آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

دانلود کدام اپلیکیشن ها در قرنطینه رکورد زد؟

ایسنا : با توجه به شیوع گسترده و بحران پاندمی ویروس کرونا و اعلام قرنطینه از سوی دولت کشورهای مختلف، خیل عظیمی از کاربران در سراسر جهان به سمت و سوی استفاده از اپلیکیشن های موبایلی روی آوردند تا بتوانند علاوه بر رفع نیازهای خود، اوقات فراغت خود را نیز سپری کنند. به گزارش «ایسنا» براساس تازه ترین آمار و گزارش های منتشر شده، کارشناسان و محققان فعال در موسسه تحقیقاتی سنسور تاور به معرفی برترین اپلیکیشن های دانلود شده توسط کاربران موبایل در سراسر جهان در ماه گذشته میلادی، آوریل 2020، پرداخته اند که در این میان اپلیکیشن زوم (Zoom) موفق شده است رتبه نخست این رده بندی را به خود اختصاص دهد. بعد از آن نیز اپلیکیشن تیک تاک (TikTok)، فیس بوک، واتس اپ و اینستاگرام توانسته اند در رتبه های دوم تا چهارم پردانلودترین و محبوب ترین برنامه های موجود در فروشگاه های آنلاین و اینترنتی بایستند.

 طبق اطلاعاتی که در وب سایت Digital Information World نیز آمده است، اپلیکیشن زوم که به کاربران امکان برقراری تماس تصویری و ویدئویی را می دهد، توانست رکورد جدیدی بزند و 131 میلیون دانلود را به نام خود به ثبت برساند. این رقم 60 برابر بیشتر از تعداد دانلودهای این اپلیکیشن در مدت مشابه سال گذشته یعنی آوریل 2019 میلادی است. بیشترین میزان استقبال و دانلود از سوی کاربران آمریکایی با 2/ 18 درصد و هندی با 7/ 14 درصد بوده است. اپلیکیشن تیک تاک نیز که یک پلت فرم ویدئومحور محبوب به شمار می رود و به کاربران امکان ثبت، ضبط و اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه و جذاب را می دهد، با 107 میلیون دانلود توانسته در رتبه دوم محبوب ترین برنامه در فروشگاه های اپ استور و پلی استور قرار بگیرد. میزان استقبال و دانلود این برنامه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5/ 2 برابر رشد کرده است. بیشترین میزان استقبال از سوی کاربران هندی با 22 درصد و آمریکایی با 4/ 9 درصد بوده است.

گوگل دیگر به شرکت های نفت و گاز خدمات هوش مصنوعی ارائه نخواهد داد

ایسنا : «گوگل» اعلام کرد از این پس برای شرکت های نفت و گاز ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ایجاد نخواهد کرد. به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی میل، این اقدام گوگل در پاسخ به گزارش هایی از سازمان «صلح سبز» به نام «نفت در ابر» انجام شده است.

 در این گزارش گوگل به عنوان یکی از سه شرکت اصلی فناوری شناخته شد که به شرکت های سوخت های فسیلی کمک می کنند پروژه های استخراجی خود را گسترش دهند. درحالی که گوگل همچنان تعدادی قرارداد با این شرکت ها دارد، سخنگوی گوگل اعلام کرد این غول فناوری دیگر برای شرکت های سوخت فسیلی الگوریتم های یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی مرسوم را نخواهد ساخت. سخنگوی گوگل ادامه داد، گوگل سالانه تنها 65 میلیون دلار از شرکت های نفت و گاز درآمد کسب می کند. این درآمد از طریق سیستم ابری گوگل است که کمتر از یک درصد درآمد کل حاصل از سرویس ابری این شرکت است. پس از این اقدام مثبت گوگل، سازمان «صلح سبز» ترغیب شده که شرکت های فناوری دیگر را هم از کار خود منصرف کند. «الیزابت جاردیم» (Elizabeth Jardim) از سازمان صلح سبز گفت: ما امیدواریم شرکت های مایکروسافت و آمازون هم به سرعت همکاری های حوزه هوش مصنوعی خود با شرکت های نفت و گاز را پایان دهند، زیرا این قراردادها بحران های آب وهوایی را افزایش می دهد.

500 گیگابایت داده از گیت هاب مایکروسافت سرقت شد

مهر : طبق گزارش های منتشر شده، هکرها به حساب گیت هاب مایکروسافت نفوذ کرده و 500 گیگابایت داده را از مخازن خصوصی این شرکت به سرقت برده اند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ماهر، گیت هاب یک بستر توسعه نرم افزار محبوب است که میزبانی نرم افزار را برای حدود 40 میلیون برنامه نویس ارائه می دهد.

برنامه نویسان از این بستر برای کنترل نسخه نرم افزار خود استفاده می کنند. مایکروسافت، گیت هاب را با قیمت 7/ 5 میلیارد دلار در اکتبر سال 2018 به دست آورد. درحال حاضر، تصاویری از هک شدن اطلاعات شخصی سرورهای گیت هاب منتشر شده که نشان می دهد اطلاعات هک شده شامل کدهای منبع آژور (Azure)، آفیس و منابع اجرایی ویندوز است. بعد از چند بررسی مشخص شد که خبر این هک واقعی است و ممکن است بتوان رمزهای ورودی حساب های کاربری بعضی از شرکت ها را نیز در آن پیدا کرد. این حمله سایبری توسط گروه هکری «ShinyHunters» انجام شد که چندی پیش، شرکت اندونزیایی Tokopedia را هک کرده بود. هکرها 500 گیگابایت از پروژه های خصوصی مایکروسافت را دانلود و یک گیگابایت از آن را در یک انجمن هکری منتشر کردند تا افراد ثبت نامی به آنها دسترسی پیدا کنند. این گروه هکری ابتدا قصد داشت این اطلاعات را به فروش برساند، اما بعدا تصمیم گرفت آنها را به صورت رایگان فاش کند. با این حال، با توجه به نمونه های مخازن خصوصی و لیست فهرست های مشاهده شده، به نظر نمی رسد هیچ داده محرمانه ای وجود داشته باشد که امکان بروز مشکلاتی را برای مایکروسافت فراهم آورد. اکثر آنها به عنوان نمونه کد، پروژه های آزمایشی، کتاب های الکترونیکی و موارد مشابه هستند. هکرها اعلام کردند دیگر به حساب های گیت هاب دسترسی ندارند، بنابراین مایکروسافت زمان دارد تا هرگونه عواقب این نقص اطلاعاتی را بررسی کند و به کاربران خود اطلاع دهد.