آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اخبار کشور
۲

خبر ویژه

خرازی: مدعیان شعار نه غزه نه لبنان یک قطره خون برای ایران نداده اند

دبیرکل حزب اصلاح طلب ندای ایرانیان تصریح کرد: افرادی که شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران دادند، یک قطره خون برای ایران نداده اند.

صادق خرازی در گفت و گو با مهر اظهار داشت: یکی از اشتباهات جریان فکری مخالف حمایت از فلسطین، این است که نه به تاریخ و نه به واقعیت های منطقه توجه دارند. اگر ما در مدیترانه نباشیم، مذاکرات ما برای گرفتن امتیاز باید لب مرزهای خودمان باشد. اما وقتی ما در مدیترانه هستیم، مذاکرات ما در لب مدیترانه خواهد بود و از همین رو می توانیم برای هر قدمی یک امتیاز بگیریم. بخشی از تامین منافع ملی ایران آرمان فلسطین است. ما سر آرمان فلسطین بازی نمی کنیم، هدف ما مشخص است، به پیش می رویم و در این مسیر تعارف هم با کسی نداریم.

وی افزود: چارچوب این موضوع را رهبر انقلاب مشخص کرده و هیچ بن بستی نیز وجود ندارد. در این مسیر می توانیم برای آرمان فلسطین به فصل مشترکی با دنیا برسیم. صهیونیست ها روی فرتوتی ملت ها حساب باز کرده اند. همین تجربه را ما در برابر سازمان فتح هم داریم. همچنین آنها سراغ حماس نیز رفته بودند و ما تجربه آن را نیز داریم. پرسش بزرگی که وجود دارد و باید به آن پاسخ داد این است که آیا کشورهایی که در روابط خود با اسرائیل سیاست عادی سازی را دنبال کردند، تهدیدی از جانب رژیم صهیونیستی متوجه آنها نیست؟ یا اینکه تهدید اسرائیل بیشتر شده است.

وی گفت: مصری ها و اردنی ها بسیار پیش تر از این با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرده بودند، حالا شما ببینید که وضع اردن بهتر است یا سوریه؟ در ماجرای سازش، آمریکا از سرزمین دیگران به اسرائیلی ها می بخشد. این حرف دونالد ترامپ بود که جامعه جهانی نیز از آن استقبال نکرد. یک بیانیه ای را درست کرده و آن را خواندند؛ ولی حتی خودشان آن را نشنیدند و در هیچ کجای دنیا نیز پژواک نداشت و خیلی از کشورها آن را محکوم کردند و آن را بیانیه بی فایده نامیدند.

در ماجرای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، آیا کشوری آن را به رسمیت شناخت و کار آمریکا را تقلید کرد؟ برخی کنشگران سیاسی برای آنکه ذهن نسل جوان را تسخیر کنند، حرف هایی می زنند. کدام یک از افرادی که شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران را می دهند، یک قطره خون برای ایران داده اند که اینگونه از ایران صحبت می کنند؟ در موضوع کرونا کسانی که این قبیل شعارها را می دهند، حتی یک قدم برای مردم برنداشتند و شما دیدید کسانی در میدان بودند که به اصالت های انقلاب ایمان داشته و دارند. این شعارها در اتمسفر ایران متولد نمی شود و ماندگار نیست.

یادآور می شود برخی افراطیون مدعی اصلاحات در جریان فتنه سبز در روز قدس سال 88، به تبعیت از وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، شعار دروغین نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران دادند. همان ها بعدها نیز مدافعان حرم را مورد هجمه قرار دادند. این طیف همان کسانی بودند که در سال 88 و در سال های اخیر خواستار تحریم های شدید آمریکا علیه ایران شدند و وطن فروشی خود را ثابت کردند.

ترکان: نماینده های رد صلاحیت شده نباید در دولت پست بگیرند

مشاور پیشین رئیس جمهور از استخدام نمایندگان مجلس در مدیریت های دولتی انتقاد کرد.

اکبر ترکان در روزنامه شرق نوشت: در مقطعی قرار گرفته ایم که نمایندگان دوره قبل مجلس تشریف برده اند و ظرف چند روز آینده نمایندگان جدید وارد مجلس جدید خواهند شد. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا نمایندگانی که مورد اعتماد و امین مردم یک منطقه ای بودند و سال ها آن منطقه را در مجلس شورای اسلامی نمایندگی کرده اند، حالا که رای نیاورده یا تایید صلاحیت نشده اند، باید جلای وطن کنند؟ آیا بهتر نیست که به مردمشان وفادار بمانند و به شهرشان بازگردند و همان جا به مردم خدمت کنند؟

به نظر من شایسته این است که وفادارانه به مردم و حوزه شان خدمت کنند و نشان بدهند باوجود اینکه رای نیاورده اند، اما در کنار مردمشان هستند و قدرشناسی خود را اثبات کنند. برخی از این نمایندگان به دنبال پست و مقام در تهران و ورود به وزارتخانه ها و عمدتا بنگاه های اقتصادی هستند.

