آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

کری خوانی دوباره آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران

دنیای اقتصاد : یک مقام دولت آمریکا بار دیگر درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران که در اکتبر سال جاری میلادی منقضی می شود کری خوانی کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بار دیگر لفاظی ها برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی را تکرار کرده است.

کرافت در نشستی که روز پنج شنبه در اندیشکده هادسون برگزار شد ادعا کرد: «ما مباحثات درباره تحریم های تسلیحاتی را آغاز کرده ایم چون بسیار مهم است که این درک وجود داشته باشد که آنها از این تحریم ها پیروی نکرده اند و ما در مقاطع مختلف اثبات کرده ایم که آنها به آن  پایبند نبوده اند.» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که کشورش رایزنی با سایر اعضای شورای امنیت برای تمدید این تحریم ها علیه ایران را آغاز کرده است. او همچنین گفت که آمریکا باید کارزار فشار حداکثری را علیه ایران، روسیه، چین و کوبا ادامه دهد.

در واکنش به این ادعا، لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری «تاس» که به مناسبت 20 ماه مه (31 اردیبهشت ماه) -صدمین سالگرد روابط بین روسیه و ایران- انجام شد، تاکید کرد که تلاش دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی بعید است که موفق شود. او گفت: «تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر سال جاری (28 مهر ماه) به پایان خواهد رسید و من فکر نمی کنم تلاش های دست و پا شکسته آمریکایی ها برای جلوگیری از این مساله موفقیت آمیز باشد. ایالات متحده با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، خود با شدیدترین شکل قوانین بین المللی را نقض کرده و نتوانسته به تعهداتش عمل کند و اکنون هم مقامات واشنگتن در تلاشند کشورهای دیگر را ترغیب به پای گذاشتن در همین مسیر کنند، هرچند به عقیده من، در این راه ناکام خواهند ماند.» این دیپلمات بلندپایه افزود: «روسیه برای رفع تحریم ها و ادامه همکاری های خود با ایران در عرصه نظامی فنی مشکلی نمی بیند و اگر طرف ایرانی برنامه های خاصی ارائه دهد، مسکو مطابق با استانداردهای بین المللی آنها را مورد بررسی قرار خواهد داد.»

ظریف: اسرائیل بزرگ ترین ناقض حقوق بشر است

فارس : وزیر امور خارجه ایران در توییت خود به مناسبت روز جهانی قدس، رژیم صهیونیستی را بزرگ ترین تهدید برای صلح و امنیت بین المللی خواند. «محمد جواد ظریف» در توییتی به زبان عربی نوشت: روز قدس، روز احیای حق فلسطین است و اشغالگری و شهرک سازی (صهیونیستی) رو به زوال هستند.

اسرائیل بزرگترین ناقض حقوق بشر است ، تنها طرفی است که در منطقه سلاح اتمی دارد و بزرگترین تهدید مزمن برای صلح و امنیت بین المللی است. توطئه نژادپرستانه «معامله قرن» ثابت کرد که واشنگتن شریک متجاوز است و امیدی به آن نیست. راه حل، برگزاری همه پرسی است.

محمدجواد ظریف دو روز پیش نیز در گفت وگویی عنوان کرد: سیاست های رژیم صهیونیستی سیاست هایی نیست که منحصر به یک منطقه کوچک باشد. شما امروز می بینید حتی در ایالات متحده، منافع رژیم صهیونیستی بر منافع خود آمریکا در بسیاری موارد غلبه می کند. این منافع اسرائیلی هاست که سیاست آمریکا را می چرخاند، در اروپا نیز همین طور. ظریف با بیان اینکه این یک معضل جهانی است، اظهار کرد: از طرف دیگر سلاح های کشتار جمعی اسرائیل و داشتن سلاح هسته ای، این موضوع محلی نیست، این یک موضوع هم منطقه ای و حتی جهانی است.

سید حسن نصرالله: از «بحر تا نهر» متعلق به فلسطین است

ایسنا : دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز قدس تصریح کرد: امام خمینی (ره) زمانی که روز قدس را بعد از پیروزی انقلاب اعلام کرد، این امر ماحصل مسیری طولانی از جهاد بود. او تاکید کرد: ما در لبنان، نسل های ما و اجداد ما و فرزندانمان نیز بر اساس این موضع رشد یافته ایم که این موضع اسرائیل را شر مطلق می داند.

موضع ما تا به الان نسبت به قدس و مساله فلسطین یک موضع عقیدتی، ایمانی، شرعی، حقوقی و نیز موضعی انسانی و اخلاقی است و این به معنای آن است که این موضع گیری تغییر نمی کند و این موضع فراموش نمی شود و قابل معامله نیست. هرکس که بر این امر حساب باز می کند که از طریق جنگ یا گرسنه نگه داشتن یا گمراه کردن می تواند این موضع را تغییر دهد، اشتباه می کند. برخی گمان می کنند که مقاومت در لبنان و فلسطین عبارت است از یک شور جوانی و تمام می شود؛ اما اشتباه می کنند؛ چراکه این یک عقیده است که نسل به نسل انتقال پیدا می کند. این یک مساله عاطفی نیست، بلکه یک موضع عقیدتی است.

سید حسن نصرالله عنوان داشت: حق، با گذر زمان زایل نمی شود، چیزی که به صورت دزدی حاصل شده، با گذر زمان، قانونی نمی شود. دزد چیزی را که سرقت کرده است، با گذر زمان تحت تملک قانونی اش نمی شود. فلسطین از «بحر تا نهر» (بحرالمیت تا رود اردن) متعلق به مردم فلسطین است و باید به آنها بازگردد. این خانه متعلق به مردم فلسطین است. آنچه سرقت شده است، با گذر زمان تبدیل به ملک شرعی نمی شود؛ ولو اگر تمامی جهانیان مشروعیت آنچه را که دزد، ربوده است، به رسمیت بشناسند.

دبیرکل حزب الله گفت: طی سال گذشته، آمریکا و اسرائیل بر سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران یا دست کم تغییر موضع نظام درخصوص مساله فلسطین حساب باز می کردند. ترامپ فکر می کرد که خروجش از برجام، بحران معیشتی شدیدی در ایران ایجاد می کند و تظاهرات گسترده برگزار می شود و خصومتی میان گروه های سیاسی در ایران رخ می دهد. بولتون به خانه اش رفت؛ اما نظام جمهوری اسلامی ایران پابرجاست. اسرائیل بر گروه های تکفیری حساب باز کرد، همانند گروه هایی که در مرزهای شرقی یا غربی ایران درصدد حملات تروریستی بودند که ایران با این امر مقابله کرد. اسرائیل حتی بر کرونا هم حساب باز کرده بود، اما جمهوری اسلامی ایران از امتحان کرونا نیز با افتخار بیرون آمد. سازمان بهداشت جهانی اذعان می کند که نظام بهداشتی در ایران قدرتمند است. اسرائیل با سماجت شرایط را به سمت وقوع جنگ میان آمریکا و ایران هم سوق می داد؛ اما این امر نیز شکست خورد.