آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۴
اقتصادی
۷
بنگاه

اعلام تسهیلات اعطایی بانک رفاه

میزان تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه های کوچک و متوسط اعلام شد. بانک رفاه طی سال های 96، 97 و 98، بالغ بر 28,440 میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع بانک به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت کرده است. همچنین بانک رفاه در سال 98، در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه بالغ بر 545,643 میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرده است. این بانک طی سال های 97 و 98، تعداد 26,334 فقره تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی، اشتغالزایی و کارفرمایان طرح های مددجویی به مبلغ بیش از 4,401 میلیارد ریال به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت کرده است.

براساس این گزارش، بانک رفاه در سال 98، بالغ بر 64,429 میلیارد ریال انواع ضمانتنامه های ریالی به تعداد 117,616 فقره صادر کرده است. اما در کنار پرداخت تسهیلات اعطایی به بخش های مختلف اقتصادی کشور، بانک رفاه کارگران حمایت از معیشت کارگران را هم در دستور کار خود قرار داده است.

یکی از سیاست های حمایتی این بانک، افزایش میزان تسهیلات ارزانقیمت به کارگران است، دراین میان اسماعیل لله گانی، مدیرعامل بانک رفاه گفته است: با تقویت نرخ کفایت سرمایه براساس استانداردهای بین المللی و افزایش سرمایه بانک رفاه از 23 هزار میلیارد ریال به بیش از 200 هزار میلیارد ریال، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و سایر تسهیلات به کارگران و بازنشستگان در سال جدید بیش از 10 برابر خواهد شد.

راه اندازی مرکز حمایت های اجتماعی و اشتغال زایی در مناطق محروم هم از دیگر اقداماتی است که بانک رفاه انجام داده است.

از سوی بانک رفاه در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر خرید و فروش سکه طلا توسط برخی بانک ها، اعلام کرد: بانک رفاه هیچ نقشی در خرید، فروش و عرضه سکه نداشته و تنها انباردار بورس کالا است، از این رو بانکی که براساس مستندات قانونی به عنوان انباردار بورس کالا شناخته می شود، نمی تواند نقشی در قیمت گذاری سکه در بورس کالا داشته باشد. گفتنی است، شورای بورس در خرداد ماه سال 1393 «گواهی سپرده کالایی» را به عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار، شناسایی و تصویب کرد که براساس این مصوبه «گواهی سپرده کالایی؛ اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست و پشتوانه آن قبض استانداردی است که در انبارهای مورد تایید بورس صادر می شود.»