آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
خبر
۸

خبر

دستورات روحانی به وزیر اقتصاد درباره بازار سهام

دنیای اقتصاد : رئیس جمهوری روز گذشته تسریع در واگذاری سهام شرکت های دولتی و امکان حضور همه مردم در این عرصه را اطمینان بخش و مایه خرسندی دانست و بر ضرورت تلاش مسوولان اقتصادی کشور در راستای توسعه این فعالیت ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز جمعه در گفت وگو با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از استماع گزارش وی درباره اقدامات و برنامه های این وزارتخانه در راستای ساماندهی بازار سرمایه گذاری و بورس در کشور تاکید کرد: باید تلاش کنیم بازار سهام و سرمایه به یک تعادل اطمینان بخش برسد تا مردم با خیالی آسوده برای سرمایه گذاری در این عرصه اطمینان کامل داشته باشند. رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد: باید از طریق فروش اوراق مالی اسلامی برای تامین مالی طرح های عمرانی کشور برنامه ریزی و اقدام کنیم. روحانی با اشاره به اینکه باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا همواره امکان عرضه سهام شرکت های سودده در بورس فراهم باشد، اظهار کرد: آگاهی بخشی و اطلاع رسانی دقیق از بازار سرمایه به مردم و استفاده صحیح و مطمئن آنها از این بازار بسیار حائز اهمیت است و می تواند موجب توسعه کشور و افزایش سرمایه مردم شود.

فرمان روحانی به رئیس سازمان برنامه و بودجه

رئیس جمهوری همچنین دیروز در گفت وگو با محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد تا 30 هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه های زیرساختی کشور به ویژه در حوزه حمل و نقل تا پایان خرداد ماه تامین شود. حسن روحانی گفت: پروژه های زیرساختی مهم در کشور نظیر راه آهن چابهار- زاهدان، راه آهن همدان- سنندج، راه آهن بستان آباد - تبریز، راه آهن رشت - بندرانزلی و راه آهن یزد - اقلید و نیز فازهای بعدی آزادراه تهران - شمال، اتوبان منجیل به رودبار و قطعه ای از مسیر جاده هراز باید در اولویت قرارگرفته و تامین اعتبار برای تکمیل این پروژه ها انجام شود. او همچنین تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا 800 پروژه مهم ملی و استانی برای افتتاح در هفته دولت آماده و به مردم کشور تقدیم شود.

توضیح روحانی درباره معطل شدن فاز 11 پارس جنوبی

حسن روحانی همچنین روز پنج شنبه در آیین آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز 11 پارس جنوبی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه طرح پارس جنوبی از دولت آقای خاتمی شروع شد و بعد در دولت آقای احمدی نژاد ادامه پیدا کرد، گفت: 10 فاز در مجموع در منطقه پارس جنوبی افتتاح شد. خیلی خوشحالم که در دولت یازدهم و دوازدهم 17 فاز تکمیل و افتتاح شده است و تنها فاز 11 آن باقی مانده است. می توانیم بگوییم کاری که در پارس جنوبی بنا بود انجام شود، انجام شده و فقط فاز 11 باقی مانده است.

روحانی یادآوری کرد: تکمیل فاز 11 به دلیل اینکه با حضور شرکت های خارجی انجام می گرفت که البته دلیل اینکه ما منتظر آنها بودیم و می خواستیم با همکاری آنها این کار را انجام دهیم یک هدف مهم داشتیم. البته خودمان برای تکمیل شدن این فاز کار را شروع کردیم؛ چراکه فرانسوی ها و چینی ها کنار رفتند.

او با بیان اینکه ما طرح فشارافزایی در چاه های پارس جنوبی را داشتیم که اجرای آن با مشارکت شرکت های بزرگ فرانسوی و چینی راحت تر انجام می شد، گفت: باید در چاه های این منطقه حفظ فشار گاز انجام دهیم؛ چراکه افت فشار افت تولید دارد و مشکلاتی را ایجاد می کند. رئیس جمهور با تاکید بر این طرح فشار افزایی جزو طرح های مهمی است که باید دنبال کنیم خطاب به وزیر نفت گفت: به مهندس زنگنه می گویم که ازجمله مواردی که تا پایان دولت با همه توان تلاش کنیم این است بتوانیم گام های اولیه این طرح را به نتیجه برسانیم. روحانی افزود: از آغاز دولت در سال 92، پارس جنوبی در کل 280 میلیون مترمکعب در روز گاز تحویل می داده است و امروز این 280 میلیون مترمکعب شده 700 میلیون مترمکعب که امیدوارم تا سال آینده 50 میلیون مترمکعب دیگر هم اضافه شود. 700 میلیون مترمکعب در مقایسه با 280 میلیون مترمکعب نشان می دهد که در این مدت بیش از 2 برابر همه اقداماتی است که قبلا انجام گرفته است بنابراین باید اینجا از مهندسان، شرکت های دانش بنیان، کارگران و مدیریت وزارت نفت تشکر کنیم.

روحانی گفت: یکی از افتخارات ما در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه نفت و گاز است که با آمار و ارقام می توانیم از اکتشاف بزرگی اشاره کنیم که انجام گرفت. 53 میلیارد بشکه میدان جدید اکتشاف شد که به مردم در سال گذشته اعلام شد.

ابلاغ قانون اعطای تابعیت از مادرایرانی

خبر دیگر آنکه هیات وزیران روز چهارشنبه 31 اردیبهشت در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد. براساس این آیین نامه، ایرانی بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری، ضروری است و ارائه اسناد و دلایل مربوط به این موارد به عهده متقاضی و احراز اصالت این موارد به عهده استانداری های سراسر کشور است.

تایید طرح مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی

دنیای اقتصاد : شورای نگهبان طرح دو فوریتی «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی» مصوب مجلس شورای اسلامی را تایید کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان خبر تایید این مصوبه در این شورا را اعلام کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی را برای اجرا به حسن روحانی رئیس جمهور ابلاغ کرد.

تشکیل فراکسیون «کارگران و تولید ملی»

خبر دیگر از پارلمان آنکه فراکسیون کارگران و تولید ملی مجلس یازدهم با حضور و مشارکت جمعی از نمایندگان منتخب مردم اعلام موجودیت کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، دبیرخانه هیات موسس این فراکسیون اعلام کرده که اولین نشست فراکسیون با حضور اعضای منتخب مردم از سراسر کشور پس از آغاز رسمی فعالیت مجلس برگزار می شود.