آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۶
رسانه: شبکه
۷

گفت و گو با کارگردان و بازیگران سریال «گنج راه شیری»: گنج یک ستاره شناس

گفتگو: فاطمه عودباشی
سریال «گنج راه شیری» که از شبکه شما پخش می شود، از تولیدات شبکه باران مرکز گیلان است و رویکردی بومی دارد. سازندگان سریال سعی کردند شخصیت های علمی استان گیلان از جمله کوشیار دیلمی و همچنین میراث فرهنگی، تاریخی و آداب و رسوم و سنت ها و معماری منطقه، محیط زیست، گردشگری و موزه میراث روستایی در این استان را در بستر یک سریال نمایشی به تصویر بکشند. این سریال که با محوریت پرداختن به زندگی و شخصیت کوشیار دیلمی، بخشی از توانمندی و امتیازات فرهنگی و علمی استانی را برای مخاطب ثبت می کند، فرهاد مهرانفر کارگردانی کرده است. قصه این سریال با پیدا شدن نسخه خطی کتابی شروع می شود با قدمت هزار ساله منسوب به کوشیار دیلمی ،منجم نامی ایران در پیرامون روستای تاریخی انبوه در شهرستان رودبار گیلان و حضور افراد سودجو ، سلسله حوادث جذابی اتفاق می افتد که عامل محرک آن کودکان روستا هستند. درباره این سریال با کارگردان و بازیگر این مجموعه به گفت و گو نشستیم.
گفت و گو با امیر غفارمنش، بازیگر نقش دکتر احسان: خوشحالم که بیراهه نرفتم
معمولا بازیگران کمتر قبول می کنند در سریال های استانی بازی کنند به دلیل مسافت و سختی هایی که دارد. شما با چه انگیزه ای بازی کردید؟

 پدر من زمانی در اداره سرشماری کار می کرد و همیشه از استان گیلان و شهرهایش به عنوان استانی متمدن و روشنفکر یاد می کرد و می گفت کمترین آمار بی سوادان در کل کشور و بیشترین آمار کتاب خوان ها در استان گیلان است. بسیاری از دوستان و همکارانم مثل رامین ناصرنصیر، مهدی هاشمی و حمید لولایی هم در این استان متولد شدند. خودم هم همیشه نسبت به این خطه علاقه خاصی داشتم. گنج راه شیری، دومین همکاری من در این استان است و خوشحالم که بیراهه نرفتم.

قصه مجموعه گنج راه شیری به گونه ای طراحی شده که مخاطب کودک و نوجوان هم دارد، اما بازیگران خیلی علاقه مند نیستند در چنین آثاری بازی کنند.

 من پیش از این سریال هم در آثار کودک و نوجوان بازی کرده بودم. در ابتدا فکر کردم متن بر اساس یک خیال پردازی کودکانه نوشته شده، اما بعد متوجه شدم چنین ستاره شناس و منجمی در تاریخ گیلان وجود داشته و بر همین اساس یک واقعیت از زندگی این ستاره شناس به بچه ها نشان داده می شود و آنها را با زندگی او آشنا می کنیم. بعد از این که این موضوع را متوجه شدم، اهمیت کار برایم بیشتر شد.

یکی دیگر از عواملی که مرا به حضور در این سریال ترغیب کرد علاوه بر خود آقای مهرانفر ،کارگردان بود که صاحب اندیشه است.

یعنی اگر متوجه نمی شدید سریال با چنین هدفی تولید نمی شود، برایش انرژی نمی گذاشتید؟

نه، منظورم این نبود. من برای همه نقش هایم وقت و انرژی می گذارم و کار برایم اهمیت دارد. اما وقتی متوجه شدم این سریال به زندگی یک اخترشناس از قرن های گذشته می پردازد، برایم جالب بود.

 
گفت و گو با فرهاد مهرانفر، کارگردان: تابلوی معرق در هزاره های گذشته
شما در سریال گنج راه شیری دست روی شخصیتی گذاشتید که برای قرن ها پیش بوده، همین کار شما را دشوار می کرد، چه شد که زندگی کوشیار دیلمی، اخترشناس را انتخاب کردید؟

در زمینه مضامین انتزاعی و سوژه های خاص همچون معرفی دانشمندی از هزاره گذشته کوشیار دیلمی، منجم و ریاضیدان، مولف ناگزیر از انتخاب برشی از پدیده است تا علاوه بر معرفی سوژه و افزایش دانش عمومی، زمینه ای پویا برای جذب مخاطبان خاص و به خصوص نسل نوجوان فراهم آید. جذابیت های تکنیکی و خلاقانه تصویرسازی و منظره های دلفریب طبیعت و جغرافیای هر اقلیم در کنار ارزش های نشاط انگیز فرهنگ بومی هر منطقه با تنوع زبان و گویش های دلنشین و گوش آشنا با بهره مندی از قصه ها و افسانه های اقوام ایرانی، لایه های مکمل و موتور محرکه پیوند مخاطبان با فرهنگ متکثر برای چنین موضوعاتی به شمار می آیند. لذا تولید گنج راه شیری ضمن ریسک پذیری در ساختار شکنی مضمون های رایج یعنی شناخت بخش کوچکی از تاریخ علم و شخصیت هوشیار دیلمی در این اثر صورت پذیرفته باشد. هویت اقوام کهن و اقلیم های پرتنوع سرزمین مان به مانند تابلوی معرق، ترکیبی متنوع و در عین حال مکمل تعاملات فرهنگی ایرانیان در هزاره های گذشته بوده است.

چطور برای به تصویر کشیدن کوشیار دیلمی از لوکیشن روستای انبوه استفاده کردید؟

 امیدوارم زیبایی های جغرافیای گیلان در کنار دیگر میراث فولکلوریک شکل دهنده سریال گنج راه شیری بر دل و جان دیگر هموطنان بنشیند. هدف از انتخاب روستای تاریخی و با اصالت «انبوه» در جنوب گیلان، معرفی این روستا بود، زیرا برای طبیعت دوستان و گردشگرانی است که در هر فرصت پیش آمده مشتاق کشف نادیده های جغرافیای ایران هستند.

در سریال گنج راه شیری با وجود آن که به مفاهیم علمی نجوم می پردازید، اما از قالب طنز نگاه کردید. به نظرتان بهتر نبود برای چنین موضوعی از قالب طنز بهره نمی بردید؟

بله. در گنج راه شیری تلاش شده تا مفاهیم علمی نجوم به شیوه طنز و تخیل دراماتیک قابل درک و پذیرش مخاطبان عام و به خصوص کودکان و نوجوانان باشد. هر کارگردانی نگاه خودش را در کار دارد و ما هم سعی کردیم با این نگاه سریال را برای مخاطبان دیدنی تر کنیم تا از هر قشری و در رده های سنی متفاوت، بیننده این سریال باشند؛ ضمن این که تولید محتوا از جمله سریال برای رسانه سیما در هر پاره از سرزمین ایران نه تنها محدودیت محسوب نمی شود، بلکه پنجره ای باز بر آسمان رحمت طبیعت گونه گون و شگفتی های تاریخی و فرهنگی است.