آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۶
جهان
۷

خبر

توافق کشورها برای تحقیق درباره شیوع کرونا: ادامه جنگ لفظی پکن و واشنگتن

کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با انجام تحقیقات مستقل درباره واکنش بین المللی به بحران شیوع کرونا موافقت کردند. این در حالی است که جنگ لفظی بین آمریکا و چین بر سر این نهاد بالا گرفته است. رئیس جمهوری آمریکا سازمان بهداشت جهانی را عروسک خیمه شب بازی چین خوانده و گفته است اگر تا 30 روز دیگر اصلاحاتی اساسی انجام ندهد، کمک های آمریکا برای همیشه متوقف می شود. چین در واکنش گفته آمریکا به دنبال این است که تقصیر ناکامی اش در مهار شیوع کرونا را به گردن دیگران بیندازد.

به گزارش بی بی سی، اعضای سازمان بهداشت جهانی در مجمع بین المللی این سازمان با تحقیق مستقل درباره واکنش بین المللی به همه گیری ویروس کرونا و از جمله عملکرد سازمان بهداشت جهانی موافقت کرده اند. این قطع نامه به پیشنهاد اتحادیه اروپا و به نمایندگی از سوی بیش از 100 کشور جهان طرح شده و بدون مخالفتی تایید شد. این قطع نامه خواستار «ارزیابی بی طرفانه، مستقل و جامع» واکنش بین المللی می شود.

این سند از دولت ها می خواهد از «دسترسی شفاف، برابر و به موقع» به هرگونه معالجه یا واکسن در گوشه و کنار دنیا اطمینان حاصل کنند و از سازمان بهداشت جهانی می خواهد درباره «سرمنشا ویروس و مسیر ورود آن به جمعیت انسانی» تحقیق کند. این تحقیقات قرار است جدول زمانی واکنش های سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با همه گیری کرونا را نیز دربر بگیرد. کشورهایی مثل آمریکا از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده اند و می گویند این سازمان برای اعلام وضعیت اضطراری دیر اقدام کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سازمان بهداشت جهانی را بازیچه دست چین خوانده و خواستار برکناری تدروس گبریسیوس، مدیر این سازمان، شده است. اما گبریسیوس از اینکه قطع نامه این سازمان را به تنهایی زیر ذره بین قرار نداده و زحمات آن را به رسمیت شناخته، استقبال کرده است. ترامپ که با آزمون تازه ای در انتخابات ریاست جمهوری پاییز آینده روبه روست، ترجیح می دهد مرگ بیش از 90 هزار نفر در این کشور در پی ابتلا به کرونا در کارنامه او نوشته نشود.

تنش بر سر سوریه

در این حال، تنش روزافزون میان چین و آمریکا درباره ویروس کرونا به نشست سه شنبه شورای امنیت درباره امدادرسانی به سوریه کشیده شد و این نشست به مجادله لفظی میان نمایندگان چین و آمریکا تبدیل شد. طبق این گزارش، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اظهار کرد چین با حمایت از قطع نامه ای که به سازمان ملل اجازه می دهد اقدام به کمک رسانی به سوریه در سراسر نقاط این کشور کند، می تواند ادعای خود مبنی بر رهبری دنیا در زمینه مقابله با کرونا را به اثبات برساند.

چانگ چون، سفیر چین در سازمان ملل، نیز در پاسخ به کرافت از آمریکا خواست بر تلاش های جهانی برای مبارزه با ویروس متمرکز باشد و بازی های سیاسی را کنار بگذارد. چانگ چون افزود آمریکا همچنین باید به دنبال نجات جان انسان ها باشد و مسئولیت های خودش را به گردن سایر کشورها نیندازد.

سند محرمانه پنتاگون افشا شد: کرونا بدون واکسن تا تابستان 2021

بنابر یک سند افشاشده متعلق به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ویروس کرونا تا تابستان سال 2021 میلادی باقی خواهد ماند و تا آن زمان نیز واکسنی برای درمان آن وجود ندارد. وب سایت خبری دیلی میل با انتشار این خبر نوشت: در این یادداشت که برای مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، ارسال شده و اکنون به بیرون درز کرده، آمده است ویروس کرونا تا مدت های مدیدی در محیط پیرامون باقی خواهد ماند. 

دیلی میل در ادامه نوشت: این یادداشت که تحت گزارشی برای وزیر دفاع آمریکا بوده، ضمن اشاره به باقی ماندن ویروس کرونا تا تابستان 2021 و اینکه تا آن زمان واکسنی برای این ویروس وجود نخواهد داشت، درباره تشدید ابتلا به این ویروس در ماه های پیش رو هشدار داده است. این نشریه انگلیسی افزود: یادداشت افشاشده پنتاگون از آن چیزی که مارک اسپر در کنفرانس خبری هفته گذشته که با حضور دونالد ترامپ برگزار شد از آن سخن گفت، بسیار متفاوت است.  وزیر دفاع آمریکا در آن کنفرانس خبری گفته بود مسئله پیروزی است و تا اواخر سال (میلادی) واکسن را در سطحی وسیع برای درمان آمریکایی ها در اختیار شما قرار خواهیم داد. ما این کار را خواهیم کرد و در این جنگ پیروز خواهیم شد. این در حالی است که دونالد ترامپ نیز مدعی تهیه فوری این واکسن شده است؛ امری که بسیاری از کارشناسان و متخصصان به علم پزشکی آن را ناممکن و زمان بر می دانند.