آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۷
سیاست
۳

روزنه

رئیس جمهوری: مبارزه با ستمگران و دفاع از ستمدیدگان ادامه خواهد داشت

رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس، بر اصل تغییرناپذیر «قدس پایتخت فلسطین» تاکید کرد. در این پیام آمده: «برگزاری مراسم حمایت از ملت مظلوم فلسطین، در آخرین جمعه هر ماه رمضان، سنتی طیبه به نام مبارک روز قدس است و نمادی از استقامت، وحدت و همدلی مسلمانان در دفاع از آرمان های اسلامی است. در این روز حرکت آفرین، شما ملت رشید و فهیم ایران با الهام از آرمان های انقلاب و تاکید امام راحل (ره) در حمایت از ملت های مظلوم جهان به ویژه مردم بی دفاع فلسطین همواره پیشگام و منشا حرکت های روشن گرایانه بوده اید و تا هنگامی که دل های شما مردم همیشه در صحنه ایران به دریای آموزه های اسلامی و انقلابی متصل است، مبارزه با ستمگران و دفاع از ستمدیدگان ادامه خواهد داشت، چرا که این شور و اراده ریشه در مکتب تابناک و الهام بخش عاشورا دارد». حسن روحانی در بخش دیگری از پیام خود نوشت: «در روز جهانی قدس امسال گرچه با توجه به شرایط فعلی و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت مردم، امکان برگزاری حضوری این مراسم در دفاع از حقوق مردم فلسطین مهیا نیست، اما آنچه که اهمیت دارد و به آرمان فلسطین و آزادی قدس عمق و معنا می بخشد و رعب و وحشت در دل غاصبان قبله اول مسلمانان می اندازد، حضور معنوی و صلابت اراده هایی است که دل در گرو آزادی قدس شریف داشته و هیچ تردیدی بر نصرت الهی در آزادی سرزمین های اشغالی ندارند. اینجانب با گرامیداشت این روز بزرگ و سرنوشت ساز، به این همگامی همدلانه درود می فرستم و وحدت و یکدلی آحاد مردم را در این روز مهم به ویژه در دوران حساس کنونی که استکبار جهانی با زنجیره ای از تحریم ها و تهدیدات غیرانسانی خود و به راه انداختن جنگ اقتصادی، قصد دلسردکردن ملت و ایجاد مانع در راه تحقق آرمان های ملی و اسلامی ما را دارند، مسالت دارم و بار دیگر تاکید بر اصل تغییرناپذیر «قدس پایتخت فلسطین» می نمایم. بی تردید پیروزی نهایی از آن مجاهدان و صابران است».

جهانگیری: قدس همچنان قلب خونین جهان آزاده و مظلوم است

معاون اول رئیس جمهوری هم در توییتی تاکید کرد: «فردا ‎روز قدس است؛ نماد دفاع از مظلومیت ملت ستمدیده ‎فلسطین و روز همبستگی مسلمانان در سراسر عالم. اولین بار است که این یادگار ماندگار امام(ره) را باید به جای اجتماعات پرشور در خلوت خانه ها عزیز بداریم. قدس همچنان قلب خونین جهان آزاده و مظلوم است». وزیر بهداشت نیز در همین زمینه نوشت: «فاصله گذاری و کرونا مجبورمان کرد به جای قدم هایمان، دل های پر از بیزاری از ویروس منحوس رژیم صهیونیستی و حامیان بخت برگشته اش و البته سرشار از عشق و همراهی با جبهه مقاومت را در کنار هم بنشانیم و پای سخنان حکیمانه رهبرمان بنشینیم و به روح سردار شهیدمان درود بفرستیم». محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نیز دیگر مقام دولتی بود که دراین باره نوشت: «پشتوانه ما در آرمان آزادی قدس، باور به ناپایداری و سستی بنیان های ظالمانه، پایداری فرهنگ آزادی خواهی و عدالت طلبی در جهان و ماموریت مهم دشمنی با ظالم و یاری مظلوم در میان مسلمانان است. خون شهدای قدس و سید شهدای آن سردار سلیمانی تحقق این آرمان را سرعت می بخشد».

ربیعی: جامعه بدون آرمان گرایی جامعه ای بی روح است

از سوی دیگر علی ربیعی، سخنگوی دولت، در یادداشتی در این باره نوشت: «ما علیه رژیم اسرائیل، نتوانستیم روز قدس را آن چنان که باید، برای نسل های دهه 60 به بعد  تبیین کنیم. روز قدس یک نماد است. بخشی از این  نماد در روح آرمان خواهی یک جامعه ناشی از یک انقلاب بزرگ نهفته است. قرار ما این بود که به ظلم و بی عدالتی نه تنها در ایران، بلکه در هر جایی که فریاد مظلومی بلند است، پاسخی داده شود. وقتی در داخل، بی عدالتی را پاسخی مناسب ندادیم و برخی جریان های سیاسی نیز امر آرمان گرایی را به ابزاری سیاسی برای از میدان به در کردن مخالفان تبدیل کردند، فهم فلسفه روز قدس نیز در میان نسل های جدید ثقیل شد». ربیعی اضافه کرد: «من فکر می کنم جامعه بدون آرمان گرایی، جامعه ای پژمرده و بی روح است . عدالت خواهی، مبارزه با ظلم برای هرکسی و در کجا، خیرطلبی و زندگی بهتر  برای همه انسان ها و مخالفت با تبعیض و سرکوب توسط قدرتمندان، آرمان هایی است که حیات اجتماعی پویا را به وجود می آورد».