آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
سیاسی
۳

رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت: قدس در اشغال ستمگران باقی نمی ماند

رئیس جمهوری با گرامیداشت روز جهانی قدس، تاکید کرد که مردم ایران اسلامی به هیچ وجه، ستم و تجاوز علیه فلسطینی ها را نمی پذیرند و برنمی تابند و پیروزی نهایی مردم فلسطین با ایستادگی، مقاومت و اراده پولادین فلسطینی ها، دیر یا زود به نتیجه می رسد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه ایستادگی در برابر ستمگران و حمایت از مظلومان، یکی از ستون های اساسی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: مردم ایران روز قدس را گرامی می دارند و این روز تاکیدی مجدد بر این موضوع است که قدس هرگز فراموش نخواهد شد و در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند.

روحانی با اشاره به آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان که روز قدس نامگذاری شده است آن را از مهم ترین مناسبت های اسلامی، انقلابی و تاریخی خواند وگفت:  روز قدس از ایام بسیار مهم است که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه ای دارد.رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما در هیچ شرایطی هدف اصلی خود را که ایستادگی در برابر ظالمان و حمایت از مظلومان است فراموش نمی کنیم، افزود: مردم مظلوم فلسطین بیش از 70 سال زیر ظلم و ستم قدرت های استکباری و در راس آنها امریکا هستند. باور ما این است که در نهایت حق در برابر باطل پیروز خواهد شد. قدس در اشغال غاصبان باقی نخواهد ماند و به رغم اینکه هر روز توطئه جدیدی علیه فلسطینیان مظلوم طراحی می شود اما با اراده پولادین مردم فلسطین دیر یا زود پیروز می شوند.

تا پایان کرونا هنوز مسیر زیادی داریم

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت ها و پیشرفت های به دست آمده در زمینه مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در مدت شیوع ویروس کرونا قدم به قدم پیشرفت کرده و هیچ جا عقب نشینی نکردیم و امروز به مرز مهار کرونا رسیده ایم. روحانی با بیان اینکه راه ما در مبارزه با بیماری کووید 19، قرنطینه آمرانه نبود، گفت: ما با انتخاب سیاست و روش مشارکت داوطلبانه از مردم درخواست همراهی کردیم که خوشبختانه به این درخواست مسئولان و متخصصان پزشکی پاسخ مثبت دادند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه تا پایان این بیماری عالمگیر هنوز مسیر زیادی داریم، افزود: نباید به موفقیت های به دست آمده دلخوش باشیم و از اهمیت این موضوع غافل شویم بلکه همچنان باید با رعایت اصول بهداشتی و حفظ و ادامه انسجام و همکاری و همدلی با کمترین خسارت و تلفات به پایان راه برسیم. روحانی در ادامه سخنان خود بار دیگر بر حمایت دولت از اقشار نیازمند و آسیب دیده از کرونا تاکید کرد و افزود: دولت به حمایت های خود از مردم عزیز که در این مدت مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی داشتند، ادامه می دهد و هر جا نیاز به کمک بیشتر دولت باشد، در حد توان انجام خواهد داد. رئیس جمهوری با اشاره به تصمیمات روزهای گذشته دولت  برای کمک به شرکت های حمل ونقل زمینی و هوایی، رانندگان شهری و بین شهری در ادامه کمک به اصناف و مشاغل خسارت دیده از کرونا، تاکید کرد: همه این تصمیمات باید تا پایان خردادماه عملیاتی و اجرایی شود.

اوراق خزانه بزودی عرضه می شود

وی با بیان اینکه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به طور کامل تامین و خریدهای لازم انجام شده است و مردم نباید هیچ نگرانی از بابت کالاهای اساسی و مورد نیاز خود در سال جاری داشته باشند، گفت: مردم به شایعات و تردیدهایی که در فضای مجازی مطرح می شود، توجه نکنند. رئیس جمهوری صادرات غیر نفتی کشور را به رغم وجود شرایط سخت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا مطلوب خواند و افزود: گشایش مرزها و تبادلات تجاری با کشورها در حال انجام است که منجر به افزایش و رونق دوباره صادرات غیر نفتی کشور خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه مشکلی برای تامین منابع بودجه کل کشور نخواهیم داشت، افزود: مردم بزودی شاهد عرضه اوراق خزانه خواهند بود که بدون ریسک است و  تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد و تصمیمات برای رفاه مردم در بخش سهام عدالت نیز گام به گام در حال اجرا است. رئیس جمهوری آزاد شدن 30 درصد سهام عدالت برای فروش را مورد اشاره قرار داد و افزود:  امیدوارم مردم بتوانند در همین ماه خرداد سهام خود را عرضه کنند، شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد و دارایی در این زمینه همه توان و تلاش خود را انجام خواهند داد تا مردم در این سال سخت اقتصادی شرایط خوبی داشته باشند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط پیش آمده در دو کشور دوست و همسایه ایران یعنی عراق و افغانستان، گفت: از اینکه در کشور عراق با توافق گروه های مختلف در این کشور شاهد تشکیل دولت جدید هستیم و اختلافات در افغانستان نیز به توافق خوبی منجر شده، خوشحال هستیم. روحانی تاکید کرد: همچون گذشته در کنار دو کشور دوست و همسایه، عراق و افغانستان هستیم و از برقراری صلح و ثبات و آرامش در کشورهای همسایه خود استقبال می کنیم.

