آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
اقتصاد
۶

خبرخوان

سکه در حال نزدیک شدن به کانال هفت و نیم میلیون تومانی

در حالی هفته به پایان خود نزدیک می شود که باز هم بازار شاهد افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم بود. دیروز در بازار طلا تهران نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش 61 هزار تومان به 7 میلیون و 428 هزار تومان رسید. نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با افزایش 50 هزار تومانی 7 میلیون و 350 هزار تومان اعلام شد.

ارز 4200 تومانی برنج حذف شد

عباس توکلی، رییس انجمن واردکنندگان برنج در نامه ای به رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: تخصیص ارز نیمایی به واردات برنج به صورت قطره چکانی و توقف آن مجددا این صنعت را با چالش جدی مواجه کرده است. به رغم اهمیت تامین کسری برنج کشور از محل واردات برای مصرف 6 دهک اقشار آسیب پذیر کشور همچنین تاکید مراجع ذی ربط برای ادامه تامین ارز 4200 تومانی برای این مهم، متاسفانه با مقاومت بانک مرکزی و عدم تامین ارز برای حدود 500 هزار تن کالای رسوبی از بهمن ماه 98 در اردیبهشت ماه 99 تغییر گروه کالایی برنج انجام شد.

کاهش 62 درصدی خرید ارز برای واردات در نیما

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که خرید ارز برای واردات در دو ماهه ابتدایی امسال در قیاس با مدت مشابه سال قبل 62 درصد کاهش یافته است. براساس آمار و اطلاعات ارایه شده از اول فروردین ماه تا 28 اردیبهشت ماه سال 1398 دو میلیارد و 750 میلیون دلار یورو در سامانه نیما از صادرکنندگان خریداری شده که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود یک میلیارد یورو کاهش یافته و به این ترتیب افتی 62 درصدی را نشان می دهد. همچنین از اول فروردین ماه تا 28 اردیبهشت ماه سال 1398 صادرکنندگان بیش از 3 میلیارد و 100 میلیون یورو ارز در سامانه نیما برای فروش ارایه کردند که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود 1.5 میلیارد یورو کاهش یافته که افتی 50 درصدی را نشان می دهد. در دو ماهه ابتدایی سال 1398 میانگین نرخ خرید یورو در بازار ثانویه حدود 10 هزار و 600 تومان بوده که این عدد در دو ماهه ابتدایی سال 1399 به حدود 15 هزار و 700 تومان رسیده و افزایشی 47 درصدی را نشان می دهد.

قیمت خانه تا 50 درصد قابل کاهش است

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در خصوص آینده قیمت مسکن گفت: تسهیلات به تنهایی نمی تواند وضعیت بازار مسکن را بهبود دهد چراکه با وجود گسترش طرح های تسهیلاتی همچنان گروهی هستند که توان بازپرداخت این وام ها را نخواهند داشت. حذف قیمت زمین تا حد قابل توجهی قیمت تمام شده مسکن را کاهش می دهد. در حال حاضر خرید یک واحد مسکونی با متراژ مفید 70 متری در تهران به طور میانگین حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه دارد که با حذف قیمت زمین می توان رقم را به نصف کاهش داد.