آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۴
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

قدردانی مادورو به فارسی: «ایران! سلام علیکم»

 خبر اول اینکه،   نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا در بحبوحه افزایش تنش آفرینی های آمریکا علیه کاراکاس و تهران، از حمایت های ایران قدردانی کرد.به گزارش ایرنا؛ مادورو روز پنجشنبه در پیامی تلویزیونی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران؛ از حمایت شما متشکریم. ما آماده هستیم به هر میزان و هر زمان.  او همچنین به زبان فارسی گفت: ایران، سلام علیکم. همچنین به گزارش تسنیم، منابع نظامی ونزوئلا اعلام کرده اند که آزمایش های موشکی در چارچوب عملیاتی موسوم به «سپر بولیواری»همزمان با نزدیک شدن کشتی های سوخت رسان ایرانی به ونزوئلا و احتمال ماجراجویی آمریکا صورت گرفته است. کاراکاس پیش تر نیز اعلام کرده بود که برای تامین امنیت نفتکش هایی که قرار است بخشی از سوخت مورد نیاز ونزوئلا را تامین کنند آنها را در دریا اسکورت خواهد کرد نفت کش های فورچون، فورست، پتونیا، فاکسون و کلیول حدود 1.5 میلیون بشکه سوخت تولید ایران را به مقصد ونزوئلا حمل می کنند.

 نمایندگان ایران و امریکا در نشست 2+6

 خبر دیگر اینکه،   شورای آتلانتیک اعلام کرد که دیپلمات های ایران و امریکا بار دیگر بر سر مسائل مربوط به افغانستان در دیدار گروه شش بعلاوه دو حاضر شده و به بحث و گفت وگو پرداختند. به گزارش ایسنا، این اندیشکده مدعی شد حضور همزمان دیپلمات های ایران و امریکا در نشستی انجام شده که اخیرا تحت نظارت سازمان ملل متحد با حضور شش همسایه افغانستان و نیز روسیه و ایالات متحده و در ادامه روند گفت و گو ها بر سر مسائل افغانستان تشکیل شده است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در مذاکرات صلح افغانستان و همچنین مسئول تخلیه نیروهای نظامی ایالات متحده از خاک افغانستان در این نشست حضور داشته است.

توضیح درباره فوت یک شهروند ایرانی در سوئیس

 دست آخر اینکه،  سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص درگذشت مرحوم بهنام بهرامی طاقانکی در سوئیس گفت: حسب اطلاعات دریافتی متوفی در آذر ماه 1397 به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوئیس مراجعه و ضمن اشاره به اینکه در سال 1394 در جریان خروج از ایران و عزیمت به قصد پناهندگی به سوئیس گذرنامه اش مفقود شده، تقاضای صدور گذرنامه جدید می کند که برای وی صادر و تحویل می شود.  به گفته موسوی پلیس سوئیس در آذر ماه سال 98 طی مکتوبی خطاب به سفارت ایران در برن، ضمن اعلام اینکه جسد متوفی را در منزل شخصی اش پیدا کرده، تشخیص اولیه در خصوص علت مرگ را خودکشی اعلام می کند.