آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خبر
۸

سایه روشن

روایت آشنا از تایید صلاحیت بهزاد نبوی

ایرنا نوشت : حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری در رشته توییتی در آستانه بازگشایی مجلس جدید (دوره یازدهم) با اشاره به بررسی صلاحیت «بهزاد نبوی» برای انتخابات مجلس ششم نوشت: سال 1379 مهندس بهزاد نبوی بعد از چند بار اعلام عدم احراز صلاحیت، برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد. در همان ایام به مناسبتی برای ارائه مشاوره به شورای نظارت بر انتخابات دعوت شده بودم و از من خواسته شد پرونده آقای نبوی را بررسی کنم.

وی افزود: در بررسی آن پرونده به 7 عنوان اتهامی - از تحکیم مبانی رژیم سابق گرفته تا جاسوسی برای آمریکا - برخورد کردم. در برگ برگ گزارش ها تلاش برای برچسب زنی و پرونده سازی به چشم می خورد و من 6 مورد از اتهامات را با استناد به اطلاعات دیگر موجود در درون و بیرون پرونده، بررسی و رد کردم. آشنا ادامه داد: اما در مورد یک اتهام شخصی و نه سیاسی صریحا از آیت الله جنتی تقاضا کردم خودشان با دعوت از مهندس نبوی و از طریق صحبت رو در رو، موضوع را بررسی و نتیجه کلی را جمع بندی کنند. تقاضا پذیرفته شد، ملاقات انجام گرفت و چند روز بعد صلاحیت مهندس نبوی اعلام شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری تصریح کرد: می دانم که بسیاری از اقدامات نظارتی شورای نگهبان، رنجیده اند و چه بسا حق هم با آنان بوده است؛ اما آن تجربه به من نشان داد که اگر صلاحیت ها نه توسط مخالفان یک نامزد، بلکه از سوی کارشناسان بی طرف مورد بررسی قرار گیرد، می توان امید داشت که حب و بغض سیاسی یا شخصی در قضاوت بزرگان راه نیابد.

معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری: صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارم

ایسنا نوشت : سیدوحید حقانیان، معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارم، تاکید کرد که با سوءاستفاده کنندگان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. وی با بیان اینکه بنابراین مطالب منتشرشده در صفحات منتسب، ارائه دهنده دیدگاه های من نیست، بیان کرد: گردانندگان این صفحات از نام و عکس بنده سوءاستفاده و مواضعی را اعلام کرده اند که توسط مراجع ذی صلاح با آنان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

دلیل انقلاب ایران به روایت اردشیرزاهدی

انتخاب نوشت : اردشیر زاهدی، وزیر خارجه رژیم پهلوی در گفت وگویی با روزنامه جام جم گفت: من تایید می کنم که آمریکا می خواهد به ایران زور بگوید؛ البته ایران را نمی شناسند و از شرایط موجود دنیا سوءاستفاده می کنند. این حرفی که اینها امروز به ایران می زنند، خلاف شرف، اخلاق و انسانیت است؛ به خصوص کشوری که ادعای ابرقدرتی می کند. ابرقدرت باید فهم داشته باشد و مخاطب خود را بشناسد. وی دربخش دیگری از این گفت وگو گفت: ما نباید اجازه دهیم که دوباره استیلای آمریکا و انگلیس تکرار شود. او در ادامه این گفت وگو تصریح کرد: به نظر من دلیل اصلی انقلاب این بود که حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی داد. این یک واقعیت است. در عصر امروز آزادی حرف زدن، حق مردم است

نامه نمایندگان به رئیس قوه قضائیه در مورد حکم محمود صادقی

ایسنا نوشت : بیست و یک نماینده مجلس در نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار ورود سیدابراهیم رئیسی به حکم اخیر صادرشده برای محمود صادقی شدند و از وی خواستند اجازه ندهد حق او ضایع و در آینده نیز حریت و آزادگی نمایندگان مخدوش شود. محمود صادقی اخیرا با رای شعبه 36 دادگاه تجدیدنظراستان تهران به 10 میلیون تومان جزای نقدی و 21 ماه حبس محکوم شده است. علی مطهری، شهاب الدین بی مقدار، احمد مازنی، حمید گرمابی، مصطفی کواکبیان، علی اکبری، فرج الله رجبی، علیرضا رحیمی، علی ساری، جلال میرزایی، بهروز بنیادی، محمد قمی، قاسم میرزایی نیکو، مسعود رضایی، نورمحمد تربتی نژاد، غلامرضا حیدری، محمدرضا تابش، محمدرضا بادامچی، محمد بیرانوندی، علی ابراهیمی و سیده حمیده زرآبادی امضاکنندگان این نامه هستند.

پذیرش استعفای رئیس سازمان امداد و نجات

ایسنا نوشت : محمد نصیری، سخنگوی جمعیت هلال احمر از پذیرش استعفای مرتضی سلیمی از سوی رئیس جمعیت هلال احمر خبر داد. به گفته او، سلیمی در متن استعفا، خستگی به دلیل جنس سخت کار در امداد و نجات در مدت نزدیک به پنج سال حضور در ریاست سازمان امداد و نجات را علت استعفای خود اعلام کرده است.

تایید سلامت تبعه استرالیایی زندانی در ایران

ایسنا نوشت : پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر می گوید، کایلی مور گیلبرت، محکوم تبعه استرالیا درایران در زندان مانند سایر زندانیان از خدمات درمانی بهره مند است و امکانات لازم نیز در اختیار او هست و به صورت مداوم با خانواده خود تماس تلفنی دارد. براساس این گزارش، او در حال حاضر سالم است و در بند خود در حال گذراندن محکومیت حبس است. پیش از این برخی خبرها حاکی ازخودکشی این محکوم تبعه استرالیا در ایران بود.

کاهش 40 درصدی میزان ازدواج در کشور

ایرنا نوشت : مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان ازدواج در کشور از سال 89 تاکنون 40 درصد کم شده و این زنگ خطری است که آینده کشور را در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی به مخاطره می اندازد. سیدحامد برکاتی روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره کاهش ازدواج در کشور افزود: میزان ازدواج ها در سال 89، حدود 890 هزار بود که در سال 1398 کمتر از 550 هزار مورد شد و 40 درصد کاهش یافت.

واکنش پلیس به بازداشت «پارکورکار» اینستاگرامی

جماران نوشت : سردار رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت درباره جزئیات دستگیری «پارکورکار» اینستاگرامی و اینکه آیا او از سوی پلیس دستگیر شده یا سایر نهادها اظهار کرد: این فرد از سوی پلیس فتای پایتخت دستگیر شده است. وی با بیان اینکه ما با ورزش مخالفتی نداریم، گفت: با رفتارهای هنجارشکنانه، مبتذل و ناشایست ایشان و فرد همراهش مخالفیم. سردار رحیمی تاکید کرد: آقایی که دستگیر شده در بازداشت پلیس است و فرد همراهش نیز به زودی دستگیر خواهد شد.