آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
سیاسی
۳

اخبار

وزیر دفاع: هیچ گونه مزاحمت برای نفتکش های خود را تحمل نخواهیم کرد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در حاشیه نشست هیات وزیران در واکنش به تحرکات نظامی امریکا نسبت به نفتکش های ایرانی که در راه ونزوئلا هستند، تاکید کرد که هیچ گونه مزاحمتی برای نفتکش های خود را تحمل نخواهیم کرد و اگر مزاحمت ها ادامه داشته باشد و تشدید شود، حتما پاسخ قاطع و محکمی خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا، امیر حاتمی، مزاحمت برای نفتکش های ایرانی را خلاف مقررات و امنیت بین الملل دانست و گفت: هم سازمان های بین المللی و هم کشورهایی که نسبت به امنیت آبراه ها حساس هستند، باید نسبت به این موضوع عکس العمل نشان دهند زیرا این اقدام، راهزنی دریایی است. او با بیان اینکه سیاست ما هم در این زمینه کاملا روشن است، افزود: به صراحت اعلام کرده ایم که هیچ گونه مزاحمتی برای نفتکش های خود را تحمل نخواهیم کرد. وزیر دفاع تصریح کرد: امریکا و دیگران می دانند که ما در واکنش به این موضوع، هیچ گونه تردیدی نداریم و اگر مزاحمت ها ادامه داشته باشد و تشدید شود، آنان حتما پاسخ قاطع و محکمی خواهند گرفت.

پیشنهاد آشنا برای بررسی صلاحیت نامزدها

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به بررسی صلاحیت «بهزاد نبوی» برای انتخابات مجلس ششم، گفت: اگر صلاحیت ها نه توسط مخالفان یک نامزد، بلکه از سوی کارشناسان بی طرف مورد بررسی قرار گیرد، می توان امید داشت که حب و بغض سیاسی یا شخصی در قضاوت بزرگان راه نیابد. به گزارش ایرنا، حسام الدین آشنا در رشته توئیتی در آستانه بازگشایی مجلس جدید (دوره یازدهم) نوشت: سال 1379 مهندس بهزاد نبوی بعد از چند بار اعلام عدم احراز صلاحیت، برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد. در همان ایام به مناسبتی برای ارائه مشاوره به شورای نظارت بر انتخابات دعوت شده بودم و از من خواسته شد پرونده آقای نبوی را بررسی کنم. وی افزود: در بررسی آن پرونده به 7 عنوان اتهامی - از تحکیم مبانی رژیم سابق گرفته تا جاسوسی برای امریکا - برخورد کردم. در برگ برگ گزارش ها تلاش برای برچسب زنی و پرونده سازی به چشم می خورد و من 6 مورد از اتهامات را با استناد به اطلاعات دیگر موجود در درون و بیرون پرونده، بررسی و رد کردم. آشنا ادامه داد: اما در مورد یک اتهام شخصی و نه سیاسی صریحا از آیت الله جنتی تقاضا کردم خودش با دعوت از مهندس نبوی و از طریق صحبت رو در رو، موضوع را بررسی و نتیجه کلی را جمع بندی کند. تقاضا پذیرفته شد، ملاقات انجام گرفت و چند روز بعد صلاحیت مهندس نبوی اعلام شد. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری تصریح کرد: می دانم که بسیاری از اقدامات نظارتی شورای نگهبان، رنجیده اند و چه بسا حق هم با آنان بوده است؛ اما آن تجربه به من نشان داد که اگر صلاحیت ها نه توسط مخالفان یک نامزد، بلکه از سوی کارشناسان بی طرف مورد بررسی قرار گیرد، می توان امید داشت که حب و بغض سیاسی یا شخصی در قضاوت بزرگان راه نیابد.