آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بانک و بیمه
۱۲

قیمت دلار بازار ثانویه به بازار آزاد طی یک سال نزدیک تر شد

نیما در تعقیب فردوسی

دنیای اقتصاد : دلار در سامانه نیما در یک سال گذشته نزدیک به 50 درصد رشد کرد تا بتواند خود را به قیمت معاملات خیابان فردوسی نزدیک تر کند. میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه، حدود یک سال پیش 10هزار و 668 تومان بود و در اواخر اردیبهشت سال جاری روی عدد 15 هزار و 708 تومان قرار گرفت که نشان دهنده افزایشی 47 درصدی بود. این در حالی است که در بازار آزاد، دلار طی یک سال گذشته تنها حدود 25 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده و از قیمت 14 هزار و 200 تومان به بهای 17 هزار و 690 تومان رسیده است. به این ترتیب، می توان گفت دلار با افزایش بیشتر در سامانه نیما توانسته است قیمت خود را طی یک سال به بازار آزاد نزدیک تر کند.

به عنوان مثال براساس آخرین قیمت های اعلامی در سامانه نیما، ارزش دلار به 16 هزار و 201 تومان رسیده است، حال آنکه آخرین قیمت این ارز در آخرین معاملات بازار آزاد در حدود 17 هزار و 700 تومان بود. این مساله به معنای فاصله حدودا 9 درصدی بین دو قیمت است. این در حالی است که یک سال قبل، شکاف بین این دو در حدود 37 درصد بود. میانگین قیمت دلار در اردیبهشت 98 در بازار آزاد، 14 هزار و 583 تومان بود و میانگین قیمت خرید تا 28 اردیبهشت 98 توسط معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، 10 هزار و 668 تومان اعلام شده است.

گزارش این نهاد، همچنین از کاهش تقاضا و عرضه در سامانه نیما خبر می دهد؛ با اینکه حجم تقاضا برای واردات 62 درصد کاهش پیدا کرده و میزان فروش ارز صادراتی 50 درصد پایین آمده است، شاهد 47 درصد افزایش قیمت در بازه زمانی یک ساله در سامانه نیما بوده ایم که احتمالا تحت تاثیر افزایش قیمت این ارز در بازار آزاد بوده است. البته ممکن است بازارساز نیز برای کاهش احتمال سوءاستفاده های رانتی تصمیم گرفته باشد که فاصله میان بازارها را متعادل تر کند. در کنار این بازارساز به نظر می رسد برای اینکه بتواند فضای بازار آزاد ارز را متعادل تر نگه دارد، به دنبال آن است که همکاری های خود با صرافان مجاز را افزایش دهد. در اولین روز خردادماه اعلام شد که در راستای ثبات بازار ارز، کانون صرافان و بانک مرکزی در مورد 8 موضوع با هم به توافق رسیده اند. برخی از بندها بیشتر مربوط به مدیریت جو روانی بازار و راهنمایی مردم و فرهنگ سازی است و بندهای مهم تر مربوط به تسریع فرآیند پاسخگویی به عرضه و تقاضا.

کاهش حجم معاملات نیمایی

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به عملکرد بازار ثانویه از ابتدای سال 1399 پرداخت. به گزارش«ایبنا»، بر اساس این گزارش، فروش ارز حاصل از صادرات از ابتدای فروردین 1399 تا پایان روز 28 اردیبهشت ماه به یک میلیارد و 586 میلیون یورو رسیده است و میزان خرید ارز برای واردات نیز در همین بازه زمانی (یک فروردین تا 28 اردیبهشت ماه) به یک میلیارد و 44 میلیون یورو رسیده است. این در حالی است که حجم خرید و فروش ارز در سال 98 در همین بازه زمانی بسیار بیشتر بود. آمارها نشان می دهند که در بازه زمانی یاد شده در سال گذشته، فروش ارز حاصل از صادرات 3 میلیارد و 187 میلیون یورو و میزان خرید ارز برای واردات نیز 2 میلیارد و 749 میلیون یورو بوده است. در واقع در یک بازه زمانی یک ساله، میزان فروش ارز حاصل از صادرات حدود 50 درصد کاهش داشته است و میزان خرید ارز جهت واردات نیز با کاهش حدودا 62 درصدی مواجه شده است. به این ترتیب، با توجه به کاهش حجم خرید و فروش ها می توان گفت عمق بازار نیما تا حدی کاهش پیدا کرده است، هر چند در همین بازه زمانی توانسته است نرخ های خود را به بازار آزاد نزدیک تر کند و تا حدی سد راه رانتی شود که از فاصله قیمتی دو بازار به وجود می آید. معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران عنوان می کند که میانگین نرخ خرید دلار در سامانه نیما در 28 اردیبهشت 98معادل 10 هزار و 668 تومان بوده است، حال آنکه در همین تاریخ در سال 99، ارزش دلار به 15هزار و 708 تومان رسیده است. این امر نشان از افزایش 47 درصدی طی یک بازه یک ساله دارد. این در حالی است که در بازار آزاد قیمت نزدیک به 25 درصد افزایش یافته است.

