آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خبر
۸

خبر

به احتمال قوی «یکشنبه» عید فطر است

تسنیم : عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: به احتمال قوی، یکشنبه چهارم خرداد، اول ماه شوال و عید فطر است. موحدنژاد، عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری درباره زمان رویت هلال ماه شوال و روز عید فطر اظهار کرد: با توجه به کامل بودن ماه شعبان و همچنین براساس نظر کارشناسان، ماه رمضان امسال 29 روز خواهد بود و به احتمال قوی، یکشنبه چهارم خرداد، اول ماه شوال و عید فطر است. وی تصریح کرد: گروه های استهلال از روز شنبه در استان های مختلف مستقر می شوند تا هلال ماه شوال را رصد کنند.

آمادگی ایران برای برقراری سیستم تهاتر کالا با قزاقستان

ایرنا : رئیس جمهوری در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری قزاقستان با تاکید بر گسترش و تعمیق روابط تهران - آستانه در حوزه های مورد علاقه گفت: ایران آماده است سیستم تهاتر کالا با قزاقستان را برقرارکند. حسن روحانی و «قاسم توقایف» با بیان اینکه بیماری کرونا مشکلات فراوانی برای جهان ایجاد کرده است، تبادل تجربیات کشورها در مبارزه با بیماری کرونا را حائز اهمیت دانستند و اظهار کردند که وزارتخانه های بهداشت ایران و قزاقستان در عرصه مبارزه با بیماری کرونا و به ویژه امکانات صادراتی ایران درخصوص اقلامی مانند ونتیلاتور، ماسک ان 95 و کیت تست سرولوژی همکاری بیشتری خواهند داشت.

تصویب آیین نامه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

ایرنا : سخنگوی دولت از تصویب آیین نامه «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در هیات دولت خبر داد. علی ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به مشکلاتی که بسیاری از هموطنان و زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده بودند افزود: با تلاش هایی که صورت گرفت خوشبختانه آیین نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به تصویب هیات دولت رسید.

اصلاح آیین نامه نظام رتبه بندی معلمان

سخنگوی دولت همچنین از ترمیم، اصلاح و تصویب آیین نامه نظام رتبه بندی معلمان در جلسه هیات دولت خبر داد. وی گفت: احکام اصلاح شده از ابتدای فروردین صادر می شود و دریافت حقوق معلمان براساس احکام جدید خواهد بود. همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیات وزیران روز گذشته در جهت پالایش و شفاف سازی نظام حقوقی و ضرورت تنقیح و تدوین مقررات کشور، تصویب نامه تنقیحی مربوط به بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه زمینی را تصویب کرد.

واکنش شورای نگهبان به گفت وگوی تلویزیونی علی لاریجانی

فارس : روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه ای نسبت به اظهارات اخیر رئیس مجلس انتقاد و تصریح کرد: بی اطلاعی لاریجانی درباره انتشار مشروح مذاکرات شورای نگهبان «تعجب آور» است.

دربخشی از توضیحات شورای نگهبان درخصوص گفت وگوی اخیر علی لاریجانی رئیس مجلس، در برنامه زنده تلویزیونی دوشنبه شب 29 اردیبهشت ماه 1399 آمده است: همکاری و تعامل مجلس و شورای نگهبان در زمینه تدوین طرح اصلاح قانون انتخابات جزو نقاط درخشان عملکرد مجلس دهم بود لکن مدل پیشنهادی در طرح مذکور برای استانی شدن انتخابات و پیش بینی سهم ناچیز 15 درصدی برای شهرهای کوچک در انتخاب نمایندگان، خلاف اصول قانون اساسی و تضییع کننده حق مردم در شهرهای کوچک بود که حتی پیش از تصویب در صحن مجلس نیز به اطلاع رئیس محترم مجلس و اعضای محترم کمیسیون مربوطه رسید لکن با تصویب نهایی، مدل پیشنهادی با ایراد شورا مواجه شد و تصویب بخش های ضروری دیگر طرح نیز عقیم ماند. با این حال همان طور که قبلا اعلام شده است شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد و آماده همکاری با مجلس محترم جهت تدوین راهکارهای اصلاحی و کارآمد است. در ادامه این مطلب آمده است: شورای نگهبان همواره برای شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... کرده است که دسترسی به آن از طریق «سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان» برای همگان مقدور است و بی اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب آور است. شورای نگهبان دربخش دیگری از اطلاعیه خود افزود: شورای نگهبان در انتخابات اخیر نشان داد در بررسی صلاحیت داوطلبان با احدی تعارف ندارد و از حقوق ملت شریف ایران و مر قانون کوتاه نمی آید و هجمه ها و اهانت ها نمی تواند این نهاد را از صیانت و پاسداری از قانون عقب بنشاند.

آمریکا وزیر کشور را تحریم کرد

فارس : دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا دیروز چهارشنبه تحریم های جدیدی علیه ایران اعلام کرد. در فهرستی که روی وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته است، نام 9 فرد و 3 نهاد دیده می شود که به فهرست تحریم ها اضافه شده اند.

اسامی افراد تحریم شده به شرح زیر است:

محمد علی نوری نژاد، معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا)

حمیدرضا اشراق،  معاون حقوقی و امور مجلس ناجا

حسین اشتری فرد، فرمانده ناجا

هابیل درویش، مرتبط با بنیاد تعاون ناجا

محسن فتحی زاده، رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات ناجا

یحیی محمودزاده، معاون طرح و برنامه و بودجه ناجا

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران

حسن شاهورپور، فرمانده سپاه حضرت ولیعصر

ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا (معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح)

نهادهای زیر به فهرست تحریم ها اضافه شده اند:

ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

زندان قرچک