آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
اصناف و تشکل ها
۱۸

نظر به خبر

مدیرعامل صندوق زنبور داری کشور : صادرات عسل صفر شد

مدیرعامل صندوق زنبور داری کشور گفت: امسال صادرات عسل صفر شده است. پیش از این تا 5 هزار تن عسل صادر می شد و سال گذشته هم حدود یک هزار و 500 تن عسل صادر شد، اما امسال این صادرات به صفر رسیده است. بهزاد بانکی پور در پاسخ به این سوال که آیا تعلیق قانون انتزاع و انتقال سیاست های صادراتی به وزارت صمت در این مساله تاثیر داشته است، گفت: به اعتقاد من از زمانی که سیاست های صادراتی به وزارت صمت منتقل شده، سیاست های بخش تولید کشاورزی دوتکه شده است. ما بخش تولید را مدیریت می کنیم، اما به فرآیندهای پس از آن دسترسی نداریم و در بسیاری از موارد این به بخش کشاورزی آسیب می زند.

بانکی پور به نمونه ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: مثلا رویال چینی به قیمت 500 هزار تومان وارد کشور می شود، درحالی که ژل بسیار کیفی و موثر ایران هم در داخل وجود دارد. از سویی آنها تولیدکنندگان داخل را مجبور می کنند حتما ژل رویال ایرانی را هم به همین قیمت 500 هزار تومان بفروشند، اما واقعیت این است که ژل رویال ایرانی کیفیت بسیار بالایی دارد و ماده موثره آن چند برابر مشابه چینی است. تقاضای ما این است که قیمت گذاری درستی برای محصول ایرانی انجام گیرد و اجازه دهند خود مصرف کننده تصمیم بگیرد که آیا نوع چینی یا نوع ایرانی خریداری کند.

بانکی پور در توضیح ژل رویال گفت: این ماده بسیار ارزشمند و دارویی است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در شرایط بحران کرونا می تواند به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور با بیان اینکه سیاست گذاری ها و قیمت گذاری های فعلی وزارت صمت به نفع واردکننده است، گفت: متاسفانه با معلق کردن قانون انتزاع، زنجیره تولید منقطع شده است؛ یعنی بخشی از این زنجیره که مربوط به تولید می شود، دراختیار وزارت جهادکشاورزی است و زنجیره های بعدی دراختیار ما نیست.

کاهش 30 درصدی صادرات خرما

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اعلام کاهش 30 درصد صادرات خرما گفت: متاسفانه وضعیت صادرات ما در سال جاری به نسبت سال گذشته و در سال 98 به نسبت سال 97 کاهشی بود که از دلایل آن می توان به همه گیری کرونا و بسته شدن مرزها، ممنوعیت صادرات در سال قبل اشاره کرد. محسن رشید فرخی در گفت وگو با «ایلنا» تصریح کرد: براساس توافق با ستاد تنظیم بازار قیمت ها مصوب بوده و افزایش قیمت بیش از آن به علت افزایش تقاضا توسط برخی از فروشندگان است. رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان اینکه کشور تورم بسیار بالایی را تجربه می کند، افزود: بر همین اساس نمی توان قول ثبات قیمت داد اما همه اقلام به طور زنجیره وار به همدیگر متصل بوده و از هم تاثیر خواهند پذیرفت.