آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بورس
۱۰
رویداد

آغاز ثبت نام برای فروش سهام عدالت از 6 خرداد

دنیای اقتصاد : پس از 14 سال با اجازه رهبر معظم انقلاب، آزادسازی سهام عدالت به مرحله اجرایی رسید این درحالی است که حالا 49 میلیون دارنده برگه های سهام عدالت می توانند مدیریت سهام خود را در دست بگیرند. در این راستا و با توجه به مصوبه مورخ 30 اردیبهشت 99 شورای عالی بورس کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می توانند از روز سه شنبه مورخ 6 خرداد99 به شعب بانک هایی که قبلا در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اند، مراجعه و با تکمیل فرم های مربوطه نسبت به تکمیل سفارش فروش 30 درصد از سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند.

بر این اساس، مهلت اعلام شده در تاریخ 8 خرداد 99 به پایان می رسد و از تاریخ 10 خرداد99 بانک ها از طریق کارگزاری های خود یا کارگزاری های طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد. حسین فهیمی، سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت درخصوص آخرین جزئیات از آزادسازی سهام عدالت به خبرگزاری تسنیم گفت: نگهداری بلندمدت سهام عدالت به صرفه تر از فروش آن است. سهام عدالت برای فروختن نیست، بلکه برای نگهداری بلندمدت است و این امکان فروش به معنای تشویق افراد به فروش نیست، بلکه امکانی برای افراد است و این مزیت فروش همیشه وجود خواهد داشت. وی با بیان اینکه، تا سقف 30 درصد پرتفو امکان سفارش گذاری وجود دارد، تصریح کرد: از 10 خرداد اجرای عملیات فروش از سوی کارگزاری های وابسته به بانک ها انجام خواهد شد. بعد از چند روز که فروش از سوی کارگزاری انجام شد مبلغ مربوطه از طریق حساب دریافت شده از سوی بانک در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت اظهار کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور شبکه بانکی کشور هم به سازوکار فروش و عرضه سهام عدالت اضافه شده است تا فرآیند فروش با سرعت بالایی انجام شود. این فروش سهام با توجه به کشش بازار و منافع سهامداران انجام خواهد شد. فهیمی افزود: تا کنون حدود 10 میلیون نفر روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده اند و  تا روز هشتم خرداد ماه وضعیت نهایی سهامداران عدالت که روش مستقیم یا غیرمستقیم را انتخاب کرده اند مشخص خواهد شد. اما باید به این نکته توجه داشت که در نهایت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند با مراجعه به شعب بانکی از مزیت فروش فوری 30 درصد پرتفوی سهام عدالت استفاده کنند. این مقام مسوول با اشاره به تعیین تکلیف شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی گفت: بعد از انجام فرآیند افزایش سرمایه، این شرکت ها به تناسب شرایط وارد بازار بورس یا فرابورس خواهند شد. در نهایت این شرکت ها نیز بدون محدودیت امکان معامله خواهند داشت. وی افزود: وضعیت نماد این شرکت ها تا حدودی شبیه ETF خواهد بود اما ساختار حقوقی آنها با ETFها به صورت کلی متفاوت است. به گفته فهیمی، افرادی که روش مستقیم را انتخاب می کنند 36 شرکت سهام عدالت در سیستم معاملاتی شان قرار می گیرد، اما افرادی که در روش غیر مستقیم قرار می گیرند تنها یک شرکت سرمایه گذاری استانی در پرتفوی آنها لحاظ می شود. سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: این سهام از 10 خرداد به بعد بر اساس شرایط بازار به صورت یکجا یا به صورت تدریجی از طریق کارگزاری و با رعایت مصالح مشمولان سهام عدالت به فروش خواهد رفت. بر اساس آمار موجود از 49میلیون نفر مشمول سهام عدالت، 35 میلیون نفر ارزش سهام 480 تا 530 هزار تومان و بقیه سهام یک میلیون تومانی دارند. همچنین 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت هستند که سود این شرکت ها طی سه سال گذشته به خزانه واریز شده و سازمان خصوصی سازی هم در سه مرحله سود سهام عدالت را به مردم واگذار کرده است. در حال حاضر برای آزادسازی سهام عدالت دو گزینه مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. در مدیریت مستقیم خود فرد مالکیت و مدیریت سهام خود را برعهده می گیرد. در مدیریت و مالکیت غیرمستقیم اما صاحبان سهام از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت و سرمایه گذاری، عملا مالکیت را در دست خود دارد ولی مدیریت را به این نهادها واگذار می کند.