آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

برزیل: فوتبال در کنار جنازه کرونایی

انتشار تصاویری از مرگ یک بیمار مبتلا به کرونا در یکی از خیابان های شهر ریودوژانیرو برزیل بازتاب زیادی در رسانه ها داشته است.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، تصاویری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است در حالی که جنازه یک بیمار کرونایی را در کنار خیابان نشان می دهد در نزدیکی آن چند نفر مشغول بازی فوتبال دیده می شوند.

در یکی از تصاویر منتشر شده دست کم دو نفر در کنار این جسد و در زمین فوتبال مجاور در حال بازی فوتبال هستند. به گفته شاهدان عینی جنازه متعلق به مردی 62 ساله  و مبتلا به کرونا بوده است. این مرد که از تنگی نفس شدید رنج می برد در خیابان جانش را از دست داد.

جسد این مرد با وجود تماس همسایگان با اورژانس محلی برزیل به مدت بیش از یک روز در خیابان ماند. پس از گذشت نزدیک به 30 ساعت اورژانس محلی در محل حاضر شدند و جسد این بیمار کرونایی را از خیابان منتقل کردند.

گفتنی است؛ برزیل با بیش از 271 هزار بیمار مبتلا به کرونا بدترین کشور در آمریکای لاتین در مواجهه با کرونا بوده است. نزدیک به 18 هزار نفر از مبتلایان به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند. آمار بالای مبتلایان به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن به همراه قرنطینه طولانی که موجب افزایش بیکاری شده «ژائیر بولسونارو»، رئیس جمهور این کشور را با انتقادات زیادی روبه رو کرده است.

 
هند و بنگلادش: آماده شدن برای طوفان سهمگین

با نزدیک شدن طوفان «آمفان» بارش شدید باران و وزش تندباد در شرق هند و بنگلادش گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، طبق پیش بینی کارشناسان هواشناسی طوفان سهمگین دیگری در حال نزدیک شدن به  مناطقی از هند و بنگلادش است. میلیون ها نفر از سکنه این مناطق در هر دو کشور به منظور آماده سازی برای مقابله با طوفان، خانه های خود را ترک کرده و به پناهگاه ها منتقل شده اند.

همچنین همه گیری بیماری کووید 19 مدیریت شرایط فوق را برای مقامات هر دو کشور مشکل کرده است.

در دو کشور هند و بنگلادش از مدارس و ساختمان های دیگر درخواست شده تا به شکل پناهگاه های موقت آماده شوند اما در شرایط شیوع کروناویروس و لزوم حفظ فاصله گذاری اجتماعی به وجود تعداد بیشتری از این ساختمان ها نیاز است.  

پلیس ایالت بنگال غربی در هند که طبق پیش بینی ها با وقوع طوفان آمفان بیشترین خسارت را متحمل خواهد شد، اعلام کرد: اکثر مردم تمایلی به حضور در پناهگاه ها ندارند چرا که نگرانند در معرض ابتلا به بیماری کووید 19 قرار گیرند.

کارشناسان هواشناسی هشدار داده اند که آمفان یکی از بزرگترین طوفان ها در یک دهه گذشته است. انتظار می رود سرعت حرکت این طوفان 185 کیلومتر در ساعت باشد که به لحاظ رده بندی شدت در سطح پنجم قرار می گیرد.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، همچنین مقامات بنگلادش ابراز نگرانی کرده اند که طوفان آمفان از طوفان «سیدر» که سال 2007 این کشور را درنوردید و حدود سه هزار و 500  کشته برجا گذاشت، شدیدتر باشد.

 

آمریکا: اعلام حالت فوق العاده در پی خطر سیل

در پی طغیان رود و شکسته شدن دو سد، مسئولان آمریکایی نسبت به خطر آب گرفتگی مرکز شهر «میدلند» هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، در پی بارش شدید باران و افزایش آب های پشت سدها در مرکز ایالت «میشیگان» در آمریکا، حدود 10 هزار نفر از مناطق مرکزی این ایالت از خانه های خود خارج شدند.

برای دومین بار از خانواده هایی که نزدیک رودخانه «تیتاباواسی» و دریاچه های متصل به این رودخانه در شهر میدلند زندگی می کنند، خواسته شده است که خانه های خود را ترک کنند.

در پی عملکرد فاجعه بار سد «اندویل» در 140 کیلومتری شمال «دیترویت» و همچنین سد «سانفورد»، سازمان ملی هواشناسی آمریکا از همه افراد در این منطقه خواسته است که خود را به نقاط مرتفع برسانند.

گرچن فرماندار میشیگان در این باره گفت: مرکز میدلند که شهری با 42 هزار نفر جمعیت است و حدود 14 کیلومتر پایین تر از سد سانفورد قرار گرفته است، با خطر جدی وقوع سیل مواجه است.

وی افزود: طی 12 تا 15 ساعت آینده ممکن است مرکز شهر میدلند زیر آب برود و پیش بینی می شود سطح آب به میزان بی سابقه ای برسد.

به دنبال شکسته شدن سدهای ادنویل و استنفورد در پی بارش شدید باران در روز های گذشته در میدلند کانتی حالت فوق العاده اعلام و  به ساکنان مناطق مجاور گفته شد تا فورا خانه های خود را ترک کنند.