آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
جامعه
۱۰

آغاز دادگاه رسیدگی به پرونده سانحه هواپیمای تهران- یاسوج

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سانحه هواپیمای مسیر تهران- یاسوج مربوط به شرکت هواپیمایی آسمان در شعبه 1057 مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای این دادگاه مدیر ایمنی وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به دستور قاضی عالیشاه در جایگاه قرار گرفت و با رد گزارش کارشناسی پرونده اظهار داشت: در پیمان شیکاگو تمام مقررات و ضوابط درج شده و ما نیز عضو این پیمان هستیم و اساسا هواپیمای سانحه دیده به فرودگاه یاسوج نرسیده است، هواپیما در مسیر اصفهان - یاسوج به کوه برخورد کرده است.

وی افزود: در شرایطی خلبان می تواند ارتفاع هواپیما را زیر 15 هزارپا پایین آورد که موتورش از بین برود و یا شرایط فشار داخلی کابین افت کند، در حالی که این هواپیما در 25 مایلی فرودگاه به ارتفاع زیر 15 هزارپا می آید در حالی که اصلا شرایط غیرنرمالی نداشته و هواپیما تا ارتفاع 14 هزارپایی با اختیار خلبان پایین آمده است.

این متهم مدعی شد: در ساعت 9:22 دقیقه خلبان مجاز می شود از ارتفاع 21 هزارپایی به 17 هزارپا برسد بعد از 25 ثانیه از این مجوز، خلبان کاهش ارتفاع می دهد بعد از آن خلبان کاهش ارتفاع خود به زیر 17 هزارپایی خود را به برج مراقبت اطلاع نمی دهد و این کاهش ارتفاع به 15 هزارپا مکاتباتی بوده بین خلبان و کمک خلبان ضبط شده است که این اولین اشتباه خلبان بود.

در ادامه قاضی عالیشاه ضمن تفهیم اتهام به رئیس سازمان هواپیمایی کشور از وی خواست تا اظهارات خود را بیان کند.

این متهم گفت: ما نظارت های خودمان را بر اساس آنچه باید اتفاق می افتاد انجام دادیم و کوتاهی نکردیم. کلیه فرودگاه های دنیا محدودیت هایی را برای پرواز دارند که این محدودیت ها برای خلبان مشخص است. خلبان کاملا نسبت به دید خود آگاهی داشته و تمام اطلاعات هواشناسی نیز درست بوده است از سویی دیگر این خلبان عادت داشته به اینگونه پرواز، یعنی از 100 پروازی که انجام می داده 10 پرواز را به این صورت انجام می داد.

گفتنی است، در این میان شکات اعتراض کردند که این سخن شما عذر بدتر از گناه است و اگر می دانستید خلبان این اشتباهات را انجام می داد چرا به وی اجازه پرواز می دادید.

در ادامه وکیل یکی از متهمان با حضور در جایگاه به قرائت دفاعیه خود پرداخت.

به دستور قاضی عالیشاه علاوه بر دو تن از متهمان، وکیل شرکت هواپیمایی آسمان و نماینده سازمان هواپیمایی کشوری در جایگاه حاضر شده و به سوالات پاسخ دادند. بعد از دفاعیات این افراد، ریاست دادگاه با اعلام ختم جلسه گفت: در جلسه بعد کارشناسان دعوت می شوند تا به صورت تخصصی به موضوع پرداخته شود.