چطور ممکن است یک وزارتخانه یا ارگان دولتی  نماینده ای را که به هر دلیلی صلاحیتش رد شده، تایید و به پست های مهم منصوب کند.

البته دستگاه های اجرائی و عمدتا اقتصادی هم باید این موضوع را جدی بگیرند و نماینده های ادوار قبل را جذب نکنند.

پیشنهاد می کنم دستگاه ها این رویه و رفتار غیرحرفه ای در جذب این نمایندگان را پایان دهند؛ به طور خلاصه اگر نماینده ای به فرض چهار سال رئیس کمیسیون پزشکی بوده، آیا ایشان بعد از رد صلاحیت یا اتمام دوره نمایندگی اش می تواند جراحی قلب انجام دهد و ادعا کند من در چهار سالی که در کمیسیون پزشکی بوده ام اکنون در امور پزشکی تخصص دارم؟! این طور نیست.

بعضی از نمایندگان محترمی که در چهار سال گذشته در یکی از کمیسیون های مجلس بوده اند، بعد از اتمام دوره شان ادعا می کنند که ارشد تخصصی آن رشته هستند و تلاش می کنند به بنگاه های اقتصادی ورود پیدا کنند.

شخصی در کمیسیون نفت بوده الان می خواهد معاون وزیر نفت بشود! مدعی هم هست که متخصص در صنعت نفت است. به همین سادگی نیست. این فرد باید دوره علمی، آموزشی و دانشگاهی نفت یا رشته های مرتبط با نفت را گذرانده باشد. عضو کمیسیون بودن به معنای ارتقای تخصص نیست.

این مهم به نفع دولت هم نیست و در این یک سال باقی مانده از دولت آقای روحانی باید کمک کنیم تا در سال آخر پروژه های نیمه تمام به بهره برداری برسد و وعده ها و اهداف دولت محقق شود. بنابراین باید فضا را به گونه ای مطلوب کرده و کوشش کرد با روابط سالم و صحیح، دولت بتواند پروژه هایش را به اتمام برساند. اینکه نماینده ای را جذب کنند و موجب ناهنجاری و ایجاد تنش بشوند، به نفع دولت نیست.

گفتنی است برخی رسانه ها از استخدام چند نماینده دوره دهم مجلس در وزارت نفت خبر داده اند. این رسانه ها علاوه بر نام 20 نفر نماینده ادوار پیشین که گفته شده از ورود به مجلس دهم بازمانده و اغلب در دوره زنگنه به استخدام وزارت نفت درآمده اند، لیستی هشت نفره هم از برخی نمایندگان دهم که وارد مجلس یازدهم نشده اند، منتشر کرده اند. بهروز نعمتی، الیاس حضرتی، محسن بیگلری، جلیل مختار، عامر کعبی، غلام محمد زارعی، حسن بهرام نیا و علی ساری کسانی هستند که شماره پرسنلی آنها در وزارت نفت منتشر شده است.

فرار به جلو به روش رفیق فابریک شهرام جزایری

روزنامه آلوده به دست و دلبازی های مفسد اقتصادی دوره اصلاحات، می پرسد چرا با وجود احکام سنگین برای مفسدان اقتصادی، التهاب بازارها به جای خود باقی است؟

