آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
مسکن و عمران
۷
نبض بازار

فاصله بودجه خانه اولی ها با قیمت متوسط آپارتمان های نقلی

دنیای اقتصاد : مقصد اصلی خانه اولی ها در بازار مسکن مناطقی است که آپارتمان های تا 700 میلیون تومانی برای فروش در آنها عرضه می شود.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان معامله شده در تهران طی فروردین ماه حدود 15 میلیون و 600 هزار تومان است که بر این اساس خرید یک واحد آپارتمان 60 مترمربعی در این محدوده قیمتی حدود 900 میلیون تومان تمام می شود. این در حالی است که بودجه خانه اولی های حاضر در بازار مسکن به مراتب از این رقم پایین تر است.

بنابراین خانه اولی ها این روزها ناگزیر هستند نسبت به خرید آپارتمان هایی اقدام کنند که قصد سکونت در آنها را ندارند؛ به این معنا که یا از متراژ مطلوب آنها کوچک تر است یا در محله های هدف آنها واقع نشده یا اینکه نیازمند بازسازی اساسی است که فعلا نقدینگی کافی برای آن در اختیار ندارند. واسطه های ملکی می گویند بودجه خانه اولی ها با احتساب وام اغلب به زحمت به 500 تا 600 میلیون تومان می رسد و در نتیجه آنها ناگزیر هستند روی متراژ 40 تا 60 مترمربع با سن بنای نسبتا بالا برای یافتن آپارتمان مناسب بودجه خود تمرکز کنند.

یکی از مناطقی که این روزها فایل مناسب خانه اولی ها در آن قابل جست و جو است، خیابان پیروزی و زیرمحله های این محور است. افزون بر این محله های ارزان قیمت منطقه هفت همچون خواجه نظام، نامجو و سبلان و نیز محله های واقع در مناطق 9 و 10 نیز املاک با این محدوده قیمت فروش را عرضه کرده اند.