آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
هنر و ادبیات
۱۰

کتابخانه

فیلم نوآر بخوانیم

برای علاقه مندان واقعی سینما فیلم های نوآر یکی از جذاب ترین سبک های فیلمسازی در تاریخ سینما به شمار می رود. برخی منتقدان بر این باورند ریشه های این سبک فیلمسازی اغلب به دیدگاه های منفی گرایی و اضطراب که پس از جنگ جهانی دوم در سراسر جهان فراگیر شده بود، باز می گردد و از آنجایی که این ژانر بر خلاف ژانرهای علمی تخیلی، فانتزی و کمدی رمانتیک یا دیگر انواع ژانرهای مرسوم سینمایی تعریف ساده ای ندارد، کارشناسان بعد از گذشت سال ها بر سر نوآر بودن یا نبودن شماری از مهم ترین فیلم های تاریخ سینما به اتفاق نظر نرسیده اند، کتاب «راهنمای فیلم نوآر» به قلم آرش رادی تلاش دارد دایره المعارفی یکپارچه و سودمند برای خواننده باشد و اطلاعات مفیدی در زمینه ژانر نوآر و فیلم های ساخته شده در این مسیر ارایه دهد و به نوعی دایره المعارف فیلم های نوآر به شمار می رود. البته نویسنده این کتاب با درنظر گرفتن این نکته که الگوی ساختاری راهنمای ژانری و سبکی فیلم ها در قواره فارسی و کاربردی آن هنوز نوپاست، خواننده را به محک زنی و اصالت سنجی ساخت و بافت نوشته خود فرا می خواند.

از رنجی که می بریم

سونتاگ در این کتاب ارزشمند، نگاهی بدیع به نمایش خشونت ها و قساوت های انسان ها در سراسر جهان و تاثیرات آن بر مخاطبان می اندازد؛ از جنگ داخلی امریکا و شکنجه سیاه پوستان در جنوب ایالات متحده گرفته تا کمپ های مرگ نازی ها و تصاویر ترسناک منتشر شده از بوسنی، سیرالئون، رواندا، فلسطین و حادثه تروریستی یازده سپتامبر. سونتاگ در کتاب تماشای رنج دیگران، یک بار دیگر تصورات ما از کاربردها و معانی تصاویر در جهان را تغییر می دهد و تحلیل هایی مهم و ارزشمند را درباره چگونگی برپایی جنگ در دوران معاصر ارایه می کند. زهرا درویشیان در مقدمه این کتاب آورده است: «در باب رنجی که از آن من نیست و به دیگران تعلق دارد چیز چندانی نمی توان گفت، چراکه هر گفتمانی به سرعت به کلیشه ختم می شود و گنده گویی، سرنوشت مختومش است! عکاسی هم از این جهت که در معرض سوءاستفاده و انحراف بی وقفه قرار دارد، در جایگاه متزلزی به سر می برد و همواره در چنگال قدرت و بالطبع رسانه دست و پا می زند.»

«تاریخ تمدن» در راه است

ویل دورانت می گفت: «تمدن رودی است با دو ساحل» و چنین می اندیشید که بیشتر تاریخ نگاران تنها به خود رود توجه دارند «که گاه به دست آنها که می کشند و می دزدند و غوغا می کنند پر از خون شده است.» دورانت، اما، تلاش فرهنگی خود را در مجموعه عظیم «تاریخ تمدن» وقف نوشتن حوادثی کرد که در دو ساحل رود اتفاق افتاده و می افتد؛ جایی که به قول او «مردمان گمنام خانه می سازند، عشق می ورزند، کودک می پرورند، آواز می خوانند، شعر می گویند و مجسمه می سازند.»

حالا دوره 13 جلدی «تاریخ تمدن» برای هفدهمین بار توسط انتشارات علمی و فرهنگی تجدید چاپ می شود.

روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی اعلام کرد که تجدیدچاپ مجموعه «تاریخ تمدن» اثر جاودانه ویل دورانت فیلسوف، تاریخ نگار و نویسنده امریکایی و همسرش آریل دورانت به زودی از طریق این انتشارات به جامعه علمی و فرهنگی کشور و علاقه مندان عرضه می شود. 

این مجموعه ارزشمند از مهم ترین کتاب های تاریخی جهان به شمار می آید که فرآیند برگردان، آماده سازی و انتشار آن به صورت مجلدهای جداگانه از اواخر دهه 30شمسی آغاز شد و نخستین بار در سال 1369توسط انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ رسید. تاریخ تمدن توسط گروه مترجمان و در 11عنوان کتاب و 13جلد منتشر می شود و از آخرین چاپ این مجموعه نفیس کمتر از یک سال می گذرد.