آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۳
صفحه آخر
۱۲

روایتی از متفاوت ترین روز قدس 40 سال اخیر

القدس لنا

روز قدس امسال متفاوت ترین روز قدس 40 سال اخیر به شمار می رود. درحالی که شیوع کرونا در آخرین فصل بهار کمی فروکش کرده اما متولیان حوزه سلامت کشور برای جلوگیری از فراگیری مجدد آن تصمیم گرفتند تا روز قدس بدون حضور فیزیکی مردم کشورمان برگزار شود و سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب مهم ترین بخش این مراسم خواهد بود. ضمن اینکه در فضای مجازی نیز هشتگ های روز قدس فعال شده و کاربران بسیاری نقطه نظرات خود را در این زمینه ابراز می کنند. به نظر می رسد روز قدس و حمایت از مردم مظلوم فلسطین این ظرفیت را دارد تا به هر نحوی که برگزار شود اثرگذاری خود را برجای گذاشته و جهان اسلام بتواند از این اتفاق مهم برای بازپس گیری حقوق مردم مظلوم فلسطین استفاده نماید.

تاریخچه تشکیل رژیم صهیونیستی

پانزدهم ماه مه 1948 برابر با بیست و چهارم اردیبهشت سال 1327 یادآور کوچ اجباری میلیون ها فلسطینی از سرزمین های آبا و اجدادی شان است که با یورش های نظامیان صهیونیستی تحت حمایت های گسترده انگلیس و آمریکا به وقوع پیوست و سرمنشا بسیاری از جنایات هولناک و ضد بشری صهیونیست ها در کشورهای منطقه شد. اشغالگران صهیونیست پس از حمله به 774 روستا و شهر در سرزمین های فلسطینی و کشتار 15 هزار غیرنظامی مسلمان و مسیحی حدود 80 درصد از خاک فلسطین را اشغال کردند و بازماندگان این فاجعه انسانی را به کرانه باختری رود اردن، باریکه غزه و کشورهای همسایه مانند سوریه، اردن و لبنان کوچاندند. برآورد شده که ارزش دارایی هایی که فلسطینی ها در سال های 1947 و 1948 از دست دادند، معادل 57 میلیارد دلار بر طبق ارزش دلار سال 1948 بوده است. تا به امروز  رژیم اشغالگر هرگز غرامتی به فلسطینی ها به خاطر ضرر و زیان هایی که به آن ها وارد کرد، نداده است.

تاریخچه روز قدس

امام خمینی (ره)، در روز 13 رمضان 1399قمری برابر با 16 مرداد 1358 در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید و از مسلمانان جهان و دولت های اسلامی خواست برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.

امام خمینی(ره) در بخشی از این پیام فرمودند: «در شب قدر، مسلمانان با شب زنده داری و مناجات خود از قید بندگی غیر خدای تعالی که شیاطین جن و انس اند، رهاشده و به عبودیت خداوند درمی آیند و در روز قدس که آخرین روزهای شهر الله اعظم است، سزاوار است که مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرت ها رهاشده و به قدرت لایزال الله بپیوندند و دست جنایتکاران تاریخ را از کشورهای مستضعف قطع و رشته طمع آنان را بگسلانند. روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت ها فهماند که دیگر آن ها نمی توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می دانم و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.»

رهبر انقلاب سخنران اصلی روز جهانی قدس

روز جهانی قدس امسال در شرایطی برگزار می شود که به علت شیوع بیماری کرونا، امکان حضور وسیع مردمی در کشورهای جهان همانند سال های گذشته وجود ندارد و رهبران جهان مقاومت برنامه های سخنرانی خود را در قالب ویدئوکنفرانس ارائه خواهند داد. بر همین اساس روز جمعه همزمان با روز جهانی قدس رهبر معظم انقلاب در ساعت 12 به وقت تهران با جهان اسلام سخن خواهد گفت که این برنامه به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی و رادیویی پخش می شود. شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرین نیز روز گذشته  رخصوص روز قدس سخنرانی کرد.  «زیاد النخاله» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز امروز در ساعت 19:30 در خصوص قدس و آخرین تحولات فلسطین سخن خواهد گفت.  امروز همچنین پس از اذان مغرب، سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصار الله یمن نیز از طریق شبکه المسیره به سخنرانی خواهد پرداخت. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان همچون سال های گذشته روز گذشته در زمینه روز قدس سخنرانی کرد.