روزنامه اعتماد در پاسخ این پرسش خود و ذیل تیتر «سلطان پروری در اقتصاد ایران» نوشت: سخنگوی قوه قضاییه از حکم اعدام وحید بهزادی و همسر وی، نجوا لاشیدی به دلیل اخلال در نظام توزیع و پیش خرید 6700 دستگاه خودرو خبر داد. هر چند در ماجرای بازار خودرو علاوه بر دو فردی که اسماعیلی از آن ها سخن گفت، چندین فرد دیگر از جمله دو نماینده مجلس، مدیرعامل سابق سایپا، رئیس سابق حراست و معاون سابق بازاریابی این شرکت نیز در مجموع به 447 ماه حبس محکوم شدند. دستگیری چهر ه های اخلالگر در کشور سابقه ای چند ساله دارد، اما بیشترین شناسایی اخلالگران اقتصادی در سال 97 و با پایان یافتن دوران، ریاست صادق آملی لاریجانی، بر قوه قضاییه رخ داد. همزمان با تحولات در دستگاه قضایی در سال 97، چهره های مختلفی از مفاسد اقتصادی پتروشیمی، کاغذ، سکه، قیر و حتی پوشک به عنوان «سلطان» شناسایی، دستگیر و معرفی شدند. هر چند پیش و بعد از فرآیند محاکمه این افراد، برخی از آن ها از  کشور  متواری و برخی هم پس از محاکمه اعدام شدند؛ اما حتی شناسایی و دستگیری این افراد نیز نوسان قیمتی در بازارهای مختلف را فقط برای مدت زمان کوتاهی کاهش داد و با فروکش کردن التهاب دستگیری، حملات سوداگرایانه به بازارها تداوم پیدا کرد. به نظر می رسد که بخشی از «سلاطین پروری» در اقتصاد به سال های 86 تا 91 و اوج گیری درآمدهای بادآورده نفتی باز می گردد که فرصت طلایی برای ایجاد رانت و انحصار در اختیار بخشی از صاحبان ثروت قرار داده تا با نزدیک شدن، به مدیران میانی سازمان ها و وزارتخانه ها یک گام از سایر فعالان بازار جلوتر باشند و با انحصارگرایی، نظم بازارها را برهم بزنند.

بازگرداندن مفاسد اقتصادی در دوره اخیر به سال 86 تا 91 در حالی است که 7 سال از عمر دولت ائتلافی اصلاح طلبان و مدعیان اعتدال و کندرو و مفاسد کلان تحت تعقیب قوه قضاییه، مشخصا زیر بر سر همین مدیریت کارآمد و آلوده است.

اما از همه تلخ تر، وقاحت روزنامه آقای الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم دولت که نه درباره کوتاهی حضرت ایشان و هم طیفانش در چهار ساله مجلس فعلی حرفی به میان می آورد و نه درباره دریافتی های هنگفت اصلاح طلبان مجلس ششم (از جمله همین آقای حضرتی) از شهرام جزایری مفسد اقتصادی بزرگ آن دوران سخن می گوید. تصاویری هم اواخر منتشر شد که از کله پاچه خوردن جزایری همراه حضرتی حکایت می کرد.

بنابر برخی اخبار قرار است حضرتی پس از پایان نمایندگی مجلس، به وزارت نفت برود.

از شعار رحم اجاره ای تا فرار از مسئولیت دولت

عضو حزب منحله مشارکت می گوید انتساب دولت به اصلاح طلبان شوخی است.

احمد شیرزاد در روزنامه آرمان نوشت: اینکه اصولگرایان دولت آقای روحانی را دولت اصلاح طلبان معرفی می کنند چیزی جز شوخی نیست. اصلاح طلبان با دولت آقای روحانی همکاری داشتند و حمایت کردند اما به هیچ وجه نمی توان به این دولت لقب اصلاح طلب داد و قاعدتا اصلاح طلبان نمی توانند مسئولیت آن را بر عهده بگیرند. اصلاح طلبان مسئولیت حمایت اولیه از آقای روحانی را حتما به عهده می گیرند.

وی می افزاید: اصلاح طلبان قبول دارند که در رای آوری آقای روحانی نقش و سهم اصلی را داشتند، اما در مدیریت کشور سهمی به اصلاح طلبان داده نشد و مجموعه دوستان اصلاح طلب دنبال سهم نبودند. ضمن اینکه هر موجی که بلند شد نباید پاسخ دهیم، بین خودمان و دولت آقای روحانی دیوار بکشیم و ابراز تنبه و تنزه کنیم. باید خیلی خونسرد با این مسائل برخورد کنیم و به یاد داشته باشیم که ماه عسل مجلس تا اواخر تابستان سال جاری طول می کشد. لذا لزومی به مرزبندی با دولت آقای روحانی نمی بینیم چرا که این کار چندان به مصلحت و عاقلانه نیست. باید مسیر اصولی خود را طی کنیم همانطور که تاکنون در حمایت از دولت آقای روحانی تحلیل منطقی و روندی اصولی در پیش گرفته شده است.

شیرزاد همچنین نوشت: اینکه اصولگرایان دولت را منتسب به اصلاح طلبان می کنند ناشی از فرافکنی و فرار به جلوی آنهاست چرا که اصلاح طلبان بسیار محبوب تر از آن هستند که اصولگرایان بخواهند با منتسب کردن آقای روحانی به اصلاح طلبان آنها را خدشه دار کنند. دولت آقای روحانی قانونی بوده و رای مردم را داشته است، اینکه بخواهند اصلاح طلبان را به خاطر حمایت از روحانی مورد مذمت قرار دهند، حنایی بی رنگ است.

