آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
خبر
۸

سایه روشن

لغو نماز عید فطر در خوزستان

دنیای اقتصاد : «به دنبال ادامه وضعیت قرمز در استان خوزستان به دلیل شیوع مجدد بیماری کرونا، روز گذشته رضا نجاتی سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان گفت: با توجه به گزارش کارشناسان و مسوولان حوزه بهداشت و درمان استان و شرایط بیماری کرونا، نماز عید فطر در استان برگزار نخواهد شد.

رضا نجاتی افزود: قرار بود نماز عید سعید فطر خارج از مساجد و در محلات اقامه شود که به خاطر سلامتی و رعایت نکات بهداشتی این برنامه لغو شود. وی ادامه داد: تا پایان عید سعید فطر تمامی ادارات، دستگاه های اجرایی، شرکت های دولتی و غیردولتی، به جز نیروهای عملیاتی، بانک ها و اصناف غیرضرور تعطیل هستند.

بازگشت وضعیت قرمز به چابهار

ازسوی دیگر درحالی که چندی پیش چابهار جزو مناطق سفید کرونا اعلام شده بود تازه ترین اعلام مسوولان این منطقه از برگشت وضعیت قرمز خبر می دهد. به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، محمدمهران امینی فرد رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در این رابطه اظهار کرد: به دنبال افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان های ایرانشهر و چابهار، این دو شهر در ردیف شهر های «وضعیت قرمز» قرار گرفتند. امینی فرد خاطرنشان کرد: هرگونه تردد بین شهری و ورود و خروج به شهر های با وضعیت قرمز ممنوع می شود و در صورت نیاز اقدامات کنترلی شدیدتری اتخاذ شده و همه ادارات و ارگان های دولتی مکلف به فعالیت با حداقل نفرات و رعایت حفاظت فردی بوده و از حضور پرسنل مشکوک نیز جلوگیری شود.

عبدالرحیم کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهارنیز اظهار کرد: با توجه به اعلام وضعیت قرمز در چابهار، مراکز تجاری و واحدهای خدماتی منطقه آزاد چابهار تعطیل شد.

هشدار در مورد افزایش مسافران مترو

در خبری دیگر در این راستا، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به افزایش آمار مسافران مترو طی روزهای اخیر گفت: با اجرای طرح ترافیک پس از عید فطر، مسافران حدالمقدور نباید در ساعات پیک با مترو تردد کنند. فرنوش نوبخت، درباره آمار مسافران مترو در روزهای اخیر اظهار کرد: طی روزهای گذشته آمار مسافران مترو به بیش از 800 هزار نفر در روز رسیده و هرچند این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل بسیار کمتر است، ولی به دلیل شرایط کرونایی این آمار می تواند در صورت رعایت نکردن موازین بهداشتی توسط مسافران مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

تعطیلی آب های گرم در سرعین و مشکین شهر

در خبری دیگر به گزارش «ایلنا» معاون سیاسی استاندار اردبیل از تعطیلی آب های گرم در سرعین و مشکین شهر خبر داد و گفت: مردم با توجه به اینکه هنوز بیماری کرونا به طور کامل از بین نرفته است، از سفرهای غیرضرور پرهیز کنند. بهروز ندایی با اشاره به تعطیلات عید سعید فطر گفت: در استان اردبیل بیشتر سفرها در ایام تعطیل به دلیل استفاده از آب های گرم سرعین و مشکین شهر بوده است. در حال حاضر آب های گرم در استان تعطیل است و امکان استفاده از این مکان ها وجود ندارد.  وی ادامه داد: توصیه ما به مردم این است که با توجه به اینکه هنوز بیماری به طور کامل ریشه کن نشده است مردم در این مقطع از سفر به استان اردبیل حذر کنند.

بیانیه نیروی انتظامی پیرامون حادثه فوت اتباع افغانستان

دنیای اقتصاد : در پی انتشار اخباری مبنی بر غرق شدن برخی از شهروندان افغانستان در رودخانه مرزی هریرود، نیروی انتظامی در بیانیه ای اعلام کرد: از دولت و مسوولان افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف ها و القائات منفی دشمنان دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیرسیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آنها در جنایت علیه ملت های منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تاسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سوء استفاده کنند. به گزارش «ایسنا» در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: مجموعه بررسی های انجام شده ازسوی کمیته های کارشناسی که طی چند نوبت و با حضور بخش های ذی ربط در جمهوری اسلامی صورت پذیرفته نشان می دهد که ادعاهای مطرح شده از سوی طرف افغانستانی که بدون ارائه هر گونه سند، مدرک و گزاره متقنی است به هیچ وجه نشان دهنده دخالت ماموران مرزبانی ایران در این حادثه نبوده و اساسا غیرقابل پذیرش است.

 تقاضای عارف برای تجدیدنظر در حکم محمود صادقی

فرارو نوشت : رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس دهم از مکاتبه رئیس این فراکسیون با رئیس قوه قضائیه در مورد حکم صادره اخیر برای محمود صادقی خبر داد. جلال میرزایی در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: آقای عارف از همان ابتدا که در جریان حکم صادره برای آقای صادقی قرار گرفت نامه ای را به آقای رئیسی نوشت و مجددا آن را پیگیری کرد تا رئیس قوه قضائیه موافقت کند که ماده 477 در ارتباط با پرونده دکتر صادقی اعمال و در حکم صادره برای ایشان با نظر رئیس قوه قضائیه تجدید نظر شود. محمود صادقی در روز های گذشته به 21 ماه حبس و 10 میلیون جزای نقدی محکوم شده است.

 تکذیب تعطیلی کلینیک حیات وحش پردیسان

ایسنا نوشت : در پی انتشار اخباری در فضای مجازی درباره تعطیلی کلینیک حیات وحش پارک پردیسان، سازمان حفاظت محیط زیست تعطیلی کلینیک و مرکز قرنطینه حیات وحش پارک پردیسان را تکذیب و این خبر را کذب محض دانست. براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، کلینیک تخصصی حیات وحش جزء لاینفک دفتر مدیریت و بیماری های حیات وحش است و با حضور دامپزشکان دفتر به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری

فارس نوشت : رئیس پلیس پایتخت از دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری در فضای مجازی خبر داد. سردار «حسین رحیمی» فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به انتشار کلیپ هایی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی توسط فرد ناشناسی که ضمن اهانت به تاریخ مردم ایران اقدام به تبلیغ کودک همسری و کودک آزاری کرده بود، بیان کرد: با اقدامات فنی صورت گرفته و هماهنگی قضایی با دادستان تهران موضوع در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار داده شد. وی با اشاره به اینکه متهم درحالی که در حوالی یکی از استان های شرقی کشور مخفی شده بود دستگیر شد، افزود: متهم در تحقیقات اولیه انگیزه خود برای تهیه و انتشار این کلیپ را اغفال یکی از دوستان عنوان کرده و تحقیقات برای بررسی ابعاد موضوع در حال انجام است.