آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۶
جامعه
۱۸

مدیرکل جمعیت خانواده وزارت بهداشت خبر داد : 40 درصد کاهش ازدواج در 10سال

 میزان ازدواج در کشور از سال 89 تاکنون 40درصد کاهش داشته است. این خبری بود که دیروز مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت رسانه ای کرد، ماجرایی که به نظر او زنگ خطری است که آینده کشور را در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی به مخاطره می اندازد. به گزارش جام جم،دیروز حامد برکاتی گفت: میزان ازدواج ها در سال 89، حدود 890 هزار بود که در سال 1398 کمتر از 550هزار مورد شد و 40درصد کاهش یافت. از سال 89 به طور متوسط هر سال 6درصد از میزان ازدواج در کشور کم شده است.وی گفت:یک علت آن کاهش موالید از دهه 60 به بعد و کاهش افرادی است که به سن ازدواج می رسند، اما علت اصلی این مساله نیست. سال 92 حدود 13 میلیون جوان در سن ازدواج داشتیم که اکنون به 10 میلیون نفر رسیده است. همزمان تمایل به فرزندآوری کمتر هم در کشور داریم.

کنکور و خطر کرونا

 برکاتی می گوید،وزارت بهداشت و درمان و آموزش‎وپرورش، با اعلام دستورالعمل‎هایی، مراقب سلامت دانش آموزان و دانشجویان است . او درباره بازگشایی مدارس برای رفع اشکال نیز به جام جم می‎گوید: «در برخی مواقع، ممکن است کشور در شرایطی باشد-مانند آنچه درباره کرونا به وجود آمد- که با نظر کارشناسان در مقطعی تصمیمی بگیریم. با اتفاقی که ویروس کرونا ممکن است به وجود بیاورد،تصمیم گرفتیم مدارس را باز کنیم تا دانش‎آموزان در کلاس حاضر شوند.» از نظر او، بازگشایی مدارس برای رفع اشکال تصمیم مبارکی است؛ چراکه بسیاری از دانش‎آموزان امکان استفاده از کلاس‎هایی را که از تلویزیون پخش می‏شود، ندارند و برخی از آنها‏‎ هم نمی توانند از گوشی‎های تلفن همراه ، استفاده کنند. به جز همه این دلایل از نظر برکاتی، ممکن است بعد از تدریس برای دانش‏آموزی سوال پیش بیاید و عدالت اجتماعی و آموزشی حکم می‏کند تا امکان دستیابی به معلم‎ها وجود داشته باشد. او با اشاره به بیماری کرونا و دستورالعمل‏های تحصیلی می‏گوید: «دستورالعملی که حالا در مدارس اجرا می‏شود، دستورالعمل شماره4 آموزشی است. پیش از این، که ویروس کرونا وارد کشور شود در 14بهمن 98‎، دستورالعملی آموزشی را تنظیم کردیم.» پس از آن دستورالعمل‏های آموزشی در 22 بهمن و بعد در اسفند، دوباره به‏روزرسانی و ابلاغ شد.

تغییر زمان آزمون نهایی با گواهی پزشکی

 طبق اعلام سازمان سنجش، روزهای 30 و 31 مردادکنکور سراسری برگزار می‏شود. به جز این اما در خردادماه هم موعد آزمون‎های نهایی است . مدیر کل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس، با اشاره به دستورالعمل‎هایی که برای برگزاری حضوری کنکور و امتحانات نهایی در نظر گرفته شده است، می‏گوید:«یکی از مهم‎ترین کارهایی که باید انجام شود، توجه به فاصله‏گذاری اجتماعی است. فاصله‏ای که برای ایمن ماندن دانش‎آموزان و داوطلبان درنظر گرفته شده است. مدارس و حوزه‎های برگزاری آزمون، همگی ضدعفونی‎ می‎شوند.» به جز این اما به گفته برکاتی، از مراقبین سلامت برای برگزاری یک آزمون ایمن استفاده می‏شود. درصورتی که معلمی هم بیماری‏های زمینه‏‎ای داشته باشد، از بودن در جلسه آزمون معاف می‏‎شود. او توضیح می‏دهد دانش آموزانی که بیماری زمینه‏ای با گواهی پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت دارند، می‎توانند در آزمون نهایی شرکت نکنند و امتحان نهایی را به زمان دیگری بیندازند. برکاتی می‏گوید: کمتر از یکدرصد دانش آموزانی که بیماری‎های زمینه‎ای دارند در زمان دیگری در آزمون امتحان نهایی شرکت خواهند کرد.او تاکید می‎کند، امتحانات نهایی و کنکور سراسری باید حضوری برگزار شود و نمی توان سال تحصیلی در مدارس را بدون ورودی جدید شروع کرد. به همین دلیل، توجه به رعایت اصولی ایمنی برای برگزاری امتحانات حضوری، مهم‎ترین بخش اجرایی شدن این پروتکل‏هاست.