درباره این اظهارات اولا گفتنی است بخش معتنابهی از اعضای دوکابینه روحانی، اصلاح طلب بوده اند از جمله؛ اسحاق جهانگیری، علی ربیعی، جمشید انصاری، لعیا جنیدی، معصومه ابتکار، عیسی کلانتری، محمد جواد ظریف، محمد شریعتمداری، بیژن زنگنه، مسعود سلطانی فر، مسعود کرباسیان، محمود حجتی، عباس آخوندی، مسعود نیلی، محمد علی نجفی، مجید انصاری، رضا امیری، محمد فرهادی و... ده ها برابر اینها نیز در سطح معاونین وزرا و مدیران کل و استاندار و فرماندار حضور دارند. همین ها بیشترین سهم را در سوء مدیریت دولت و نتایج عملکرد آن دارند.

ثانیا محمدرضا خاتمی پیش از انتخابات 96 به صراحت تصریح کرد ما اصلاح طلبان تضمین وعده های روحانی هستیم. در همین مسیر اصلاح طلبان به خاطر رای مستقل ندانستن مجبور شدند عارف و جهانگیری را در دو انتخابات وادار به انصراف کنند.

ثالثا قاطبه برنامه های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دولت، همان برنامه ها و ادعاها - و تحمیل های- اصلاح طلبان است.

رابعا همین که شیرزاد می گوید نیازی نیست به خاطر انتقادها نسبت به دولت ابراز تنبه و تنزیه بکنیم، به معنای تایید عملکرد دولت است وگرنه، مطلقا باید صراحت مرزبندی و فاصله گذاری می کردند.

خامسا شیرزاد اذعان دارد که انتساب به دولت و رئیس جمهور مورد حمایت آنها در انتخابات، موجب خدشه در محبوبیت هر جریان سیاسی است. همین نشان می دهد که قضاوت مردم درباره نقش منفی اصلاح طلبان بر معیشت شان کاملا جدی است.

مدعیان اصلاح طلبی این جدی بودن را در بی اعتمادی مطلق مردم به فهرست های چندگانه شان در انتخابات مجلس از عمق جان حس کردند. چنان که اعضای این لیست ها در تهران از چند هزار تا 60 هزار رای بیشتر کسب نکردند.

یادآور می شود اصلاح طلبان پیش از این بارها از دولت به عنوان رحم اجاره ای خود یاد کرده اند و اکنون عجیب است که از مولود آن و کارنامه اش برائت می جویند.

آفتاب یزد: دموکرات ها هم به برجام برنمی گردند

یک روزنامه بزک کنندگان توافق با آمریکا تصریح کرد برجام حتی اگر نامزد دموکرات ها هم در انتخابات آمریکا پیروز شود، دیگر برجام نخواهد شد.

 آفتاب یزد نوشت: تونی بلینکن، از مشاور امور خارجی «جو بایدن» گفت: بایدن به دنبال بهبود توافق موجود و یا انعقاد یک توافق جدید با ایران است. ایران باید به برجام بازگردد.

به نظر می آید بر خلاف آن چیزی که بسیاری تا پیش از این تعبیر می کردند، جو بایدن اگرچه با جدیت علیه ترامپ گام برداشته و البته در این مسیر از هیچ اظهار نظری علیه او نیز ابایی ندارد، اما قرار نیست با ورودش به کاخ سفید مسیر برجام را از وضعیت کنونی خیلی هم متفاوت کند اگر چه بایدن چهره شناخته شده ای است که از سیاست های اوباما حمایت می کرد اما در حقیقت سیاست های آمریکا بر مبانی خاصی حرکت دارد که فقط تا اندازه ای قابل تغییر است.

همان طور که ترامپ در برخی مسائل علیرغم شعارهایش نتوانست ورود پیدا کند، مثلا تاثیری در مناسبات آمریکا و روسیه ایجاد نکرد یا در مورد ناتو این فرصت را پیدا نکرد تا خواسته هایش را محقق کند؛ در این میان باید در قبال ایران و سیاست های کلی آمریکا این نکته را بیان کنیم که سیاست های این کشور درباره تهران واضح است. به صورت کلی برسر تحریم و برنامه هسته ای ایران اجماع وجود دارد. فراموش نکنیم که درکنگره آمریکا هم دموکرات ها و هم جمهوری خواهان خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران هستند که قرار بود طبق مفاد برجام تا اکتبر ماه جاری رفع شود.