آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

فیلمنامه سینمایی 10 کشور عضو اکو رونمایی شد

مراسم رونمایی از فیلمنامه سینمایی «آی دنیز» که در آن به زندگی مردم 10 کشور عضو اکو اشاره شده است، توسط سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

عاطفه تلقانی نویسنده فیلمنامه «آی دنیز» در حاشیه این مراسم، ابراز امیدواری کرد به زودی مراحل ساخت و تولید نخستین فیلم سینمایی مشترک 10 کشور عضو اکو آغاز شود.

سرور بختی رئیس اکو نیز ضمن تشکر از زحمات صورت گرفته در نگارش فیلمنامه «آی دنیز» توسط عاطفه تلقانی، بر مسئولیت موسسه فرهنگی اکو درباره حمایت از تولیدات مشترک هنری میان 10کشور عضو تاکید کرد و افزود: تولیدات مشترک هنری اعم از سینما، موسیقی و تئاتر با هدف ترویج و گسترش اشتراکات فرهنگی میان ملت های حوزه تمدنی اکو از مهم ترین برنامه های موسسه فرهنگی اکو در دوره جدید است. فیلمنامه «آی دنیز» در اردیبهشت سال 96 در نخستین کارگاه دراماتوروژی به میزبانی بنیاد سینمایی فارابی مورد نقد و بررسی استادان برجسته حوزه سینما در این دوره قرار گرفت و نخستین نسخه فیلمنامه مذکور زیرنظر استاد فریدون فرهودی و مشورت با گروهی از حقوقدانان و پژوهشگران حوزه تمدنی اکو قلمی شده است. از محمد محمودی و مهدی کریمی به عنوان مشاوران فیلمنامه «آی دنیز» یاد شده است. نگارش این اثر سینمایی حدود چهار سال زمان برده است.

در حاشیه نامه نگاری تعدادی از اهالی تئاتر در اعتراض به ممیزی: بگویید چقدر گرفته اید بعد ادعای مردمی بودن کنید!

برخی از فعالان عرصه تئاتر که پول های کلانی را به عنوان کمک مالی دریافت کرده اند، در حالی دست به نامه نگاری خطاب به وزیر ارشاد و اعتراض به ممیزی زده اند که ژست مستقل بودن و مردمی بودن می گیرند.

به گزارش خبرنگار کیهان، این افراد که در نمایش های خود از به کار بردن واژگان سخیف و نمایش صحنه های مبتذل پروا ندارند، اغلب پول های کلانی را گرفته اند اما  با پنهان کاری، همچنان خود را مستقل و مردمی معرفی می کنند. برخی از آنان که با درخواست رسانه های ضدایرانی دست به تحریم جشنواره تئاتر فجر زدند، هیچ یک، رقم کمک های مالی دریافت شده و نوع قرارداد منعقد شده را افشا نمی کنند.  یکی از این افراد تنها 500 میلیون تومان برای نمایش درجه چندم خود پول دریافت کرده است. دیگری 300 میلیون تومان و...!

بخش ادب و هنر کیهان، فهرستی  از نام معترضان به ممیزی و میزان پول های دریافت شده بدست اینان را در اختیار دارد که در صورت مقتضی افشا خواهد کرد.

اعتراف ناشیانه شبکه سلطنت طلب به خیانت چند خواننده مدعی وطن دوستی!

یک شبکه سلطنت طلب که قبلا به توجیه جدا کردن بحرین از پیکره ایران به دست رژیم پهلوی پرداخته بود، این بار هم به توجیه خیانت چند خواننده مدعی وطن دوستی که در نقش پادوی وهابیون ظاهر شده اند، مشغول شد اما ناشیانه اعترافات جالبی کرد!

شهرام همایون در یکی از برنامه های خود گفت: «شهرام شب پره به من زنگ زد و گفت دوست دارم چیزهایی تو بدانی! پسرخوانده ابی (ابراهیم حامدی دائم الخمرکه اخیرا در کنار همسرش به مقدسات هتاکی کرد) مدیر برنامه اجرای برنامه موسیقی در عربستان بود. برای اجرا در عربستان، ابی 250 هزار دلار و من (شب پره) 150 هزار دلار پول گرفتیم. تماشاچی ها را که چند نفر بودند، نیز از آمریکا به عربستان بردیم و آنها هم نفری 10 هزار دلار پول گرفتند. برنامه ما 40 - 30 نفر تماشاچی بیشتر نداشت. ما شب را در بیابان گذراندیم و در چادر خوابیدیم. ما شهرهای عربستان را ندیدیم!»

شهرام همایون در واقع قصد داشت از زبان شهرام شب پره خطاب به منتقدان حضور این خوانندگان در عربستان و دم تکان دادن های آنان برای وهابیون بگوید: «درست است که این خوانندگان به عربستان رفتند اما چند صد دلار ناقابل پول گیرشان آمده و بدبخت ها توی بیابان بوده اند و توی چادر شب را به صبح رسانده اند و کلی هم به آنها بد گذشته است.»

همایون البته نگفته است که بین ادعای وطن دوستی و خوش خدمتی برای وهابیون تجزیه طلب ضدایرانی و دو دستی گرفتن چند هزار دلار از دشمنان قسم خورده مردم ایران، چه نسبتی وجود دارد؟ خوانندگان وطن فروش، باید بدانند که اولا وهابیون نباید هم برای پادوهای خود احترام قائل می شدند. خوانندگان وطن فروش در نظر وهابی های پادوی آمریکا، عروسک هایی در خدمت اهداف تبلیغاتی ریاض معنا شده بودند و ارزشی نداشتند و ندارند. دوم اینکه؛ سلطنت طلب های ورشکسته بدانند که؛ خیانت را نمی توان با «ادعای بدگذشتن در سفر» رنگ باطل و فراموشی زد و این گونه به شعور مخاطب اهانت کرد!