آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
استان ها
۱۹

خبر کوتاه

ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی آسیب دیده از کرونا در ارس

دنیای اقتصاد - سیما نیک رفتار : مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی و کسب وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در محدوده منطقه آزاد ارس خبر داد.

 محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب وکارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارآ فراهم کرده است و صاحبان واحدهای کسب وکار و تعاونی مشمول طرح کارفرمایی و خویش فرمایی در محدوده منطقه آزاد ارس که در رسته های 13 گانه مصوب فعال بوده و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند و مبادرت به حفظ اشتغال موجود کرده اند مشمول این تسهیلات هستند.

وی تاکید کرد: دارندگان مجوز فعالیت اقتصادی مستقر در منطقه آزاد ارس در رسته های 13 گانه مصوب و واجد شرایط دریافت تسهیلات جهت استفاده از این تسهیلات ضروری است نسبت به ثبت نام و تکمیل فرآیندهای دریافت تسهیلات کرونایی در سامانه کارآ اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پایان یادآور شد: در پرداخت تسهیلات اولویت با واحدهایی است که فهرست بیمه شاغلان مربوط به فروردین 99 را تا پایان اردیبهشت به سازمان تامین اجتماعی ارائه کرده باشند.

دستگاه تنفس مصنوعی در تبریز بومی سازی شد

دنیای اقتصاد -  تبریز - رعنا نیک رفتار : متخصصان یک شرکت دانش بنیان در تبریز دستگاه تنفس مصنوعی مورد نیاز برای بیماران کرونا موسوم به ونتیلاتور را بومی سازی کردند. بیمارانی که دچار عفونت های حاد کرونایی می شوند، بدون دستگاه های تنفس قادر به ادامه حیات نیستند، از این رو کارخانه ای در تبریز که 60 درصد بردهای الکترونیک لوازم خانگی را تولید می کند، این روزها با شیوع کرونا، ماموریت جدیدی برای خود تعریف کرده و با بومی سازی دستگاه تنفس مصنوعی به یاری دستگاه سلامت شتافته است. جعفر صبحی، رئیس هیات مدیره این کارخانه اظهار کرد: با تجاری سازی این دستگاه قیمت آن به یک دهم نمونه مشابه خارجی می رسد. بعد از اخذ موافقت نامه سازمان غذا و دارو، روزانه 14 عدد از این دستگاه تولید و به مراکز درمانی تحویل داده می شود. وی هزینه بازطراحی و ساخت نمونه های اولیه این دستگاه را حدود 50 میلیون تومان اعلام کرد.