آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اخبار کشور
۱۱

مرضیه وحید دستجردی: فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشید

عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشید و در همین مسیر به بیماری کرونا مبتلا و جان خود را از دست داد.

آیین بزرگداشت مرحومه فاطمه رهبر از منتخبان مجلس یازدهم (که اسفندماه گذشته بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت) روز گذشته با حضور مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت و درمان، صدیقه حجازی مدیرکل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجتبی امانی عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در خبرگزاری مهر برگزار شد.

مرضیه وحید دستجردی عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) در این نشست، با تسلیت درگذشت خانم فاطمه رهبر، اظهار داشت: ایشان تلاش بسیاری در مسیر انقلاب اسلامی داشتند و در نهادهای مختلف به خدمت رسانی به مردم پرداخت و در کنار آن نقش خود به عنوان یک زن و همسر را به خوبی ایفا می کرد.

وی فاطمه رهبر را یک بانوی در طراز انقلاب اسلامی ایران و الگویی مناسب برای زنان و دختران ما دانست و گفت: ایشان یک نماینده شاخص و فعال و افتخاری برای زنان بودند که کارهای بسیار بزرگی را برای زنان انجام داد، همان گونه که مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان زن مجلس با ایشان فرمودند که شما وظیفه پیگیری مشکلات زنان را دنبال می کردند و ماه ها و سال ها برای تحقق مسائل زنان زحمت کشید.

دستجردی، تساوی دیه زن و مرد در تصادفات با رعایت مسائل شرعی را یکی از اقدامات فاطمه رهبر در دوران نمایندگی در مجلس دانست و افزود: ارث بردن زمین زن از شوهر از جمله کارهای ایشان بود که خانم رهبر نقش مهمی در تصویب آن داشت. او همچنین تلاش بسیار و نقش مهمی در افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل از شش ماه به 9 ماه را داشت و مرخصی دو هفته ای همسران را نیز تصویب کرد.

عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) بیمه زنان خانه دار، دریافت حقوق زنان با سابقه 10 سال بیمه و کاهش ساعت کار بانوان و مستمری بعد از فوت زنان برای فرزندان را از دیگر کارهای خانم رهبر در مجلس اعلام کرد و گفت: ایشان برای نیازمندان و معلولان بسیار تلاش کردند و دغدغه بانوان را داشتند. تشکیل شعبه ویژه اطفال و ممنوعیت حضور افراد زیر 18 سال در دادگاه ها از جمله کارهایی بود که خانم رهبر از آن حمایت و برای به ثمر رسیدن این قوانین بسیار تلاش کردند. امید داریم که بانوان و دختران از ایشان پیروی کنند.

وی ادامه داد: خانم رهبر بعد از سه دوره نمایندگی در مجلس، کمیته امداد امام خمینی را انتخاب کردند تا به خدمت رسانی به مردم بپردازند، او شبانه روز در حال تلاش برای سلامت مردم و مددجویان بود و هفته ای چند سفر استانی داشتند. خانم رهبر افتخاری برای جامعه زنان بودند و من مطمئنم هیچ زنی به اندازه ایشان در بین محرومان، سیل و زلزله زدگان حضور نداشت و مستمری بگیران کمیته امداد را سه برابر کردند. فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشیدند و در همین مسیر به بیماری کرونا مبتلا و جان خود را از دست دادند.

فاطمه رهبر نمونه یک انسان انقلابی بود

در این نشست همچنین، صدیقه حجازی مدیرکل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: می خواهم از خانم فاطمه رهبر به عنوان یک بانوی انقلابی در تراز انقلاب اسلامی صحبت کنم.

وی افزود: به شدت سه عنصر ایمان، تعبد و انقلابی بودن را در وجود ایشان می دیدیم. هم ایمانشان به مبانی دینی و هم ایمانشان به آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی و هم تعبدشان در حوزه فردی، خانوادگی و اجتماعی مثال زدنی بود. ایشان در حوزه فردی بسیار فرد متدینی بودند و بسیار خود را متعهد و مقید به رعایت مسائل دینی و شرعی می دانستند چه در بحث بیت المال و چه در برخورد با نامحرم و رعایت حدود و ضوابط اسلام برای زنان و مردان.

مدیرکل امور زنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: خانم رهبر نگاه نظام مندشان به کار تشکیلاتی بسیار جدی و عمیق بود و تبعیت و همکاری شان با مجموعه ای که با ایشان کار می کردند جزو شاخصه های بارز ایشان بود. نگاه خانم رهبر مبنی بر اینکه مردم را محور و رکن اصلی جامعه در گفتمان اسلامی می دیدند در عملکرد ایشان وجود داشت. احترامی که ایشان برای جایگاه مردم قائل بودند و تعهدشان نسبت به مردم واقعا مثال زدنی بود. در دوران مجلس یکی از تلاش های جدی ایشان حمایت از مظلومان بود و در این زمینه بسیار پرتلاش بودند و در کنار آن نسبت به پیگیری حقوق حقه زنان و مطالبات واقعی آنها خیلی تلاش می کردند و به نوعی تلاش دوگانه نسبت به مسائل کلان و مسائل زنان داشتند.

حجازی اضافه کرد: همین نکته که ایشان با وجود سه دوره نماینده مجلس بودند و این امکان را داشتند که در هر جایی حضور داشته باشند، کمیته امداد که جز زحمت و کار و تلاش چیزی ندارد را انتخاب می کنند قابل تامل است. این تلاش برای خدمت به مردم در راستای همین شاخصه انقلابی بودن است.