آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
اصناف و تشکل ها
۱۸

خبر

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی : عملیات نظارت بر شناسه کالا از سر گرفته می شود

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اعلام خبر از سرگیری عملیات نظارت بر اجرای طرح شناسه کالا گفت: نظارت بر اجرای این طرح در پی شیوع ویروس کرونا برای حدود دو ماه متوقف شده بود، اما حالا قرار شده با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از تعطیلات عید فطر از سر گرفته شود.

به گزارش تارنمای اتاق اصناف،مرتضی میری با بیان اینکه شناسه کالا به تنهایی نمی تواند جلوی قاچاق کالا را بگیرد، تصریح کرد: آیین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا دو بند دیگر شامل کد رهگیری و سامانه گارانتی را هم داراست که در صورت تکمیل طرح و اجرای همزمان این سه بند، جنس قاچاق مشخص می شود. این طرح قرار بود تا پایان خرداد امسال تکمیل شود که به خاطر شیوع ویروس کرونا حداقل دو ماه به تاخیر افتاد. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، درحال حاضر هر شناسه کالا می تواند برای کالاهایی با برند و مدل مشابه استفاده شود، اما در صورت تکمیل طرح و اجرای سه بند یاد شده، هر کالا یک شماره مخصوص دارد که مانند اثر انگشت برای شناسایی آن عمل می کند. میری با بیان اینکه تاکنون برای 10 قلم لوازم خانگی شناسه کالا تعریف شده اظهار امیدواری کرد که این شناسه به زودی برای سایر کالاها نیز تعریف شود. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از فروشگاه ها هنوز شناسه کالا را درج نکرده اند، اما از اتحادیه رسید دریافت کرده اند که طبق توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قرار شده مشکلی برای این واحدها ایجاد نشود و امیدواریم ستاد هم تا پایان شهریور به این واحدها فرصت دهد، اما درباره فروشگاه هایی که نه شناسه کالا و نه رسید دارند کالای آنها به عنوان قاچاق جمع آوری خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی کارگری نقاشان تهران: دولت سه ماه حق بیمه کارگران ساختمانی را پرداخت کند

دبیر انجمن صنفی کارگری نقاشان تهران گفت: با توجه به اینکه کارگران ساختمانی چند ماهی است که بیکار شده اند، از دولت می خواهیم مانند هنرمندان، سه ماه حق بیمه کارگران ساختمانی نیز از طرف دولت پرداخت شود. کاظم احمدیان در گفت وگو با «ایرنا» درباره مشکلات این قشر از جامعه توضیح داد: بسیاری از کارگران ساختمانی و روزمزد بیمه نیستند، بنابر این با تعطیلی کارها در ایام کرونا نمی توانند از تسهیلات بیمه بیکاری که کارگران از آن بهره مند هستند استفاده کنند.

احمدیان افزود: در مورد تعداد بیمه کارگران ساختمانی نیز دو روایت وجود دارد؛ یکی از آمارها مربوط به سازمان تامین اجتماعی است که اعلام کرده یک میلیون و 200 هزار کارگر ساختمانی بیمه تامین اجتماعی دارند. از سوی دیگر نهادهای صنفی اعلام می کنند این تعداد ریزش کرده و به 700 هزار نفر در کشور رسیده است. وی درباره پرداخت بسته حمایتی به کارگران ساختمانی گفت: وزیر کار بارها در سخنرانی های مختلف اعلام کرده که 5/ 1 تا 2 میلیون تومان به خانواده هایی که ثبات شغلی ندارند پرداخت می شود اما تاکنون کاری در این زمینه انجام نشده است.