آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۶
ورزش
۱۷

ارزشمندترین باشگاه های اروپایی در بورس

 در حالی که بحث خصوصی سازی باشگاه های مهم فوتبال کشورمان یا ورود آنها به بورس هر چند وقت یک بار در رسانه ها مطرح می شود، این موضوع سال هاست به روندی طبیعی در باشگاه های بزرگ اروپایی تبدیل شده است. حالامدت هاست تیم های مطرح اروپایی وارد بازار بورس شده اند و طرفداران آن نیز می توانند با خرید هر سهم در پیشرفت و رشد باشگاه مورد علاقه شان نقش مهمی داشته باشند. هر سال مجله معتبر فوربس فهرستی از باشگاه هایی را معرفی می کند که در بازار بورس و سرمایه ارزشمندتر از همه هستند. در ادامه به نام چند باشگاه که در صدر این فهرست قرار دارند، اشاره می شود.

البته قبل از اعلام اسامی این باشگاه ها، بیان این نکته جالب است که خرید سهام تیم های فوتبال برای طرفداران یک کار کاملا عادی و راحت است. برای این منظور هر فردی می تواند وارد سایت بورسی شود که سهام باشگاه در آنجا عرضه می شود و با یک ثبت نام چند دقیقه ای، اقدام به خرید سهام کند. این فرآیند نهایت در چند دقیقه انجام می شود و به هیچ وجه به حضور فرد نیاز نیست.

1- منچستریونایتد (ارزش در بازار سهام: 8/3میلیارد دلار)

سال 2012 مدیران منچستر تصمیم گرفتند سهام باشگاه را به صورت عمومی درآورند. بر همین اساس، سهام این باشگاه انگلیسی با عنوان MANU در بازار بورس نیویورک عرضه شد. طی این مدت، این تیم به واسطه قراردادهای اسپانسری، حق پخش و همچنین برند خود توانست به پر ارزش ترین تیم فوتبال در بازار بورس تبدیل شود.

در سال 2019 اعلام شد درآمد این باشگاه حدود 630 میلیون دلار است. بنا به گفته منابع رسمی خود باشگاه، افزایش 18درصدی درآمدهای این باشگاه به دلیل حق پخش تلویزیونی و همچنین قراردادهای جدید یوفا در این زمینه بوده است. یکی دیگر از دلایل استقبال فراوان مردم به خرید سهام منچستر، این بوده که مدیران این باشگاه از سال 2015 تصمیم گرفتند هر ساله به سهامداران خود سود آن را پرداخت کنند.

2- آرسنال (ارزش در بازار سهام: 2/2 میلیارد دلار)

سهام عرضه شده باشگاه آرسنال در مقایسه با دیگر تیم های فوتبال تفاوت دارد. باشگاه فوتبال آرسنال به صورت عمومی در بورس وجود ندارد. در واقع این باشگاه زیر مجموعه یک هلدینگ است که سهام این هلدینگ در بازار بورس NEX عرضه شده است. باشگاه آرسنال در کنار ده شرکت دیگر در واقع مجموعه های تابعه این هلدینگ به حساب می آیند.

 در سال 2018 اعلام شد درآمد این باشگاه 388 میلیون پوند است که در مقایسه با سال قبل از آن، حدود 30 میلیون دلار کاهش داشت. بخشی از این کاهش به دلیل عدم حضور این تیم در رقابت های مهم اروپایی طی چند سال گذشته بوده است. برخلاف منچستر، آرسنال به سهامداران خود هر سال سود سهام پرداخت نمی کند.

3 - سلتیک (ارزش در بازار سهام: 9/1 میلیارد دلار)

باشگاه اسکاتلندی سلتیک سه نوع سهام دارد که در بازار بورس لندن و با عنوان CCP آن را عرضه می کند. در سال 1994 و بعد از شایعاتی مبنی بر ورشکستگی باشگاه سلتیک، یک کار آفرین کانادایی این باشگاه را خرید و خیلی زود آن را وارد بورس کرد. در سال 2018 اعلام شد درآمد این باشگاه حدود 101 میلیون دلار است.گرچه این تیم اسکاتلندی همچون آرسنال سود سهام پرداخت نمی کند، اما از سال 2018 قیمت سهام آن رشدی 78 درصدی داشته است.

4 - یوونتوس  (ارزش در بازار سهام: 9/1 میلیارد دلار)

یوونتوس جزو اولین باشگاه های ایتالیایی بود که سال 2001 و با عنوان JUVE وارد بورس میلان شد. البته سوددهی سهام این باشگاه از حدود ده سال پیش آغاز شد. بعد از رسوایی های مربوط به کالچوپولی و سقوط این تیم به دسته B ایتالیا، سهام این باشگاه سقوط کرد. اما طی پنج سال گذشته و بعد از قهرمانی های متعدد این تیم در فوتبال ایتالیا، سهام این باشگاه رشدی 570 درصدی داشت. بنا به گفته کارشناسان، یکی از دلایل عمده این افزایش، پیوستن کریس رونالدو به این تیم در سال 2018 بود که کارشناسان از آن به نام «تاثیر رونالدو» یاد می کنند.

البته یکی از نکات منفی مربوط به این باشگاه، میزان بالای بدهی های آن است. به طوری که از 280 میلیون یورو در سال 2017 به 380 میلیون در سال بعد رسید. برخی می گویند یکی از دلایل اصلی این افزایش بدهی، دستمزدهای بالایی است که این تیم به بازیکنانش پرداخت می کند.