آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۶
ورزش
۱۴

میرهاشم حسینی، تکواندوکار المپیکی ایران

صددرصد مدال المپیک می گیرم

شرق: میرهاشم حسینی یکی از دو تکواندوکار ایرانی است که جواز حضور در بازی های المپیک توکیو را به دست آورده است. او برای رسیدن به این سهمیه ارزشمند، راه پر فرازونشیبی را پشت سر گذاشت و حالا با طلای المپیک می خواهد پازل موفقیت هایش را تکمیل کند. 

میرهاشم بی شک یکی از بهترین نفرات تیم ملی تکواندوی مردان بوده که در چندسال اخیر با مدال آوری هایش همه نگاه ها را متوجه خود کرده است. او که سهم قابل توجهی از عناوین آسیایی و جهانی را به خود اختصاص داده، الان دیگر فقط فکروذکرش رفتن روی سکوی بازی های المپیک است.

نایب قهرمان تکواندوی جهان با اینکه در روزهای کرونایی خیلی سخت تمرین می کند، اما همچنان باانگیزه است و امیدوار. تکواندوکار وزن 68- کیلوگرم به «شرق» می گوید: «من به تعویق افتادن المپیک را به فال نیک می گیرم. نمی خواهم به این فکر کنم که برگزارنشدن المپیک به نفعم می شود یا به ضررم. این طور به قضیه نگاه می کنم که کرونا باعث شد تا یک مدت خوب استراحت کنیم و دوباره تمریناتمان را شروع کنیم. در این مدت هم خیلی ها از من پرسیدند که با وجود کرونا شرایط برای تکواندوکاران سخت شده و مشکل اضافه وزن پیدا کرده اند. اما خدا را شکر من مشکلی ندارم و اضافه وزن زیادی نداشتم. خوشبختانه کرونا در شهرستان میانه هم کم شده و دارم خیلی خوب تمرین می کنم. با هماهنگی فرماندار شهرمان یک سالن اختصاصی گرفتم و تمرینات تکواندو را هم شروع کردم. تمرینات هوازی را هم که در فضای باز انجام می دهم. تنهایی تمرین کردن واقعا سخت است. حریف تمرینی من یک آدمک است، اما من همه این سختی ها را به جان خریدم تا مدال المپیک را بگیرم. مردم ایران مطمئن باشند که من و آرمین هادی پور صددرصد در المپیک توکیو مدال می گیریم. من تقریبا در تمامی مسابقاتی که در سال 98 برگزار شد، به غیر از مسابقات فینال گرندپری که متاسفانه نتوانستم به مدال برسم، دست پر برگشتم. فکر می کنم سخت ترین و البته تلخ ترین مسابقه ورزشی ام همین رقابت ها بود. مسابقات جهانی را به خاطر نداشتن ویزا از دست داده بودم و باید امتیاز ازدست رفته را جبران می کردم. این موضوع باعث شد تا به لحاظ روانی فشار زیادی را متحمل شوم. با تمام این سختی ها خدا را شکر می کنم که به هدفم رسیدم و سهمیه المپیک را گرفتم».

قهرمان بازی های آسیایی 2018 جاکارتا در مورد رقبایی که باید در بازی های المپیک با آنها مبارزه کند، توضیح می دهد: «حریفان وزن من همه خوب هستند، اما چند نفر هستند که باید گفت فوق العاده اند و درواقع رقیب های اصلی من هستند. مهم ترین آنها هم «دای هون لی»، تکواندوکار کره ای است. او بازیکن باهوشی است و در هر مبارزه با یک روش خاص مبارزه می کند. ورزشکاران انگلیس، اسپانیا و چین هم دیگر نفراتی هستند که من مبارزه حساسی با آنها خواهم داشت. من در این مدت که تمرینات تعطیل بوده، مدام از طریق فضای مجازی تمرینات حریفانم را دیدم و دنبال کردم و سعی کردم نقاط ضعفم را بهبود ببخشم. البته کره ای ها خیلی در فضای مجازی نیستند».

دارنده مدال برنز جهان از مسئولان ورزش کشور می خواهد که از المپین ها در این شرایط سخت بیشتر حمایت کنند. او معتقد است گرفتن مدال المپیک امکانات حرفه ای می خواهد که ورزشکاران ایرانی کمتر از آن برخوردار هستند: «مسئولان فدراسیون تکواندو تا آنجا که توانسته اند حقوق های ما را پرداخت کرده اند و نگذاشتند که حقوق معوقه ای داشته باشیم. اما خب واقعا خرج ما در ورزش این قدر زیاد است که مجبوریم به اندازه همان پولی که می گیریم لباس و مکمل بخریم. کمیته ملی المپیک ماهی پنج میلیون تومان حقوق برای ورزشکاران المپیکی در نظر گرفته  که شش ماه آن را پرداخت کرده اند، اما از همین پنج میلیون، مالیات کسر کرده اند. ما هیچ منبع درآمد دیگری نداریم، نباید این گونه برخورد کنند و ما را هم مشمول مالیات دادن بدانند. در استان خودم هم که هیچ حمایتی ندیدم. به جز فرماندار میانه کسی حالی از من نمی پرسد. استاندار آذربایجان شرقی، معاونش را پیش من فرستاد و قول هایی دادند، اما الان چهار ماه از آن زمان گذشته و من هیچ چیزی ندیده ام. فقط وعده و وعید بود و بس».