وجود دارد. با این وجود، برگزاری رقابت ها به صورت متمرکز می تواند مدت زمان برگزاری ادامه بازی های گروهی را کاهش دهد و چه بسا بتوان برای برخی از بازی های مرحله حذفی نیز برنامه ریزی کرد. با این وجود، شروع فصل جدید فوتبال ایران هم از دغدغه های مهم سازمان لیگ به شمار می رود که برنامه فصل آینده را با توجه به ترافیک بازی های باشگاهی و ملی با تداخل رو به رو خواهد کرد. در واقع، اگر رقابت های لیگ و جام حذفی ایران اوایل مرداد تمام شود و مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا هم تا اوایل شهریور به پایان برسد، بازیکنان می توانند راهی مرخصی و استراحت پایان فصل شوند. به گفته مسئولان سازمان لیگ، در سال جاری خبری از تعطیلی 75 روزه میان دو فصل نخواهد بود و تیم ها و فوتبالیست ها زمان کم تری را در اختیار خواهند داشت و در این وضعیت زمان کم تری برای برگزاری تمرینات آماده سازی و همین طور استراحت فوتبالیست ها و فصل نقل و انتقالات وجود خواهد داشت. اگر این فاصله دو ماه و نیمه تا حدود یک ماه و نیم هم کاهش یابد، عملا، فصل جدید فوتبال زودتر از مهر 99 آغاز نخواهد شد. اخباری درباره شروع فصل جدید از اواخر شهریور وجود دارد که در این صورت در حق چهار تیم آسیایی ایران اجحاف خواهد شد چرا که آنها در این وضعیت زمان کم تری برای شروع فصل جدید خواهند داشت و قطعا با اعتراض فوتبالیست ها هم مواجه خواهد شد.

فشار مضاعف روی تیم ها و بازیکنان

فصل جدید فوتبال در ایران احتمالا با رویدادهای ملی آغاز خواهد شد و تیم ملی باید برای بازی های انتخابی جام جهانی آماده شود. پیش از این گمانه زنی هایی درباره شروع رقابت های انتخابی جام جهانی از مهر ماه وجود داشت اما به علت شلوغی بیش از حد مسابقات، برخی کشورهای آسیایی از فیفا خواستند انتخابی جام جهانی را به نوروز 1400 موکول کند! با این موضوع، برگزاری بازی های آسیایی را هم باید اضافه کرد که انرژی بیشتری را از فوتبالیست ها می طلبد و احتمالا شاهد بروز اختلافات برای شروع فصل جدید خواهیم بود چرا که بیشترین فشار به فوتبالیست ها و تیم های اعمال خواهد شد.