تعدیل قیمتی دلار در سال 99 نیز ادامه یافته است. میانگین نرخ خرید دلار در بازار نیما در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت ماه 1399 برابر با 15هزار و 105 تومان بوده است. این رقم برای ماه قبل از آن 14هزار و 127 تومان بود. این مساله به معنای رشد 7 درصدی قیمت دلار طی ماه دوم سال 99 در سامانه نیما است. البته رشد دلار در بازار آزاد در همین بازه زمانی بیشتر و در حدود 5/ 13 درصد بوده است. افزایش فاصله بین قیمت سامانه نیما و بازار آزاد در اردیبهشت 99 حتی از سامانه سنا هم مشخص است. سامانه سنا، سامانه ای است که میانگین قیمت صرافی های مختلف را بارگذاری می کند و معمولا قیمت آن از بازار آزاد پایین تر است. به گزارش ایبنا، اختلاف خرید دلار سنا و سامانه نیما، در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت ماه از رقم 1373 تومان به 1595 تومان افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت خرید اسکناس دلار در بازار سنا در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت ماه 16 هزار و 920 تومان بوده است که خود فاصله ای حدودا 700 تومانی با قیمت های معامله گران بازار آزاد دارد.

در مجموع می توان گفت با اینکه فاصله بین قیمت های سامانه نیما و بازار آزاد طی یک سال گذشته کاهش یافته است، ولی در اردیبهشت 99 شتاب رشد قیمت در بازار آزاد بیشتر از سامانه نیما بوده است و در صورت ادامه این مساله، می توان باز هم شاهد افزایش شکاف قیمتی بین این دو بود.

توافق هشت بندی صرافان با بانک مرکزی

در روزهایی که سیر صعودی دلار در بازار آزاد شدت گرفته است، صرافان و بانک مرکزی با هم بر سر 8 بند توافق کردند. دلار که در فروردین 99 روند نزولی داشت و سه دهم درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اردیبهشت ماه حدود 4/ 14درصد بازدهی را به دست آورد. این میزان بازدهی یک بار دیگر توجه ها به این بازار را بیشتر کرده است. در این میان، کانون صرافان طی اطلاعیه ای اعلام کرد که این کانون برای ثبات بازار ارز با سیاست های بانک مرکزی همراه است و به منظور استفاده از پتانسیل صرافی های رسمی سراسر کشور و تقویت بازار و رفع دغدغه ها از نوسانات ارز در روزهای اخیر، در جلسات تخصصی در محل بانک مرکزی حضور یافته که به تصمیمات سازنده ای منتج شد.

8 بند از توافق کانون صرافان با بانک مرکزی در رسانه ها منتشر شده است که به نظر می رسد 3 بند آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همکاری مستقیم بانک مرکزی با صرافی های رسمی برای تقویت چرخه خدمات رسانی در سامانه نیما و حضور بیش ازپیش برای پاسخگویی به خریداران ارز در سامانه نیما، یکی از بندهاست که به نظر می رسد می تواند به تقویت هر چه بیشتر سمت عرضه و پاسخگویی تقاضا کمک کند.

افزایش ارتباط تنگاتنگ صادرکنندگان و صرافی های مجاز برای روان سازی چرخه تبادلات ارزی در نقل و انتقالات ارز توسط شبکه کارگزاری صرافی ها در سراسر دنیا و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی بند دیگری است که می تواند چرخه نقل و انتقالات ارزی را روان تر کند و باز هم به تقویت سمت عرضه منجر شود.

پیشنهاد استفاده از ارزهای دیجیتال برای افزایش توان تبادلاتی در چرخه بازگشت ارز و تسهیل تبادلات ارز یکی از تصمیم های جدیدی است که می تواند راهی برای عبور از چرخه تحریم ها باشد. سایر بندها را در جدول می توانید مشاهده کنید.