تازه ترین جنایت رژیم صهیونیستی

چهل و یکمین روز جهانی قدس در حالی آغاز می شود که سیاست های خطرناک و اشغال طلبانه اسرائیل به مرحله تازه ای رسیده است. بر این اساس، دولت اسرائیل با مغتنم شمردن حضور ترامپ در کاخ سفید پس از انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس و همچنین پروژه معامله قرن، این بار قصد دارد بخش هایی از کرانه باختری رود اردن را که در سال 1967 به اشغال خود درآورده به انضمام خاک خود درآورد. نتانیاهو و رقیب او بنی گانتس پس از سه دوره انتخابات پارلمانی بالاخره برای تشکیل یک "دولت وحدت ملی" با یکدیگر به توافق رسیدند. ازجمله مفاد موافقت نامه این دو الحاق بخش هایی از سرزمین های اشغالی فلسطین در کرانه باختری رود اردن از روز اول ماه ژوئیه امسال (11 تیر) است. هدف آن ها این است که تا دولت دونالد ترامپ در آمریکا رئیس جمهور است این طرح را عملی کنند. دولت ترامپ از حامیان جدی دولت اسرائیل و شخص بنیامین نتانیاهو است.

رویوران، کارشناس برجسته تحولات فلسطین:  روز قدس راهبرد امت اسلامی برای پیوند با آرمان های فلسطین است

کارشناس برجسته تحولات فلسطین روز جهانی قدس را راهبرد امت اسلامی برای پیوند با آرمان های فلسطین دانست و معتقد است در صورت مصادره غور(دره) اردن و بخش قابل توجهی از کرانه باختری موج جدیدی از انتفاضه شروع می شود که به زیان تل آویو خواهد بود.

وی در گفت وگو با تسنیم در ارتباط با روز جهانی قدس گفت: روز قدس یک استراتژی است که امام خمینی(ره) برای آزادسازی فلسطین مطرح کرد. بخشی از این استراتژی مدنی است، بخشی نظامی است و برخی محورهای آن مربوط به امت اسلامی است. روز قدس، راهبردی برای امت اسلامی است تا میان یک فرد مسلمان با آرمان های فلسطین ارتباط برقرار کند. روز قدس، روز بیعت با فلسطین است. روز قدس، روزی نیست که فقط به تظاهرات و راهپیمایی محدود شود بلکه تظاهرات و راهپیمایی یکی از تجلیات بیعت با آرمان فلسطین است.

این کارشناس برجسته تحولات حوزه فلسطین در پاسخ به این سوال که دولت جدید تل آویو می خواهد منطقه غور اردن و شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری را به فلسطین اشغالی ضمیمه کند، در صورت اجرای این طرح، چه تاثیرات و پیامدهایی بر فلسطین و منطقه به جای خواهد گذاشت؟ اظهار داشت: آنچه درحالی که رخ دادن است، یک کار غیرقانونی است، یعنی اگر با منطق قانون بین الملل پیش برویم، قدس، کرانه باختری، نوار غزه، مناطق اشغالی در قطعنامه های 242، 338 و نزدیک به 60 قطعنامه دیگر تحت عنوان «اکوپایلند» یعنی «منطقه اشغالی» یاد شده اند.

این که رژیم صهیونیستی بیاید و این منطقه را تصرف کند و وضعیت آن را تغییر دهد، این دهن کجی به قوانین بین المللی است. این که آمریکا در این چارچوب، طرح ارائه کند و به تل آویو در انجام اقدام مزبور کمک کند، این نشان می دهد که دولت آمریکا یک دولت ناقض مقررات بین المللی است. واشنگتن دست رژیم صهیونیستی را باز گذاشته تا هر وقت که صلاح دانست، غور و بخش قابل توجهی از کرانه باختری را به فلسطین اشغالی ضمیمه کند، این درحالی است که چنین اقدامی بسیار خطرناک است.

به گفته وی، الحاق منطقه غور و شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری به فلسطین اشغالی سبب می شود شرایط غرب آسیا پیچیده تر از گذشته شود. در اینجا باید گفت هیچ کشوری جز آمریکا از این الحاق حمایت نمی کند. اروپا تهدید کرده است چنانچه تل آویو چنین الحاقی را انجام دهد، اقدامات کیفری علیه رژیم صهیونیستی انجام خواهد داد. قطعا  جهان اسلام در قبال مصادره بخش های قابل توجهی از اراضی کرانه باختری و منطقه غور سکوت نخواهند کرد. شایان ذکر است که کشورهایی که با رژیم صهیونیستی پیمان به اصطلاح صلح امضا کرده‎اند مثل اردن با این الحاق به شدت مخالف اند. 

رویوران درباره احتمال شروع موج جدید انتفاضه فلسطینیان با مصادره بخش قابل توجهی از اراضی کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی گفت: جامعه فلسطینی باید از موجودیت و سرزمین خود دفاع کند. به اعتقاد بنده، چنین الحاقی می تواند موج جدیدی از انتفاضه را در فلسطین به وجود آورد زیرا رژیم صهیونیستی با یک ساختاری، پیمان صلح اسلو را امضا کرده بود که در رام الله به نام فلسطینی ها حکومت می کرد و 80 درصد عملیات علیه رژیم صهیونیستی را کشف و خنثی می کرد، به عبارت دیگر رژیم صهیونیستی کرانه باختری را اشغال کرده بود اما هزینه های اشغال را پرداخت نمی کرد.