آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۷
سیاست
۶

آینه

دنیای اقتصاد: الزامات پارلمان در حکومت مندی

روح اله اسلامی:... پارلمان زمانی شکل گرفت که زبان های ملی به وجود آمد، امپراتوری قرون وسطی از هم پاشید و مردم عادی توانستند در کنار دربار و اشراف در حکومت حضور داشته باشند. پارلمان در برخی کشورها با اصلاحات و در برخی با انقلاب برآمده از شهروندانی شکل گرفت که اعتقاد داشتند باید سهمی از قدرت داشته باشند... نمایندگانی که حقوق، اقتصاد، سیاست و اجتماع می دانستند و می توانستند خودسری ها و استبداد رای نهادهای مجری و قضایی را مهار کنند. سیاستمداران و بوروکرات ها توسط پارلمان ملی انتخاب، نظارت و برکنار می شدند و برنامه و بودجه کشور در مجلس تصویب می شد. هر قانون و اقدامی که با دولت-کشور ارتباط پیدا می کرد، در پارلمان ملی بررسی می شد و اگر مطابق با اراده عمومی شهروندان بود، تصویب و برای اجرا ابلاغ می شد... . پارلمان ملی تنها نماینده اکثریت نیست، بلکه اقلیت ها نیز در حفاظت هستند و از دیکتاتوری اکثریت با نظام حزبی و نظام انتخابات جلوگیری می شود. پارلمان ملی حافظ جان و مال شهروندان است؛ چراکه اساس حکومت مندی مکانیکی مدرن بر صیانت نفس شهروندان است و برای عبور از وضعیت آشفته طبیعی و خلق اجتماعی مدنی نیاز به حفظ جان و مال شهروندان است. پارلمان ملی اجازه تصدی گری و عبور قوه مجریه و قضائیه به امور تصدی گری را نمی دهد. این دو قوه به علت داشتن انحصارهای اجرایی و قضایی به راحتی می توانند پویایی اجتماع مدنی و تقویت بخش خصوصی را با مداخلات مبتنی بر نفع شخصی و نهادی سلب کنند. پارلمان ملی دو قوه را دعوت به نشستن بر جایگاه امور حاکمیتی و پرهیز از ورود به اقدامات تصدی گرایانه می کند تا از شهروندان و جامعه دفاع کند.

کیهان: آمریکا که ارزان تر حساب کرده بود!

حسین شریعتمداری: آقای حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مردم اسلام آباد غرب در مصاحبه ای که بلافاصله با استقبال گسترده رسانه های دشمن رو به رو شد، ادعا کرده است: «ما شاید 20 تا 30 میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم»! آقای فلاحت پیشه اگرچه عضو کمیسیون امنیت ملی بوده است ولی اینگونه اظهار نظرهای غیرکارشناسی و عوامانه از ایشان دور از انتظار نبوده و نیست. اما، اظهار نظر اخیر وی را به سختی می توان مانند موارد قبلی به «کم دانی» و نگاه «عوامانه» او نسبت داد! توضیح آنکه اظهارات اخیر آقای فلاحت پیشه ضمن آنکه عوامانه است، با دروغ های شاخداری همراه است که حتی دشمنان تابلو دار انقلاب هم به خاطر حفظ پرستیژ خود حاضر به طرح و بیان آن نیستند... و این تردید جدی وجود دارد که عوامل خزنده دشمن با استفاده از نگاه دم دستی و معلومات اندک فلاحت پیشه، ایشان را در پس معرکه طوطی صفت کرده باشند، بخوانید! این مبلغ کلان از کجا تهیه شده و به سوریه داده شده است؟! ظاهرا آقای فلاحت پیشه فرق میان خزانه دولت و دخل بقالی سر کوچه خودشان را نمی داند! و تصور می کند به همان آسانی که بقال سر کوچه دست توی دخل می کند و فلان مبلغ را به شاگردش می دهد تا مثلا برای ناهار دوتا دیزی آبگوشت بخرد، می توان از خزانه دولت هم برداشت کرد! و متاسفانه ایشان عنوان نمایندگی مجلس را هم یدک می کشیده است!... خوشبینانه ترین احتمال درباره اظهارات سخیف آقای فلاحت پیشه، کم دانی و عوامی ایشان است و احتمالات دیگر اگرچه با برخی از شواهد همراه است ولی ان شاءالله که صحت نداشته باشد!

اعتماد: این سیاست را اعدام کنید

عباس عبدی:... وجود دو نماینده مجلس در میان متهمان که هرکدام به 5 سال و یک ماه محکوم شده اند، این پرسش را طرح کرد که چرا دادگاه مزبور علنی نبوده است؟ اتهامات آنان دقیقا چیست؟ و از کجا وارد فرآیند این جرم شده اند؟ ربط این جرم با رسیدگی به صلاحیت های قبلی آنان برای نماینده شدن چگونه است؟ از همه مهم تر اینکه کدام شرایط و ساختارهای اداری وجود دارد که امکان ورود نمایندگان را در چنین مبادلات مجرمانه ای فراهم می کند؟ آیا این ساختارها همچنان وجود دارد؟ چگونه ممکن است که سایر نمایندگان و همکاران نزدیک آنان از این روابط و حضورهای مجرمانه مطلع نباشند؟ اگر قرار باشد که مردم برای مبارزه با فساد به دستگاه قضایی اطلاع دهند پس چرا نمایندگان مجلس که حداقل بخشی از آنان از این فساد مطلع بوده اند آن را عمومی نکردند؟ از همه مهم تر اینکه چرا مجازات آنان کمتر از دیگران است... مردم نمی پذیرند که افراد عادی محکوم به اعدام شوند ولی افراد صاحب قدرت که امین مردم بوده اند و موجب این فساد شده اند با اندکی مجازات و سپس تخفیف و آزادی مشروط مواجه شوند و از همه بدتر اینکه کسی نمی داند چرا و چگونه و تحت تاثیر چه نقاط ضعفی از ساختار روابط اداری توانسته اند مرتکب چنین فسادی شوند؟ در حکم علیه دو نماینده از عنوان معاونت در جرم یا همان سبب جرم بودن استفاده شده است و برای دو نفری که محکوم به اعدام شده اند از عنوان مباشرت استفاده شده است.