آرزو می کنم که روابط با مجلس آینده نزدیک تر باشد

رئیس جمهوری بخش پایانی سخنان خود را در جلسه چهارشنبه هیات دولت به موضوع اهمیت جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی اختصاص داد و با اشاره به پایان فعالیت مجلس دهم، گفت با مجلس دهم که امروز به کار خود پایان داد، همکاری خوبی داشتیم و در کنار هم بودیم که البته می توانست این همکاری بهتر باشد. روحانی فعالیت مستمر و بدون فترت و وقفه 10 دوره مجلس شورای اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون را از افتخارات نظام اسلامی عنوان کرد و افزود: از مجلس دهم به خاطر همکاری ها و تفاهم هایی که داشتیم، تشکر می کنم و آرزو می کنم که روابط با مجلس آینده نزدیک تر باشد که این به نفع مردم خواهد بود. رئیس جمهوری با بیان اینکه همکاری و تفاهم بیشتر مجلس و دولت منجر به موفقیت بیشتر کشور خواهد شد، افزود: ما تسلیم قانون اساسی هستیم و همه باید در اجرای آن دقیق باشیم. روحانی با تاکید بر اینکه همه ما اعم از دولت و نمایندگان مجلس وکیل مردم هستیم و این مردم هستند که قدرت خودشان را برای زمان محدودی در اختیار افراد قرار می دهند تا در چارچوب قانون اساسی عمل کنند، گفت: مردم دل شان می خواهد در این شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه و کرونا، منتخبان آنها برای حل مشکلات و پیشرفت کشور بکوشند. رئیس جمهوری با بیان اینکه همه ما خادمان مردم هستیم و تفاوتی میان دولت و مجلس در خدمت به مردم نیست، اظهار داشت: همکاری نزدیک با مجلس یازدهم که از هفته آینده کار خود را آغاز می کند، آرزو می کنم  و آغاز کار و فعالیت  مجلس جدید را به فال نیک می گیرم. روحانی با اشاره به اینکه مردم هم از دولت و هم از مجلس می خواهند که در کنار یکدیگر و با همکاری و همدلی مشکلات کشور را حل کنند، گفت: از همین جا اعلام می کنم که در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود و باید برای توسعه کشور و حل مشکلات مردم دست به دست هم دهیم.

برش
ایران آماده تهاتر کالا با قزاقستان

روز گذشته، روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، در یک تماس تلفنی، روابط دو کشور را به عنوان دو دوست، همسایه و برادر، رو به توسعه دانستند و با بیان اینکه تهران و آستانه همیشه در روزهای سخت در کنار هم بوده اند، تاکید کردند که برای گسترش و تعمیق این روابط در حوزه های مورد علاقه، همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی و «قاسم توقایف» با بیان اینکه بیماری کرونا مشکلات فراوانی را برای جهان ایجاد کرده است، تبادل تجربیات کشورها در مبارزه با بیماری کرونا را حائز اهمیت دانستند و اظهارکردند که وزارتخانه های بهداشت ایران و قزاقستان در عرصه مبارزه با بیماری کرونا و بویژه امکانات صادراتی ایران در خصوص اقلامی مانند ونتیلاتور، ماسک ان.95 و کیت تست سرولوژی همکاری بیشتری خواهند داشت. روسای جمهوری ایران و قزاقستان با اشاره به تداوم تحریم های غیرقانونی امریکا در شرایط شیوع ویروس کرونا و اثراتی که این تحریم ها بر زندگی مردم بر جای گذاشته است، بر ضرورت رفع این تحریم ها بویژه در شرایط کنونی تاکید کردند.

روحانی و توقایف همچنین با ابراز خرسندی از همکاری های دو کشور در حوزه های ریلی و جاده ای، گفتند که آماده اند از مسیر دریای خزر هم تبادلات تجاری خود را افزایش دهند و وزرای راه دو کشور مسئول پیگیری این موضوع هستند.

رئیس جمهوری ایران در این گفت و گو با بیان اینکه رفع موانع ترانزیتی ریلی و جاده ای و همکاری های بانکی و نهایی شدن موافقتنامه تسهیل صدور ویزا و روادید تجاری بین دو کشور حائز اهمیت است، گفت: سیستم تهاتر کالا می تواند روند تجاری دو کشور را تقویت کند و ایران آماده است این سازوکار بین دو کشور برقرار شود. روحانی افزود: روابط اقتصادی دو کشور در چارچوب روابط دوجانبه و اتحادیه اوراسیا بسیار خوب بوده و امیدوارم با عبور از کرونا و در شرایط فعلی نیز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی روابط دو کشور را بخوبی توسعه دهیم. روسای جمهوری ایران و قزاقستان همچنین با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر، برای مردم دو کشور آرزوی صلح، آرامش و رفاه کردند.