آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خبر
۲

خبر

سفر هیات ایرانی به کابل برای بررسی حادثه هریرود

فارس : دستگاه دیپلماسی افغانستان روز چهارشنبه (31اردیبهشت)، اعلام کرد که به منظور بررسی همه جانبه حادثه جان باختن اتباع افغان، هیات عالی رتبه دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد و در بررسی این موضوع با افغانستان همکاری می کند. بر اساس اعلام وزارت خارجه افغانستان، «محسن بهاروند»، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه ایران، در راس این هیات قرار دارد. وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که سفر هیات ایرانی به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک، می تواند به روشن سازی جزئیات آن، گرفتن تصمیم های بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده، کمک کند. به گزارش خبرگزاری فارس، صبح شنبه 13 اردیبهشت ماه یک خبرگزاری محلی افغانستان در خبری مدعی شد 50 تن از مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذوالفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و به گفته این خبرگزاری پس از شکنجه به رود هریرود انداخته و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند.

رویترز: مردم ونزوئلا منتظر بنزین ایران هستند

دنیای اقتصاد : رویترز با اشاره به اینکه کمبود بنزین در ونزوئلا در مبارزه این کشور با کرونا تاثیر منفی گذاشته، نوشت: «به رغم فشار آمریکا برای ممانعت از ارسال محموله های بنزین ایران به ونزوئلا، مردم ونزوئلا در پایتخت این کشور منتظر پرشدن باک خودروهایشان هستند.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، به رغم فشار آمریکا برای ممانعت از ارسال محموله های بنزین از طرف ایران به ونزوئلا، مردم ونزوئلا در پایتخت این کشور منتظر پر شدن باک خودروهایشان هستند و برایشان مهم نیست این سوخت چگونه به دستشان برسد. ایران و ونزوئلا هر دو عضو اوپک و هر دو از مخالفان آمریکا هستند. یکی از مقامات دولت ترامپ هفته گذشته گفت پنج نفتکش ایران با محموله بنزین در راه ونزوئلا هستند. برخی از سیاستمداران مخالف در ونزوئلا از ارسال این محموله ها به خاطر نگرانی در مورد روابط دولت نیکلاس مادورو با ایران انتقاد کرده اند.

ولی بسیاری از مردم از جمله فرانکلین لوزاردو، مدیر یک رستوران در ونزوئلا که طی قرنطینه های اعمال شده به خاطر مهار گسترش ویروس کرونا به سختی مخارج خود را تامین می کند، می گویند آنچه برایشان اهمیت دارد به دست آوردن بنزین است. لوزاردوی 50 ساله در یک پمپ بنزین در شرق کاراکاس به خبرنگار رویترز گفت: «مهم نیست این بنزین از کجا می آید. بدون بنزین خودروها متوقف می شوند و هیچ نانی بر سر سفره ها نخواهد بود.» کمبود بنزین طی ماه های اخیر به خاطر فشار آمریکا بر تامین کنندگان آن بسیار شدید شده است. این بخشی از کمپین حداکثری فشار واشنگتن بر دولت مادورو است. دولت مادورو با یک فروپاشی اقتصادی شدید مواجه شده است. نابودی شبکه پالایشی ونزوئلا با ظرفیت 3/ 1 میلیون بشکه در روز سال هاست که باعث کمبود بنزین در این کشور شده است. تحریم ها و کمبود سرمایه گذاری و سوء مدیریت شرکت نفت دولتی این کشور مقصر این شرایط است. کمبود بنزین توزیع مواد غذایی را متوقف کرده و اجازه نمی دهد پزشکان به بیمارستان ها برسند. کارمن ریورو، یک اقتصاددان 35 ساله در صف پمپ بنزین در لابادرا می گوید: «مهم نیست این بنزین از طرف ایران بیاید. ما فقط بنزین را می خواهیم. بدون بنزین توزیع مواد غذایی ممکن نیست و مردم نمی توانند کار کنند.»