آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خبر
۸

در جلسه هیات دولت مطرح شد : تشکر روحانی از نمایندگان مجلس دهم

دنیای اقتصاد : حسن روحانی رئیس جمهوری روز گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به پایان مجلس دهم، ضمن تشکر از نمایندگان این مجلس به خاطر حمایت از دولت تاکید کرد: می توانستیم تفاهم بیشتری با مجلس داشته باشیم که این امیدواری را به مجلس بعدی می گذارم.

به گزارش «ایسنا» وی افزود: ما با مجلس دهم می توانستیم همکاری بیشتری داشته باشیم. ما سه سال است یک لایحه دوفوریتی به مجلس داده ایم، اما به جایی نرسیده ایم. به هر حال ما مجری قانون اساسی هستیم و دولت و مجلس در اجرای آن باید دقیق باشند. رئیس جمهوری درادامه گفت: آرزوی من این است که ارتباط دولت با مجلس یازدهم نزدیک تر باشد. زیرا این به نفع مردم است. امسال سال سخت و مشکلی داریم. هم به دلیل تحریم ها و هم کرونا. مردم دوست دارند منتخبان آنها در دولت و مجلس مشکلات آنها را حل کند. دولت و مجلس منتخبان و وکیل مردم هستند و باید به دنبال حل مشکلات مردم باشند.

وی گفت: اینکه مجلس از چه جناحی تشکیل شده، از فرعیات بوده و مهم نیست. بار سنگین مسوولان، همه جناح بندی ها در مجلس را می زداید، در دولت هم همین طور است. ما کار و فعالیت مجلس یازدهم را به فال نیک می گیریم و اعلام می کنیم در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود. ما معتقدیم باید برای حل مشکلات مردم دست به دست هم دهیم. زیرا مردم همین را از ما می خواهند. روحانی در ادامه با اشاره به اتمام دوره مجلس دهم اظهار کرد: دولت و مجلس دهم در روزهایی کاملا در کنار هم بودند، اما معتقدم بیش از این می توانستیم به هم کمک کنیم. لوایح مهم دولت و لوایح بودجه با کم و زیاد در مجلس تصویب شد.

به گزارش «ایرنا» روحانی افزود: آقای لاریجانی طی سه دوره ریاست بر مجلس شورای اسلامی نقش بسیار ماندگار و تعیین کننده ای در موضوعات سیاسی و قانون گذاری کشور داشت و قطعا فعالیت ها و اقدامات موثرشان از یاد نخواهد رفت.

ادامه سیاست های حمایتی دولت

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در جلسه هیات دولت به سیاست های حمایتی دولت در راستای جبران تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: دولت به حمایت های خود از مردمی که در جریان شیوع این ویروس دچار مشکلات فراوانی از نظر زندگی و اقتصادی شده اند ادامه می دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم نگرانی بابت کالاهای اساسی نداشته باشند. ارز لازم برای تامین کالاهای اساسی را داریم و خرید کالاهای اساسی انجام شده و در حال انجام است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. وضعیت کشاورزی هم امسال مناسب است و کشاورزان گندم به اندازه نیاز تولید کرده اند و دولت آن را خریداری می کند. شرایط صادرات غیرنفتی هم مطلوب است؛ البته به خاطر کرونا، مشکلات مرزی با همسایگان داشته ایم اما مرزها در حال باز شدن و صادرات غیرنفتی در حال افزایش است.

شرایط ارزی باید به تعادل برسد

روحانی با بیان اینکه به رئیس بانک مرکزی تاکید کرده ام که شرایط ارزی باید به تعادل برسد، خاطرنشان کرد: در جلسه سران قوا تصمیمات خوبی برای اجرای بودجه گرفته ایم که رهبری هم آنها را تایید کرده اند و مشکلی برای اجرای بودجه نخواهیم داشت. به زودی هم اوراق خزانه منتشر می شود که بدون ریسک خواهد بود. درخصوص سهام عدالت هم تصمیمات قدم به قدم اجرا می شود. مردم می توانند 30 درصد سهام عدالت که برای فروش آزاد شده است را از طریق شعب بانک ها عرضه کنند. بانک ها این سهام را در بورس به فروش رسانده و پول آن را به مردم بازمی گردانند. بانک ها حق ندارند که این سهام را خودشان بخرند. همچنین به گزارش «ایرنا»، رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت بر لزوم هرچه سریع تر آزادسازی سهام عدالت برای مردم تاکید کرد.

تضعیف دولت تضعیف نظام است

حسن روحانی همچنین سه شنبه شب در دیدار با جمعی از مدیران و فعالان رسانه ای کشور، تضعیف دولت را تضعیف نظام دانست و افزود: یکی از خطاهای راهبردی این است که برخی فکر می کنند تضعیف دولت تضعیف نظام نیست. او سه شنبه شب در دیدار با جمعی از مدیران و فعالان رسانه ای کشور با بیان اینکه نقد و انتقاد نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه مفید و سازنده است، گفت: انتقاد دلسوزانه و نصیحت خیرخواهانه بسیار خوب است البته نه آنکه نقد فقط منحصر به دولت باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت در مورد بیماری کرونا همواره با صداقت و با شفافیت کامل عمل کرده و واقعیت را به مردم گفته است، افزود: رسانه های کشور در این راه بسیار خوب عمل کرده و در مقابل دروغ پراکنی و شایعه سازی رسانه های بیگانه به خوبی ایستادند.