آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۶
دیپلماسی
۱۵

خبر

واکنش موسوی به تهدید سازمان بهداشت جهانی از سوی ترامپ

ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه به تهدید مجدد سازمان بهداشت جهانی از سوی ترامپ واکنش نشان داد. سیدعباس موسوی در توییتر نوشت: «با آنکه سلامت جهانی در معرض خطر است و بیش از هر زمان دیگری نیازمند همبستگی جهانی و رهبری علم محور هستیم، نامه دونالد ترامپ به مدیر کل سازمان بهداشت جهانی حرفه ای گری و استقلال این سازمان را زیر سوال برده است. این تلاشی بیهوده در زمانی اشتباه است».

ضمن اعلام حمایت مجدد از برجام ، فرانسه: ایران با آژانس همکاری کند

ایسنا: نمایندگی فرانسه در وین خواستار پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته ای خود شد. نمایندگی فرانسه در وین سه شنبه در توییتی نوشت: «فرانسه بار دیگر حمایت خود را از برجام و کار آژانس و بازرسانش - که فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی شان در ایران بسیار حیاتی است - اعلام می کند. از ایران می خواهیم که به اجرای توافق بازگردد و همکاری کاملی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته باشد.

پوتین خبر داد: ادامه تلاش برای گسترش همکاری  بین اتحادیه اوراسیا و شرکا

ایلنا: پوتین با اشاره به انعقاد قرارداد میان ایران و اتحادیه اوراسیا تاکید کرد: تلاش ها برای گسترش همکاری های اقتصادی بین اتحادیه اوراسیا و شرکا ادامه دارد. به گزارش تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در دیدار با مدیر شورای اقتصادی اوراسیا تاکید کرد که تلاش ها برای گسترش همکاری های اقتصادی بین این شورا و شرکا تداوم دارد. وی افزود: اتحادیه اوراسیا با ایران، چین، ویتنام، صربستان و سنگاپور قراردادهای بین المللی بسته است.

در مجلس قزاقستان تصویب شد: تقویت همکاری مدنی و حقوقی ایران و قزاقستان

ایلنا: قزاقستان خواهان همکاری حقوقی با ایران شد. به گزارش کازینفورم، مجلس قزاقستان لایحه «تصویب توافق نامه بین جمهوری قزاقستان و جمهوری اسلامی ایران درباره کمک های حقوقی متقابل در امور مدنی» را تصویب کرده است. هدف از این توافق تقویت همکاری های دوجانبه در زمینه های حقوقی بین دو کشور است. تصویب این توافق نامه انگیزه جدیدی را برای همکاری دوجانبه در زمینه ارائه کمک های حقوقی به شهروندان کشورها در زمینه دادرسی مدنی ایجاد خواهد کرد. این توافق نامه با هدف توسعه همکاری های حقوقی بین قزاقستان و ایران، حل وفصل و ارائه کمک های حقوقی در امور مدنی، ایجاد یک مکانیسم موثر دوجانبه برای حمایت از حقوق و منافع اشخاص حقیقی و حقوقی هر دو کشور انجام شده است.

روسیه: کرونا تغییری در همکاری های تهران و مسکو ایجاد نکرده است

ایلنا: سفیر روسیه در ایران بر تداوم تماس های ایران و روسیه تاکید کرد. به گزارش تاس، لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، گفت: تماس های مستقیم میان ایران و روسیه قطع شده و بیشتر مکالمات تلفنی انجام می شود. این بسیار مهم است اما نمی تواند مانند جلسات شخصی باشد و با وجود تمام مشکلات باید از امکانات باقی مانده استفاده حداکثری کنیم. او  همچنین گفت گسترش کرونا هیچ تغییر چشمگیری در همکاری های دوجانبه در زمینه مهندسی انرژی هسته ای ایجاد نکرده است. کار متخصصان در نیروگاه هسته ای بوشهر ادامه دارد و این افراد تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام می دهند.

آناتولی مدعی شد: اولین نفت کش ایرانی، هفته آینده در سواحل ونزوئلا

ایلنا: آناتولی در گزارشی به انتقال نفت به ونزوئلا پرداخت و نوشت: پیش بینی می شود اولین نفت کش ایرانی در 25 ماه می به سواحل ونزوئلا برسد. آناتولی در گزارشی با اشاره به روابط اقتصادی و قانونی ایران و ونزوئلا نوشت: پنج فروند نفت کش ایرانی که بنزین و سایر محصولات مشابه را حمل می کنند، به سمت ونزوئلا، متحد تهران در حال حرکت هستند. در ادامه این گزارش آمده است: براساس داده های جمع آوری شده از سیستم شناسایی اتوماتیک کشتی، نفت کش ها در سفر طولانی به ونزوئلا از شهر ساحلی بندرعباس ایران در منطقه خلیج فارس حرکت کردند. آناتولی پیش بینی کرد که اولین نفت کش ایرانی در 25 ماه می به سواحل ونزوئلا برسد. نویسنده این مقاله با اشاره به اینکه محموله های سوخت به درخواست رئیس جمهور ونزوئلا، نیکلاس مادورو که کشورش با کمبود حاد بنزین در پالایشگاه های خود روبه رو شده بود، ارسال شده است، یادآور شد: خطرهایی از جانب آمریکا برای نفت کش ایرانی وجود دارد و گزارش شده که ناوگان این کشور در آب های کارائیب مستقر شده است.