آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۶
اقتصاد
۵

خبر

فروش سهام عدالت  فقط 20 درصد در 6 ماه

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: سهامداران عدالت در شش ماه آینده می توانند تا 20 درصد سهام خود را بفروشند. به گزارش تسنیم، علیرضا صالح درباره مهلت 30روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توضیح داد: این مهلت 30 روز در نظر گرفته شده و تنها تا پایان ساعت 24 هشتم خرداد مهلت برای این موضوع (انتخاب روش آزادسازی) وجود خواهد داشت. رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: آزادسازی سهام عدالت به گونه ای خواهد بود که سهامداران در شش ماه آینده بتوانند تا 20 درصد سهام خود را بفروشند.

کاهش تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در زمستان 98

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در زمستان 1398 به 15 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل 10.6 واحد درصد کاهش داشته است. به گزارش تسنیم، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل زمستان 1398 به منفی 0.3 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، بدون تغییر بوده است. بیشترین تورم فصلی تولیدکننده نیز به ترتیب مربوط به بخش های خدمات (4.1 درصد) و معدن (3.4 درصد) است. تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل زمستان 1398 به 15 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل 10.6 واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی از سوی تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در زمستان 1398 نسبت به زمستان سال 1397، 15 درصد افزایش دارد. در میان بخش های مختلف تولیدی، کمترین نرخ مربوط به بخش برق (منفی 7.1 درصد) و بیشترین نرخ مربوط به بخش معدن (33.3 درصد) است. تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به زمستان 1398 نسبت به دوره مشابه در سال قبل، به 36,7 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل، 13.3 واحد درصد کاهش نشان می دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش های اصلی تولیدی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به بخش برق (منفی 4 درصد) و بیشترین آن مربوط به بخش معدن (45.1 درصد) است.

نامه منتخبان تهران به شورای نگهبان: لایحه حذف صفرها را به مجلس برگردانید

برخی منتخبان مجلس یازدهم در نامه ای به شورای نگهبان، خواستار عودت فوری لایحه حذف صفرها به مجلس شورای اسلامی شدند تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود. به گزارش تسنیم، برخی منتخبان مجلس یازدهم در نامه ای به شورای نگهبان، با برشمردن ابهام ها و ایرادهای لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی خواستار عودت فوری این لایحه به مجلس شورای اسلامی شدند تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود.

اوراق تسهیلات مسکن به 68 هزار تومان رسید

نرخ اوراق تسهیلات مسکن در معاملات روز گذشته بازار سرمایه در بازه 62 تا 68 هزار تومان کشف قیمت شد و بیشتر نمادهای تسه در وضعیت ثبات در عرضه و تقاضا قرار دارند. به گزارش مهر، معاملات اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس در روزهای ابتدایی هفته جاری با افزایش ناگهانی قیمت و تلاش برای رساندن قیمت آن به کانال 70 هزار تومانی از سوی دارندگان این اوراق روبه رو بود؛ اما روز گذشته در آخرین روز معاملات، هر چند همه نمادهای زیرمجموعه «تسه» تابلوی معاملات را سبزپوش کردند، به دلیل افزایش عرضه اوراق، در تعدادی از نمادها نیز با قیمت های 60 تا 62 هزار تومانی در چند معامله مواجه بودیم که نشان دهنده آمادگی بازار این اوراق برای ایجاد ثبات قیمتی است.