آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
سیاسی
۳

دیگه چه خبر؟

درخواست 8 منتخب مجلس یازدهم برای عودت لایحه حذف 4صفر

   خبر اول اینکه،  تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم هنوز به صورت رسمی عنوان نماینده را کسب نکرده، سنگ بنای مخالفت با مصوبات مجلس دهم را گذاشته اند. 8 منتخب مجلس یازدهم که عمده آنان، منتخبان تهران در مجلس شورای اسلامی هستند، در نامه ای به شورای نگهبان خواستار عودت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی شدند. به گزارش فارس، نویسندگان با اذعان به این واقعیت که این لایحه، مراحل قانونی خود را در دولت و مجلس طی کرده و به تصویب رسیده است، اظهارکردند: به لحاظ نظریه و تجارب اقتصادی جهانی، اعاده حیثیت (قدرت خرید) پول تنها با مجموعه ای از سیاست های منسجم حول کسری بودجه، ارز و سیاست های پولی میسر خواهد شد. وقتی بنا نیست روند تورمی نیم قرن اخیر تغییر اساسی یابد، اصرار بر حذف صفرها چه توجیه تخصصی دارد؟ این منتخبان که الیاس نادران و احسان خاندوزی نیز در میان آنان هستند، افزودند: حذف چهارصفر در شرایطی که هیچ چشم انداز و تعهدی از سوی دولت برای تغییر موتور خلق تورم وجود ندارد، معنایی جز «اصلاح کوتاه مدت یک متغیر اسمی» ندارد و متضمن هیچ اصلاح «واقعی، اساسی و بلندمدتی» نیست. این نامه درحالی تنظیم و به شورای نگهبان ارسال شده است که دولت نیز اصلی ترین هدف از این لایحه را سهولت آماری و حسابداری عنوان کرده و تقویت پول ملی یا کاهش تورم جزو اهداف اعلان شده نبوده است.

وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی در لیست تحریم های امریکا

  خبر دیگر اینکه، دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری امریکا، چهارشنبه تحریم های جدیدی علیه ایران اعلام کرد. به گزارش فارس، در فهرستی که روی وب سایت وزارت خزانه داری امریکا قرار گرفته، نام 9 فرد و 3 نهاد دیده می شود که به فهرست تحریم ها اضافه شده اند. محمدعلی نوری نژاد معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا)، حمیدرضا اشراق معاون حقوقی و امور مجلس ناجا، حسین اشتری فرد فرمانده ناجا، هابیل درویش مرتبط با بنیاد تعاون ناجا، محسن فتحی زاده رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات ناجا، یحیی محمودزاده معاون طرح و برنامه و بودجه ناجا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، حسن شاهورپور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر و ایوب سلیمانی جانشین فرمانده ناجا (معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح) افرادی هستند که در لیست تحریم ها قرار گرفته اند. همچنین ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و زندان قرچک هم تحریم شدند.

وضعیت تبعه زن استرالیایی زندانی در ایران

  دست آخر اینکه، پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر اعلام کرد «کایلی مور گیلبرت» تبعه زن استرالیایی زندانی در ایران، در زندان مانند سایر زندانیان از خدمات درمانی بهره مند است و امکانات لازم نیز در اختیار او هست و به صورت مداوم با خانواده خود تماس تلفنی دارد. به گزارش ایسنا، این اعلام وضعیت پس از آن است که برخی رسانه های معاند مدعی خودکشی یک محکوم تبعه استرالیا در ایران شدند. ادعایی که خانواده گیلبرت با صدور بیانیه ای به آن واکنش نشان داده و اعلام کردند حال او خوب است و نه تنها خودکشی نکرده، بلکه حتی با خانواده و سفارت خود نیز در ارتباط است. این تبعه استرالیایی با حکم دادگاه و به اتهام همکاری با رژیم غاصب اسرائیل علیه نظام جمهوری اسلامی به 10 سال زندان محکوم شده است.